Agencja ochrony – co na ten temat wiedzieć trzeba?

Agencje ochrony zaliczane do branży security są najbardziej rozwijającą się dziedziną w Polsce. Wszyscy potrzebują zabezpieczenia – począwszy od firm, przez wszelkie instytucje, po domy prywatne. Nic dziwnego, że powstaje coraz więcej firm ochroniarskich. Dzięki dużej konkurencji klienci mogą skorzystać z niższych cen usług, wybierając je spośród większego zakresu. Niestety mogą się spotkać z niższą realizacją ochrony niż wymagany przez nich poziom. W ogromnie ofert ciężko odnaleźć najlepszą agencję ochrony. Na co zwracać uwagę i czym się kierować, by spełniła oczekiwania klientów? 

Agencje ochrony – jakie usługi świadczą? 

Agencje ochrony realizują wszelkie czynności związane z zabezpieczaniem:

  • Osób, 
  • Imprez masowych, 
  • Oraz mienia. 

Dobrze wyszkoleni pracownicy pilnują porządku na koncertach, spotkaniach sportowych oraz wszelkich eventach o różnym charakterze. Oprócz pracy w terenie, ochroniarze zajmują się także dokumentacją i przygotowaniem analizy i planów związanymi z potencjalnymi zagrożeniami. 

Organizując imprezę masową np. koncert, na którym należy zapewnić bezpieczeństwo zaproszonym gwiazdom, tudzież troszcząc się i chcąc chronić miejsce pracy, swój dom przed wandalami oraz włamywaczami, bez zastanowienia należy zatrudnić agencję ochrony. Swoją działalnością obejmuje ona mnóstwo czynności zarówno w biurze, jak i w terenie. Zaliczają się do nich:

  1. Analiza potencjalnego ryzyka oraz tworzenie dokumentacji oraz planów działania na wypadek kryzysowych sytuacji. Po skończonych imprezach – napisanie szczegółowego raportu z przebiegu wydarzenia. 
  2. Kontrola oraz analiza danych napływających z monitoringu  i systemów alarmowych daje możliwość szybkiej interwencji w sytuacji wykrycia jakiegokolwiek zagrożenia. 
  3. Ochrona dyskotek i klubów muzycznych polegającą na przeprowadzaniu selekcji wpuszczanych osób, zabezpieczeniu terenu przed osobami agresywnymi, zakłócającymi porządek imprezy, czy handlarzami narkotyków. 
  4. Ochrona mienia, czyli biur, domów, magazynów, mieszkań, obiektów użyteczności publicznej przy wykorzystaniu sprzętu technologicznie zaawansowanego. 
  5. Ochrona osób tj. zapewnienie bezpieczeństwa biznesmenom, celebrytom, gwiazdom, osobom prywatnym, nawet przez całą dobę, jeśli sytuacja tego wymaga. 
  6. Zabezpieczanie imprez masowych takich jak: koncerty, festiwale muzyczne, wydarzenia sportowe. Konieczna jest znajomość terenu oraz umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów/konfliktów, tak by nie dopuścić m. in. do eskalacji przede wszystkim wśród kibiców. 

Na co zwrócić uwagę szukając agencji ochrony? 

Przede wszystkim należy przyjrzeć się kilku kwestiom:

  • Doświadczeniu – sprawdzeniu od kiedy agencja działa na rynku. Agencja ochrony z długą historią będzie dobra, ponieważ posiada większe doświadczenie. Trzeba przy tym pamiętać, że nie należy od razu przekreślać młodych stażem firm. 
  • Portfolio – zapoznać się z jakimi firmami/instytucjami pracowała agencja. Ochrona prywatna mieszkań, domów, dóbr materialnych, a ochrona ogromnych obiektów biznesowych potrzebuje zupełnie innej organizacji. Stąd też trzeba się upewnić, że dana agencja ochrony spełni oczekiwania klienta. 
  • Pracownikom – zorientować się kogo dana firma zatrudnia. Czy osoby te mają odpowiednią wiedzę techniczną, czy znają przepisy prawa w zakresie obrony i ochrony, czy są sprawni fizycznie i przede wszystkim czy potrafią udzielić pierwszej pomocy. Wszystkie te cechy są niezwykle ważne, przekładają się na jakość usług i bezpieczeństwo klientów. 
  • Sposobie działania – najistotniejsze jest to, ile czasu potrzebuje agencja, by dotrzeć na miejsce w razie alarmu. Należy dopytać z ilu osób składa się patrol, jak wygląda interwencja, jakie procedury są stosowane w wyjątkowych sytuacjach np. gdy napastników jest wielu albo gdy posiadają oni broń palną. 
  • Ubezpieczeniu – każda agencja musi posiadać wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jest to bardzo ważne i ma związek z ewentualnymi odszkodowaniami za zniszczone, tudzież skradzione mienie w skutek późnego przyjazdu patrolu interwencyjnego. 

Czym jeszcze się kierować przy wyborze agencji ochrony? 

Oprócz wyżej wymienionych, ważnymi czynnikami są także:

  • Potwierdzone kompetencje – polskie agencje ochrony działają w oparciu o koncesję wydawaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych. By ją uzyskać, należy być kwalifikowanym pracownikiem ochrony – posiadać stosowne uprawnienia. A także sprawdzić, czy agencja stosuje system ISO, gwarantujący najwyższy standard pracy. 
  • Zakres usług – zorientować się czy agencja oprócz tradycyjnej ochrony fizycznej oferuje np. nowoczesne systemy zabezpieczeń, systemy inteligentnego monitoringu (zwiększające bezpieczeństwo), profesjonalną obsługę gotówki, usługi dodatkowe jak sprzątanie obiektów po imprezie. 
  • Cena, która ma ogromne znaczenie, jednak na ochronie nie można oszczędzać. Agencje zabezpieczają od przeróżnych zagrożeń: włamań, kradzieży, niszczenia mienia oraz bezpieczeństwa osób znajdujących się na terenie chronionego obiektu. Nie warto więc wybierać najtańszej ofert, a zoptymalizować wybrany przez siebie pakiet usług. Np. wideonadzorem z systemem zabezpieczeń zastąpić ochronę fizyczną.