Domy drewniane bez wątpienia stają się czymś coraz bardziej popularnym. Decyduje się na nie każdy, kto szuka oszczędności, ale też chce zamieszkać na swoim w bardzo krótkim czasie. Choć same w sobie mogą kojarzyć się z mniejszą trwałością i niewygodą użytkowania, są to stereotypy, które obali każdy, kto jest w posiadaniu takowych. Domy tego typu potrafią być długowieczne i wielopokoleniowe – pod warunkiem, że drewno na dom wybierzemy z rozwagą http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-zielona-gora/. To ono jest jego głównym budulcem i to właśnie od niego zależy wytrzymałość całego budynku. W tym artykule skupimy się na tymi, jak tak właściwie zadbać o jakość tegoż drewna oraz jakie zalety ogólne płyną z postawienia na domy drewniane.
Jak wybrać odpowiednie drewno na dom?
Drewno na dom stanowi główny, podstawowy i tak właściwie jedyny budulec domów drewnianych. Jego wybór jest niezwykle istotny, bo przekłada się na trwałość całego budynku oraz to, czy będzie on sprawiał problemy w czasie eksploatacji, czy też będzie ona bezproblemowa. Wyjściowe przy jego wyborze okazuje się wybranie odpowiedniego rodzaju drewna. Są tutaj dwie opcje:
- sosna – jest to jeden z najczęściej występujących gatunków drzew iglastych w naszym kraju. W budownictwie ceniona jest przede wszystkim ze względu na swoje parametry użytkowe – sprężystość, trwałość i odporność na zginanie.
- świerk – choć nie jest tak popularny,m jak wspomniana powyżej sosna, również wybiera się go dość często. Jest bardzo sękaty, co może być przeszkodą w czasie jego obróbki. Jest też jednak sprężysty i plastyczny.
Znacznie rzadziej stawia się na inne drzewa iglaste, jak jodła czy modrzew. Drewno na dom, które wybierzemy musi być odpowiednio przygotowane. Mowa o jego czterokrotnym struganiu, mającym na celu utrudnienie szkodnikom składanie jaj na powierzchni i uczynienie go mniej podatnym na ogień. Bardzo ważne jest też suszenie – koniecznie w temperaturze zbliżonej 60°C. Pozwala ono pozbyć się wszelkiego rodzaju pleśni, grzybów oraz larw owadów. Nawet tych niewidocznych, ale mających potencjał do dalszego rozwoju w czasie eksploatacji.
Drewno na dom może być lite lub klejone, przy czym każda z tych metod jest wykorzystywana dość często. Ta pierwsza zakłada poddanie drewna dwukrotnemu przetarciu kłody – w wyniku tego powstają belki o prostokątnym przekroju. Całość musi cechować się wilgotnością na poziomie 18%. Druga z kolei zakłada klejenie kilku listew (lub płatów drewna). Wymaga znacznie mniejszego poziomu wilgotności (zbliżonej 12%), co sprawia, że jest częściej wybierane i uważane za nieco bardziej trwałe, wytrzymałe i odporne na paczenie się.
Zalety postawienia na domy z drewna
Domy z drewna nie bez powodu cieszą się współcześnie tak dużym zainteresowaniem. Nie wynika to z tymczasowej mody, ani też z faktu, że promowany jest “zdrowy tryb życia” i powrót do natury. Powody mogą, ale nie muszą być czysto ekonomiczne. Do tych najistotniejszych zaliczyć można:
- szybki czas powstawania – domy drewniane buduje się w zaledwie kilka tygodni (a te prefabrykowane – nawet w kilka dni), co sprawia, że możemy w nich zamieszkać niedługo po zakupie działki i podjęciu decyzji o postawieniu właśnie na nie;
- niską cenę – domy tego typu można wybudować nawet dysponując niewielkim budżetem. Drewno na dom jest dość tanim materiałem budulcowym – znacznie więcej zapłacimy za tak zwaną “robociznę” oraz stolarkę – zwłaszcza, jeśli nasz dom zmusi nas do posiadania takiej nietypowej. Mimo wszystko jednak, domy drewniane zawsze będą tańsze od ich murowanych odpowiedników;
- wygodę i porządek na budowie – domy drewniane nie wymagają mnóstwa “mokrych” i brudnych prac na terenie budowy. Na teren naszej działki nie będą musiały wjeżdżać wszelkiego rodzaju ciężkie maszyny i pojazdy – wszystko może powstać w niemal sterylnych warunkach, a większość prac przeprowadza się na ziemi (poza, oczywiście, montażem). Najlepszą opcją pod tym względem są domy prefabrykowane, powstające niemal w całości w fabryce producenta, a na budowę dostarczane w formie gotowej do montażu;
- możliwość indywidualnego dostosowania – drewno na dom jest materiałem niesamowicie elastycznym i plastycznym http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/sprzedaz/. W związku z tym nasz dom tworzony na jego bazie jest w stanie wyglądać dokładnie tak, jak chcemy. Jeżeli będziemy mieli ochotę na bogate wzornictwo, nic nie będzie stało na przeszkodzie. Nietypowy rozkład pomieszczeń? To również będzie wykonalne. Projekty domów drewnianych potrafią dostosować się do naszych indywidualnych potrzeb i zależą wyłącznie od naszej fantazji. Ta technologia pozwala na wiele.
Podsumowanie
Wybór właściwego drewna na dom jest kluczowy przy podejmowaniu decyzji o jego budowie. Musi ono być właściwie przygotowane i poddane odpowiednim procesom (suszeniu i struganiu), by nadawało się do tego zastosowania, było trwałe i odporne na działanie zarówno warunków atmosferycznych, jak i różnego rodzaju szkodników, pleśni, grzybów i innych. Nie bagatelizujmy więc tegoż wyboru, zawsze stawiając na budulec solidny, sprawdzony i najwyższej jakości. W długofalowej perspektywie z pewnością nam się to opłaci.