Co musisz wiedzieć o pilnikach do paznokci?

Pilniki to niezbędna rzecz przy każdej pielęgnacji paznokci. Przydadzą się zarówno w salonie manicure, jak i podczas domowych zabiegów upiększających. Warto jednak dowiedzieć się czegokolwiek na temat pilników do paznokci przed rozpoczęciem pielęgnacji. Wybór odpowiednich akcesoriów jest kluczowy, ponieważ znacznie ułatwia pracę. Jakie znajdziemy rodzaje pilników? Na które warto się zdecydować podczas konkretnych zabiegów?

Zobacz także:

 

Jakie są rodzaje pilników do paznokci?

Wybór akcesoriów do paznokci nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Przyczynia się do tego przede wszystkim duży wybór rodzajów pilników. Wyróżniamy przede wszystkim:

Pilniki papierowe

Pilniki papierowe najczęściej są wykonane są z twardszego materiału gąbczastego oklejonego papierem. Na jego powierzchni znajdziemy różnej grubości opiłki, które służą do ścierania płytki paznokcia. Najpopularniejsze nawierzchnie stosowane w pilnikach to:

  • opiłki z drewna skandynawskiego – cechuje je bardzo duża wytrzymałość. Ze względu na ich naturalne pochodzenie są bardzo zdrowe dla płytki paznokcia. 
  • węglik krzemu 
  • tlenek aluminium 

Są one zdecydowanie najczęściej stosowanymi pilnikami. Największą popularnością cieszą się nie tylko podczas domowej pielęgnacji, ale również w salonach kosmetycznych. Nadają się do wielu czynności. Można nimi pielęgnować zarówno naturalne paznokcie, jak i pracować przy hybrydzie czy żelach. Dzięki temu, że mamy szeroki wybór grubości pilników papierowych, praca z ich użyciem jest zawsze komfortowa. 

Pilniki papierowe różnią się między sobą nie tylko ceną, ale i jakością. Najlepiej wybierać te z najlepszą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia..

Szklane pilniki

Jeśli chodzi o szklane pilniki do paznokci, są one najczęściej używane w domu, podczas codziennej pielęgnacji dłoni. Nie są one tanie, jednak ich jakość idzie w parze z ceną. Warto podkreślić, że zdaniem profesjonalistów szklane pilniki są najzdrowsze dla płytki paznokcia. Nie uszkadzają delikatnych tkanek, a w konsekwencji nie powodują rozdwajania się paznokci. Aby powstały konieczne są długie procesy, podczas których szkło poddawane jest specjalistycznej obróbce. To dzięki temu pilnik jest w pełni bezpieczny, a ponadto jego warstwa odpowiedzialna za ścieranie nie niszczy się. Wiele firm zajmujących się produkcją szklanych pilników daje dożywotnią gwarancję na swoje wyroby. Szklane pilniki ze względu na swoją cenę są stosowane najczęściej w domu. Jednak nie oznacza to, że żadna specjalistka w salonach z nich nie korzysta. Są idealne do wykończenia paznokci żelowych czy hybrydowych, Ze względu na swoją delikatną strukturę usuwają drobne niedoskonałości, a ich doskonała wytrzymałość sprawa, że nie niszczą się praktycznie wcale. Największe zagrożenie dla szklanego pilnika stanowi upadek, ponieważ tego prawdopodobnie nie przetrwa.

Metalowe pilniki

Pilniki metalowe to ostatnie z najchętniej kupowanych pilników. Chociaż są bardzo popularne to mają wielu przeciwników. Specjaliści w dziedzinie manicure są zdania, że te pilniki do paznokci w dużym stopniu uszkadzają naturalną płytkę paznokcia, co powoduje problemy rozdwajających się końcówek. Metalowe pilniki cechują się przede wszystkim swoją ogromną wytrzymałością, a dzięki temu są najtrwalsze ze wszystkich. Warstwa służąca do ścierania jest praktycznie niezniszczalna. Można ją myć bez konsekwencji. Warto zaznaczyć, że metalowe pilniki nadają się nie tylko do piłowania naturalnych paznokci, ale również do hybrydy, akrylu czy żeli. 

Pilnik do paznokci – jaki kształt wybrać?

Osoby, które nie mają doświadczenia w branży kosmetycznej, mogą nie wiedzieć, który pilnik będzie najlepszym wyborem. Różnią się one nie tylko materiałem, ale również kształtem. Oto kilka propozycji:

  • kształt banana – pilnik w kształcie banana sprawdzi się, kiedy potrzebujemy dostać się w trudniej dostępne miejsca. Z nim czynność staje się nie tylko bardziej precyzyjna, ale również dużo prostsza. 
  • prosty kształt – standardowy kształt pilnika, którego główne zadanie to skracanie i wyrównywanie paznokci.
  • półksiężyce – jest to połączenie dwóch powyższych pilników. Świetnie sprawdzi się w szczególności podczas domowego manicure.
  • bloczek – jego zadanie to przede wszystkim matowienie płytki paznokcia. Dodatkowo może posłużyć w końcowych etapach wykonywania paznokci, ponieważ idealnie likwiduje różnego rodzaju zadarcia. To konieczność w każdym salonie manicure. 

Co to jest ziarnistość pilnika?

Ziarnistość pilnika do paznokci to grubość opiłków na jego powierzchni. Określa ona przede wszystkim to z jaką mocą pilnik będzie ścierał paznokcie. Wyróżniamy następująco: 80, 100, 180, 240, 400. Najmniejsze liczby to pilniki służące do ścierania najgrubszych i najbardziej wytrzymałych powierzchni. Czym mniejsza liczba, tym bardziej nadaje się do pielęgnacji naturalnej płytki.

Pilnik do paznokci to rzecz przydatna zarówno w salonie manicure, jak i w domu podczas pielęgnacji paznokci. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele pilników i możliwości. Dlatego z pewnością każdy z nas znajdzie idealny pilnik dla siebie.