Akty fotografia co to?

Akty stanowiły integralną część sztuk wizualnych na długo przed wynalezieniem fotografii. Niektóre z najbardziej znanych i czczonych dzieł sztuki w malarstwie i rzeźbie przedstawiają nieubrane ciało ludzkie. Przekonasz się, że fotografia aktu opiera się na innych rodzajach fotografii artystycznej. Akt to zmysłowa forma fotografii. W rzeczywistości, może być nawet bardziej zmysłowa niż zdjęcia o tematyce seksualnej. Na tym polega piękno fotografii aktu. Podobnie jak w przypadku innych gatunków sztuki fotograficznej, podstawowe zrozumienie sztuki i rzemiosła fotograficznego jest niezbędne do osiągnięcia najlepszych rezultatów. Wiele wskazówek dotyczących fotografii aktu pochodzi ze świata fotografii portretowej i obejmuje pomysły na kompozycję, oświetlenie i techniki ogniskowania.

Wstępna wizualizacja

Jak w przypadku wszystkich fotografii artystycznych, prewizualizacja jest kluczem do osiągnięcia pożądanych rezultatów. Co to jest wstępna wizualizacja? Mówiąc najprościej, decydujesz, jaki chcesz uzyskać rezultat, a następnie pracujesz z wybranym medium artystycznym, aby osiągnąć ten rezultat. Wszystkie inne wskazówki, narzędzia i techniki są do tego drugorzędne. Na przykład, jeśli chcesz abstrakcyjny, minimalistyczny czarno-biały obraz, wtedy użyjesz wszystkich narzędzi i umiejętności niezbędnych do osiągnięcia gotowego dzieła sztuki, które masz na myśli. Znajomość wszystkich elementów sterujących naszego aparatu może również dać nam dodatkowe możliwości. Fotografia aktu może na początku powodować pewien niepokój, więc wyeliminowanie wszelkich innych problemów pomoże uczynić sesję przyjemniejszą zarówno dla fotografa, jak i modela czy modelki. Często konieczny jest również retusz obrazu. W fotografii filmowej, skazy na skórze lub inne problemy były usuwane za pomocą aerografu. Dzięki programom cyfrowym  możemy skorygować drobne skazy na skórze i wyrównać jej koloryt. Możemy nawet zmienić rysy twarzy i inne cechy charakterystyczne, jeśli chcemy. Nie musi to być przesadzone, ale podstawowa wiedza i znajomość programów daje nam dużą swobodę w osiąganiu tego, co sobie wcześniej wyobraziliśmy.

Prawdziwa sztuka

Sesja fotografii aktu to nie jest pstrykanie fotek. Nie jest to też randka. To poważna próba stworzenia pięknej sztuki. Nie znaczy to, że nie może być zabawna. Powinno być zabawne. Profesjonalne podejście pomaga budować zaufanie. Zarówno dla fotografa, jak i dla modelki czy modela. Jeśli modelka nie czuje się komfortowo podczas sesji lub z fotografem, rezultaty nie będą tak doskonałe, jak byśmy sobie tego życzyli. Dlatego właśnie omówiliśmy pierwsze trzy wskazówki powyżej, ponieważ jeśli te rzeczy są przestrzegane, będzie pewność, że fotograf tworzy sztukę, a nie tylko robi nagie zdjęcia. Posiadanie pełnej kontroli nad procesem fotografowania odpręża fotografa. Zrelaksowany fotograf pomaga zrelaksować się modelce. Kiedy oboje są zrelaksowani i cieszą się sesją zdjęciową, kreatywność rozkwita. Tworzenie sztuki powinno być zabawą. Mówimy, że lubimy sztukę, więc dlaczego nie cieszyć się procesem? Dla niektórych może to również oznaczać, że powinno to być zabawne. Zabawa i przyjemność niekoniecznie są synonimami, ale fotograf może podjąć taką decyzję według własnego uznania. Dla niektórych ludzi odpowiednia jest stonowana atmosfera, dla innych może odrobina szaleństwa. Najlepiej wybrać złoty środek.

Ciało to prawdziwe dzieło sztuki

Przewodniki pozowania istnieją z kilku ważnych powodów. Wiele modelek nie jest w pełni świadomych możliwości pozowania. Nawet profesjonalni modele mogą potrzebować instruktażu, aby ustawić się tak, jak chce tego fotograf. Umiejętności werbalne są również pomocne, ale przewodnik pozowania pozwala uniknąć zamieszania co do zamierzonych kierunków. Jak ułożyć nogi, co zrobić z rękami, pod jakim kątem pochylić głowę, jak bardzo pochylić się lub wygiąć plecy, wszystko to jest natychmiast przekazywane przez przewodnik pozowania. Pomaga to utrzymać profesjonalną i przyjemną sesję zdjęciową. Pozwala również uniknąć problemów związanych ze wstydem. W przypadku niektórych modelek, szczególnie tych, które po raz pierwszy stają się nagie, coś tak niewinnego jak odgarnianie włosów z oczu lub dotknięcie ramienia w celu wskazania kierunku ruchu może sprawić, że poczują się bardzo niekomfortowo. W przypadku innych modelek wskazówki udzielane przez dotyk nie będą miały żadnego znaczenia, ale nawet one skorzystają na tym, że fotograf użyje przewodnika pozowania.

Zgoda jest najważniejsza

Ponieważ fotografia aktu jest tak osobista dla modela, upewnij się, że masz pozwolenie na pokazanie powstałych zdjęć zgodnie z Twoimi intencjami. Być może planujesz zgłosić je do konkursu, zaoferować do sprzedaży w galerii lub po prostu opublikować w mediach społecznościowych. Niezależnie od tego, jak je oglądasz lub pozwalasz innym je oglądać, musisz wiedzieć, że masz swobodę ich wykorzystania. W przypadku modeli amatorów, nawet jeśli posiadasz zgodę modela, możesz wziąć pod uwagę jego życzenia i odpowiednio je dostosować, jeśli model zmieni zdanie na temat pokazywania swojego nagiego ciała.