Jeszcze do niedawna wizja życia z kredytem na głowie wielu osobom wydawała się dość stresująca, dzisiaj jednak nie ma w tym już nic dziwnego. Od jakiegoś czasu jednak życie z kredytem to normalna sprawa dla wielu osób w młodym i średnim wieku. Skorzystanie z dobrej oferty kredytowej jest czasem niezbędne do tego, by założyć firmę, a także do tego, by móc pozwolić sobie na uniezależnienie się od rodziny, czy też na zamknięcie w swoim życiu rozdziału pt. „życie w wynajmowanym mieszkaniu”. Posiadanie własnego kąta daje poczucie niezależności, dlatego mamy coraz więcej ofert kredytów hipotecznych.
Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?
Istnieje mnóstwo ofert „atrakcyjnych” kredytów hipotecznych. Postaraj się o to, by oferta kredytowa, na jaką się zdecydujesz, rzeczywiście była dla Ciebie jak najkorzystniejsza i nie rozmijała się z Twoimi realnymi możliwościami, związanymi ze spłatą rat. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny to nie tylko raty, ale również prowizja i wszelkie opłaty dodatkowe, o których powinieneś zostać poinformowany szczegółowo w trakcie podpisywania umowy. Zadbaj o to, by bank, w którym zdecydujesz się wziąć kredyt, nie miał możliwości zmiany marży (jest to wysokość zysku, jaki będzie miał bank). Przeczytaj więc dokładnie umowę oraz ewentualne klauzule. Zastanawiasz się nad tym, czy można negocjować umowę o kredyt hipoteczny? Jak najbardziej jest to praktykowane. Możesz negocjować umieszczenie lub wykreślenie z umowy pewnych klauzuli, możesz proponować modyfikację pewnych parametrów umowy, a także koszt kredytu hipotecznego. Pamiętaj, że oferta kredytowa nigdy nie jest ostatecznie gotowa w momencie przedstawiania jej klientowi. Możesz skorzystać z usług doradcy kredytowego, który przedstawi Ci ofertę dostosowaną do Twoich warunków i możliwości. Jeśli nie wiesz, jak wybrać doradcę kredytowego, pamiętaj, że najbardziej optymalne oferty przedstawią Ci osoby, które nie pracują dla firm tej samej grupy kapitałowej, co bank, którego oferty kredytowe są polecane. Zastanawiając się nad tym, czy stać Cię na spłatę rat, pamiętaj, by zwrócić uwagę na wszystkie dodatkowe i nowe wydatki, które czekają Cię po zakupie nieruchomości.
Czy kredyt hipoteczny to dobre rozwiązanie?
Dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny? Dlaczego nawet ludzie dość zamożni decydują się kupić mieszkanie na kredyt? Zdarza się, że pomimo znacznych zasobów finansowych ktoś decyduje się na kredyt hipoteczny, by zakupić mieszkanie lub dom. Nie jest to odosobniony sposób postępowania, gdyż wiąże się to z poczuciem bezpieczeństwa. Wiele osób uważa, że lepiej mieć na swoim koncie zapasowe pieniądze, z których będzie można skorzystać w czarnej godzinie, jeśli pojawią się niespodziewane wydatki. A tak to już w życiu bywa, że chyba każdy z nas przynajmniej raz doświadczył sytuacji, w której nagle i niespodziewanie były potrzebne duże pieniądze. Z tego też względu niektórzy młodzi ludzie, którzy dorobili się już pewnych oszczędności, wolą uniknąć całkowitego wyczyszczenia swego konta w momencie zakupu mieszkania. Dlatego również oni często zastanawiają się nad tym, jaki kredyt hipoteczny będzie najlepszy, gdyż dzięki niemu będą mogli spokojnie spłacać raty, wiedząc, że mają również dodatkowe zasoby finansowe na czarną godzinę. Warto też śledzić, jaki jest wpływ inflacji na rynek nieruchomości. Czasem okazuje się, że korzystniej wyjdziemy spłacając kredyt, niż wydając od razu całą sumę na zakup domu czy mieszkania.
Czy wkład własny do kredytu hipotecznego to konieczność?
Jeśli zamierzasz wziąć kredyt hipoteczny, musisz rozważyć wiele spraw. Obliczenie tego, czy stać Cię na spłatę rat, zastanowienie się nad tym, czy korzystniej będzie spłacać raty malejące czy równe, wybór najlepszej instytucji oferującej kredyty hipoteczne, oszacowanie wydatków dodatkowych, jakie będą następstwem wejścia w posiadanie nieruchomości… To tylko kilka pytań, na jakie musisz sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o kredycie. Bardzo ważnym zagadnieniem jest także wkład własny. Wymogi co do tego, ile procent stanowi wkład własny w kredyt hipoteczny, zmieniały się od 2014 roku. Niektórzy zastanawiają się, jak obejść wymagane 20% wkładu własnego. Ratunkiem okazać się może inna nieruchomość, która będzie stanowiła zabezpieczenie. Nie może ona jednak być obciążona żadnymi innymi kredytami. Środki na wkład własny nierzadko młodzi ludzie uzyskują od rodziców. Zazwyczaj życie rodziców osób wchodzących w dorosłość jest już na tyle ułożone, że mają oni nieporównywalnie mniej bieżących wydatków, co pozwala im na oszczędzanie. Dlatego też często decydują się pomóc córce, czy synowi, który zaczyna wszystko niemal od zera, bo przecież wydatki nie kończą się na opłaceniu prowizji i comiesięcznym spłacaniu rat. Nowe mieszkanie trzeba jeszcze przecież wyposażyć, być może niedługo pojawi się małe dziecko. Dlatego też według współczesnych młodych ludzi wejście w dorosłe i samodzielne życie bez dodatkowego wsparcia finansowego jest niemal niemożliwe.