Domy szkieletowe, co warto o nich wiedzieć

Technologie budowy domów są naprawdę różne. Nie każda z nich jest nam znana, ponieważ jeśli ktoś nie specjalizuje się w branży budowlanej, to po pierwsze, jest to niepotrzebne, a po drugie ciężko byłoby dowiedzieć się, choć podstawowych informacji o różnych metodach. Warto jednak poznawać niektóre nowości, które na naszym rynku popularność zyskują od kilku lat. Taką popularność zdobywają między innymi domy szkieletowe, których powstaje coraz więcej i chętnych na nie także przybywa.

Czym są domy szkieletowe?

Jest to określenie raczej dosyć oczywiste, ponieważ dom szkieletowy, to po prostu dom, który jest budowany na podstawie przygotowanego szkieletu. Jest to metoda budowania, która pozwala na zaoszczędzenie całkiem sporej ilości czasu, w porównaniu do tradycyjnej i najpowszechniejszej w Polsce metody budowy domów, czyli budowania domów murowanych. Domy szkieletowe buduje się w optymistycznym scenariuszu przez około miesiąc, jednak do najdłuższych terminów podaje się trzy miesiące, więc również nie jest to wcale tak długo. Za to domy murowane, zajmują około roku, czy też więcej, więc jest to nawet 4-krotnie krócej.

Z czego wynika tak duża różnica w czasie? Między innymi z tego, że w trakcie budowania domów szkieletowych występuje bardzo mało etapów mokrych, do których w sumie ogranicza się jedynie wylanie fundamentów. Jest to jedyny czas i etap, który może przystopować nieco proces budowy. Natomiast cała reszta przebiega bardzo sprawnie. Dom szkieletowy jest budowany albo na działce budowlanej i jest to raczej normalny widok, albo też jest przygotowywane w specjalnej hali produkcyjnej, z której następnie zostaje przewieziony pojazdem ciężarowym na budowę w „kawałkach” i tam zostaje złożony w całość. Druga możliwość jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które zyskuje uznanie, ponieważ robotnicy na placu budowy kręcą się tylko przez jeden, czasem dwa dni, ponieważ właśnie tylko tyle trwa złożenie domu, a dzięki temu również ziemia zostanie oszczędzona i nie będzie tak rozdeptana, rozkopana i rozjechana. Choć pierwsza możliwość również nie wymaga używania ciężkiego sprzętu, jeśli oczywiście budowla nie jest ogromna i pozwala to na duże oszczędności.

Skąd się wzięły u nas domy szkieletowe?

Jeśli ktoś zobaczy, jak taka budowa przebiega, nawet na zdjęciach, to na pewno szybko skojarzy, za pomocą filmów, z kontynentem i krajem, w którym takich domów się naprawdę dużo buduje. Są to Stany Zjednoczone w Ameryce Północnej i to właśnie tam jest źródło naszej mody na domy szkieletowe. Tam, większość domów, jakie są budowane, to właśnie domy szkieletowe. Nie ważne, czy są to małe domy, dla średnio zamożnej rodziny, czy też wielkie wille, to często decyzja pada na domy szkieletowe. Właśnie przez to, że takie domy bardzo łatwo i szybko się buduje, dodatkowo w miarę prosto wprowadza się w nich zmiany, no i jeśli nawet zajdzie taka potrzeba, to są w USA firmy, które umożliwiają przetransportowanie takiego domu, nawet na drugi koniec kraju. Są to dość wyjątkowe transporty, które u wielu osób wywołują szok, ale właśnie takie są dzisiaj możliwości. Jeśli ktoś się przeprowadza, to może nawet zabrać ze sobą dom.

Czy taka budowa jest droga?

Ceny domów szkieletowych na polskim rynku są bardzo różne. Wiele zależy od tego, z jakiego materiału został wykonany dom, w jakim stopniu zostanie wykończony i jakie prace obejmuje. Warto zawsze spojrzeć na opcje, które gwarantują podłączenie wymaganych instalacji, montaż domu, ocieplenie, założenie ogrzewania i tak dalej. Wydaje się to dość oczywiste, ale niekiedy wymaga dodatkowych opłat. Prócz tego, należy spojrzeć, czy ceny podawane przez firmy, to ceny brutto, czy też netto. Przeglądając ogłoszenia w Internecie, można natknąć się na wiele tanich domków, które aż kuszą, aby się na nie zdecydować, ale mogą być one słabo wykonane i przede wszystkim ze słabej jakości drewna, co nie wróży im zbyt długiej przyszłości. Dobrej jakości domy szkieletowe występują zazwyczaj w cenach podobnych do tych, które obowiązują dla domów murowanych. Niekiedy te ceny są nawet wyższe o kilka procent. Jednak jest to dobra inwestycja, ponieważ ta różnica w cenie z biegiem lat zwraca się w kosztach użytkowania budynku.

Czas podjąć decyzję

Jeśli ktoś marzy o swoim własnym domu, to warto postawić na dom szkieletowy. Jest to decyzja, która zapewne będzie miała znaczenie już do końca życia zawodowego, a nawet i dłużej, a taki wybudowany dom może być już ostatnim miejscem zamieszkania. Dlatego należy zadbać, nawet kosztem większych opłat, aby ten dom był naprawdę dobrze zrobiony. Warto spełniać takie marzenia i może to być coś cudownego, zamieszkać wreszcie we własnych czterech ścianach, lecz nie należy być zaślepionym marzeniami i każdy element powinien być dokładnie sprawdzany.