Biżuteria ślubna: jak dopasować ją do sukni?

Wiele kobiet podczas przygotowań do ślubu zwraca uwagę głównie na wybór idealnej sukni ślubnej, całkowicie zapominając o dodatkach, takich jak biżuteria. A bez biżuterii często stylizacja wydaje się niekompletna. Poniżej kilka wskazówek, które mogą pomóc w doborze odpowiedniej biżuterii do fasonu i koloru sukni ślubnej.

Kolor sukni a srebrna biżuteria

Biżuteria-ślubna
Biżuteria ślubna srebrna

Biżuteria srebrna cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet szykujących się na ślub. Srebro prezentuje się pięknie i rozjaśnia stylizację, jednocześnie pozostając zgodne z tradycyjnym wymogiem jasnego stroju. Pasuje do większości odcieni bieli, choć są kolory, które ze srebrnymi dodatkami się „gryzą”. Przede wszystkim należą do tej kategorii suknie w kolorze écru, kości słoniowej czy śmietanki. Ciepłe odcienie bieli nie zawsze zgrywają się dobrze ze srebrem, które nawiązuje do zimniejszych tonów. Jednak nie oznacza to, że należy zrezygnować ze srebra. Zawsze można wybrać srebrną biżuterię z kamieniami, które są zgodne z kolorystyką sukni lub zdecydować się na barwione srebro.

Warto też pamiętać o tym, że jeśli chcemy ożywić stylizację i sięgnąć po jakiś konkretny kolor, który lubimy, możemy wybrać kolorowe kolczyki, których odcień będzie odpowiadał drobnemu akcentowi kolorystycznemu na bukiecie ślubnym. Obecnie wplatanie kolorów innych niż biały do bukietu ślubnego, jest typową praktyką ślubnych stylistów. Akcenty kolorystyczne mogą znaleźć się również na butach. Wtedy dobrze wybrać bransoletkę z kamieniami w tym samym odcieniu. Panny Młode nie powinny się bać wprowadzania żywszych kolorów do stylizacji ślubnej. Biżuteria srebrna z drobnymi elementami kolorystycznymi nie oznacza zerwania z tradycją, a jedynie podkreśla urodę Panny Młodej i dodaje charakteru stylizacji.

Kształt biżuterii ślubnej

Biżuteria srebrna do ślubu o wiele bardziej przyciągnie wzrok i podkreśli stylizację, jeśli będzie związana z motywem przewodnim sukni ślubnej. Konkretny motyw geometryczny sukni lub motyw kwiatowy mogą znaleźć się również na biżuterii. W przypadku sukienek koronkowych można wykorzystać tą samą lub podobną koronkę do zrobienia opaski na szyje, lub włosy i przyozdobienia jej srebrną zawieszką albo elegancką spinką. Możliwości jest bardzo dużo. Warto już podczas wybierania sukni ślubnej zastanowić się nad tym, jaka biżuteria będzie do niej pasować. Niektóre salony sukien ślubnych współpracują z jubilerami, co może pomóc w znalezieniu idealnych dodatków.

Biżuteria srebrna do ślubu, a fason sukni

Ślubna biżuteria srebrna powinna być zgodna z fasonem sukni, a przede wszystkim z rodzajem dekoltu. Jest to istotne, ponieważ biżuteria, która będzie źle dobrana może skrócić szyję, być niewidoczna na ubraniu lub zwyczajnie, zahaczać o koronki czy kryształki, utrudniając swobodne poruszanie.

Suknia z koronkowym bolerkiem

Niektóre suknie ślubne posiadają ozdobne, koronkowe bolerko, którego często nie można zdjąć. Generalnie do sukni ślubnej tego typu nie powinno się zakładać naszyjnika. Zamiast tego można założyć długie, srebrne kolczyki z cyrkoniami lub perłami. W przypadku, gdy bolerko jest bogato zdobione np. w kryształki, lepiej zrezygnować z długich kolczyków i założyć srebrne wkrętki. Jeśli natomiast suknia posiada odpinane bolerko, można spokojnie dobrać zestaw biżuterii z naszyjnikiem.

Suknia z dekoltem w kształcie serca

Dekolt w kształcie serca pięknie podkreśla obojczyki i szyję. Najlepszym wyborem w przypadku takiego dekoltu jest krótki, lekki naszyjnik bez zawieszki lub z niewielką zawieszką. Górna partia ciała będzie wydawać się przez to delikatniejsza i bardziej kobieca. Jeśli suknia jest bardzo strojna, posiada dużą ilość ozdób na dekolcie, lepiej zrezygnować z naszyjnika i założyć jedynie krótkie kolczyki. Zbyt duża ilość błyszczących ozdób może sprawić, że stylizacja wyda się tandetna.

Suknia z prostym dekoltem

Suknia ślubna z prostym dekoltem wygląda bardzo dobrze w zestawieniu ze srebrnymi chokerami lub eleganckimi koliami. Sam choker należy do kategorii wyjątkowo uniwersalnej biżuterii. Eleganckie chokery odnajdują się zarówno w poważnej stylizacji na oficjalne przyjęcia, jak i w stylizacji na swobodne spotkanie z przyjaciółmi. Warto pamiętać o tym, że na ślubie nie wypada zakładać bogato zdobionej, masywnej koli. Lepiej założyć nieco skromniejszy model.

Suknie z okrągłym dekoltem

Do sukni z okrągłym dekoltem pasuje krótki naszyjnik z zawieszką o obłym kształcie (lub innym, bardziej geometrycznym) oraz krótkie kolczyki. Taki zestaw jest kobiecy i pełen klasy. Dodatkowo podkreśla smukłą szyję.

Suknie z dekoltem w stylu carmen

Suknie typu carmen są romantyczne i wyjątkowo kobiece. Do tego typu dekoltu pasuje naszyjnik z zawieszką nawiązującą do litery „V”. Długość naszyjnika zależy od głębokości dekoltu. Jeśli suknia ślubna ma nieduży dekolt, zawieszka może mieć bardziej zaokrąglony kształt. Do naszyjnika najlepiej dobrać krótkie, okrągłe kolczyki z perłami.

Opublikowano w Moda