Co zrobić gdy umrze pies lub kociak?

Co zrobić gdy umrze pies lub kociak? Każdy właściciel psa lub kota prędzej czy później musi pożegnać się ze swoim przyjacielem. Kiedy odszedł nasz czworonożny przyjaciel, byliśmy zdruzgotani. Nie wiemy co ze sobą zrobić, a niestety nadal musimy robić szczątki naszych ukochanych pupili. Co mówi prawo? Co powinien zrobić nasz pies lub kociak, gdy umrze? Sprawdźmy to.

Co mówi prawo?

Posiadanie zwierząt w domu to wspaniała sprawa. Sprawiają nam radość każdego dnia. Co ważniejsze, kochają nas bezwarunkowo. Lata spędzone z dziećmi są cudowne. W ciągu naszego wspólnego życia nawet nie chcemy myśleć o tym, co się stanie, gdy nasze zwierzaki nas opuszczą. Jak poradzić sobie z tą sytuacją? Niestety, zdecydowana większość zwierząt domowych żyje tylko kilka lat lub dłużej. Czas szybko minął. Po śmierci naszego zwierzaka zapanowała niesamowita pustka i dylemat.

Jak powinniśmy pozbywać się zwłok zwierząt domowych? Może nas to zaskoczyć, ale właściciele zwierząt domowych nie mają w tej kwestii dużej swobody. Od razu musimy zaznaczyć, że sami nie wolno nam zakopywać zwłok zwierząt domowych. Nie możemy tego zrobić nawet we własnych ogródkach przydomowych.

Czego więc wymaga prawo? Prawo jest tu spójne i stanowi, że szczątki zwierząt (niezależnie od ich wielkości) powinny być usuwane lub chowane na cmentarzach przeznaczonych dla czworonożnych pupili. Każdy, kto zdecyduje się nielegalnie pochować zwłoki ukochanego pupila, zostanie ukarany grzywną w wysokości od 20 do 500 zł. Uzasadnieniem tego zadania jest to, że padlina zanieczyszcza ziemię. W niektórych przypadkach może się to nawet skończyć wystąpieniem do właściwego sądu o ukaranie. Powinieneś być tego świadomy.

Uśpić zwierzęta w klinice

Jeśli nasz pies lub kot zostanie poddany eutanazji w klinice weterynaryjnej, lekarz może wydać zalecenie. O czym gadamy? Kazał nam zostawić martwe ciało zwierzaka i przewieźć je do utylizacji. Każda lecznica dla zwierząt działająca w naszym kraju jest zobowiązana do podpisania umowy z konkretną agencją.

Kiedy nasz pupil umiera w domu, mamy dwie możliwości. Po pierwsze możemy zawieźć jego ciało do jednej z najbliższych klinik weterynaryjnych, a po drugie możemy zlecić odbiór ciała firmie utylizacyjnej. Ile kosztuje pozbycie się martwego zwierzaka? Może to zależeć od konkretnego miasta, ale średni koszt to około 10 zł za kilogram wagi zwierzęcia. W tak smutnej sytuacji cena naprawdę nie gra roli.

Zakopuj zwierzaki na cmentarzyskach dla zwierząt

Wiele osób decyduje się na pochowanie swojego psa lub kociaka na dedykowanym cmentarzu dla zwierząt. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą wysyłać swojego zwierzaka do spalarni, gdzie można go nawet wyrzucić razem ze śmieciami. Chcemy mieć godny pochówek dla naszych bliskich. W końcu łączyła nas niekończąca się przyjaźń i miłość.

Co zrobić gdy umrze pies lub kociak?
Co zrobić gdy umrze pies lub kociak?

Niestety w naszym kraju prawo nie zawsze jest po stronie tych, którzy chcą sami pochować swoje zwierzaki. Jeśli nie chcemy pozbywać się zwłok naszych ukochanych czworonogów, a zamiast tego pochować i pożegnać się z przyjaciółmi zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinniśmy skorzystać ze wspomnianych wcześniej cmentarzysk dla zwierząt.

Władze zapewniły, że będzie więcej pochówków zwierząt. Tak się jednak nie stało. Cmentarzy dla zwierząt w naszym kraju jest naprawdę niewiele, a coraz więcej osób chce w ten sposób pochować swoje zwierzaki. Podczas gdy współczesne cmentarze zwierzęce mają mieć tylko symboliczne groby, na których znajduje się jedynie tabliczka z danymi zwierząt domowych, szybko stają się one miniaturowymi wersjami prawdziwych ludzkich cmentarzy. Obok symbolicznych grobów znajdują się przepiękne nagrobki.

Często są na nich wizerunki zwierząt. Na grobach znajdziemy znicze, kwiaty, miski dla czworonogów, a nawet ulubione zabawki. Czy tworzy substancję atutową? Niektórzy tak myślą, ale pamiętajmy, że dla wielu to terapia radzenia sobie z sytuacją i stratą.

Musimy sobie uświadomić, że czasy się zmieniły. Z czasem zwierzęta domowe zaczęto traktować jako zwierzęta towarzyszące. Kiedyś postrzegano je jedynie w sposób utylitarny. Pilnują domu, łapią myszy lub pomagają w pracy. Dawno, dawno temu dorośli, którzy nazywali zwierzęta domowe członkami rodziny, byli uważani za ekscentryków.

Teraz proporcje się odwróciły. Teraz wszyscy z dumą mówią, że zwierzęta są traktowane jak każdy inny członek rodziny. To słuszne i oznacza, że ​​przemoc wobec zwierząt jest rzadkością. W rezultacie na rynku pojawiło się coraz więcej aktywistów, walczących o godne życie dla zwierząt, które miały mniej szczęścia w ich życiu. Dbajmy o naszych czworonożnych przyjaciół i nie krzywdźmy ich.