Czy fototapetą można podkreślić wyjątkowy charakter mieszkania?

Jeszcze nie tak dawno fototapeta uważana była za produkt démodé, passé. Dekoracje ścian przy pomocy tapet i fototapet były przede wszystkim modne w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Teraz wracają i robią prawdziwą furorę w nowoczesnych wnętrzach, a projektowanie wnętrz przy ich pomocy staje się wręcz stylowym i designerskim wyznacznikiem. Fototapeta przeżywa więc swoją drugą młodość. A my możemy odpowiednio podkreślić charakter naszego domu. Sprzyja temu zjawisko personalizacji i trend, że dom jest miejscem, które odzwierciedla naszą osobowość.

Co to jest fototapeta?

Fototapeta przede wszystkim jest materiałem przeznaczonym do dekoracji ścian wewnątrz pomieszczeń. Jest zdjęciem przeniesionym na duży format. Może być wykonana z takiego materiału jak: papier, lateks, flizelina, winyl, poliester lub nawet z odpowiednio dobranej mieszanki tych tworzyw (np. tapeta winylowa na podkładzie flizelinowym). Fototapety mogą być samoprzylepne lub aplikowane na klej. Mogą stanowić gotowy produkt lub być odpowiednio spersonalizowane na indywidualne zamówienie – wymiar, zdjęcie, grafika. Najbardziej popularne wzornictwo to fototapety z motywem drzew, morzem, motocyklami, samochodami, dinozaurami, kwiatami, napisami, 3d. Popularne są również panoramy miast, fototapety przestrzenne, ciekawe uliczki, bajkowe wzory i zrobione z własnego zdjęcia.

Modna transformacja

W Polsce moda na projektowanie wnętrz z fototapetą w tle narodziła się w czasach transformacji ustrojowej. PRL znikał, powstawała nowa Polska – demokratyczna. Szarość zastępował kolor. I moda na fototapety wynikała poniekąd właśnie z chęci ucieczki przed szarą rzeczywistością i niemal koniecznością wyróżnienia się z tłumu. Dlatego kolorowe zdjęcia krajobrazów, zielonych lasów czy kwiecistych łąk zdobiły ściany naszych mieszkań. Materiały jednak były bardzo słabe jakościowe. Fototapeta zaczęła być więc szybko synonimem kiczu i bezguścia. Odeszła do lamusa na ponad ćwierć wieku.

Jej niesławę zmienili właściciele i miłośnicy nowoczesnych, awangardowych mieszkań loftowych. I tak fototapety powróciły do łask designerów. Styl sprzed lat jest po prostu modny, ale jest to obecnie styl w jak najlepszym technicznym wydaniu. Fototapeta pozwala też na błyskawiczne wyróżnienie się i podkreślenie swojego indywidualnego „ja”.

Obraz zamknięty na fototapeci

Fototapety pomagają w prosty i szybki sposób zmienić mieszkanie. Nadają wnętrzu wyjątkowego stylu, powodują jego ożywienie, wnoszą ze sobą energię i świeżość. Mogą też zmienić charakter wnętrza. Wprowadzając dynamikę, nadają nowoczesnego charakteru. Ale też fototapety sprawiają, że pomieszczenie wygląda rodem jak z katalogu vintage. Dzięki tej nietuzinkowej ozdobie projektowanie wnętrz pozwala rozwinąć skrzydła wyobraźni. I tak można zdecydować, że fototapeta stanie się jedyną dekoracją pomieszczenia i to niekoniecznie salonu. Fototapety umieszcza się w takich wnętrzach jak kuchnia czy łazienka. Powiększają optycznie przestrzeń i efektownie ożywiają miejsce. Doskonale pasują do pokoju dziecka, gdzie bajkowe rysunki z ulubionych opowieści lub kreskówek stworzą unikatowy efekt doskonałej niemal bawialni zarysowanej wesołych w kolorach, które dzieci kochają. Popularnym kierunkiem w wystroju wnętrz są także awangardowe fototapety 3D. To w nich przedstawiony motyw tworzy wrażenie przestrzenności. Efekt 3D jest zatem na wyciągnięcie ręki.

Poza tym pamiętajmy, że zaletą w jaką ma projektowanie wnętrz z udziałem fototapety to jej uniwersalne zastosowanie. Fototapety można bowiem nakleić niemal wszędzie. Nadają się nie tylko na ścianę. Pasują na podłogę, a także na sufit, meble czy drzwi. Wszystko jest kwestią pomysłu. Kolejnym plusem zastosowania takiej ozdoby jest możliwość maskowania wad ściany, a przede wszystkim jej nierówności. Pod fototapetą znikają zadrapania, a nawet i drobne pęknięcia. Fototapeta jest też trwałym elementem ozdobnym. Przede wszystkim laminowane fototapety wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Takie tapety są odporne na tłuszcz, niegroźne im są uszkodzenia mechaniczne, a także promieniowanie słoneczne. Można je myć, a nawet szorować. Utrzymanie w czystości fototapety nawet zamontowanej nad blatem kuchennym nie jest dzisiaj problemem.

Jak wybrać odpowiednią fototapetę?

Najważniejsze jest przeznaczenie, czyli do jakiego pomieszczenia zamierzamy wprowadzić fototapetę i co przez jej zastosowanie chcemy osiągnąć. Projektowanie wnętrz to też uzyskiwanie odpowiedzi na indywidualnie postawione pytania. Czy tylko ma być ozdobą pomieszczenia? A może ma odegrać rolę w jego rozjaśnieniu czy optycznym powiększeniu? Każda sugestia będzie w tym wypadku bardzo ważna. Bo inny motyw będzie odpowiedni w pokoju dziecka, jeszcze inny podkreśli charakter salonu. A ten znowu nie będzie pasował do sypialni czy nie będzie odpowiednio się prezentował w biurze. Warto też zastanowić się nad materiałem, z którego tapeta będzie wykonana. Inny jest przeznaczony do kuchni, a jeszcze inny może być użyty w salonie dziecka, czy jest odpowiednia dla alergików, czy ma atesty higieniczne. Wszystko jest ważne, jeśli możemy i mamy z czego wybierać. A z tym na rynku nie ma problemu.