Fotowoltaika

We współczesnej dobie konsumpcjonizmu, oszczędności szukamy we wszystkim. Ceny idą w górę, a zarobki wciąż pozostają niskie, co składnia nas do wielu przemyśleń. Chcąc zabezpieczyć się na przyszłość oraz odłożyć pieniądze, musimy szukać jak najtańszych rozwiązań. Ma to odzwierciedlenie także przy budowie domu. Jest to jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu, który niestety pochłania bardzo dużą liczbę pieniędzy oraz czasu. Zarówno budowa, jak i wykończenie domu, często zmuszają nas do brania kredytów, które spłacamy przez kilkadziesiąt lat. Dlatego budując się, warto pomyśleć o tym, jak zaoszczędzić.

Z pomocą przychodzi nam fotowoltaika

Najprościej rzecz ujmując, jest to rozwiązanie pozwalające na uzyskanie darmowego prądu z energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne zrobione są z ogniw, które mają w sobie pole energetyczne. Cały proces polega na tym, że energia słoneczna, zamieniana jest w energię elektryczną, która następnie zużywana jest w naszym domu. Brzmi bardzo dobrze. Jest to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, niepozostający jednak bez wad. Skąd czerpać wiedzę na temat fotowoltaiki? Przede wszystkim z tematycznych stron internetowych, blogów, czasopism i magazynów budowlanych. Informacji powinien udzielić nam także pracownik miejsca, w którym można zakupić panele fotowoltaiczne. Są oni kompetentnymi osobami w temacie, jednak należy pamiętać, że ich celem jest sprzedaż paneli. W związku z tym mało prawdopodobne jest, że poznamy ich wady. Panele fotowoltaiczne są odnawialnym źródłem energii i jest to bez wątpienia bardzo duża zaleta. Jest to rzecz całkowicie ekologiczna, niepowodująca zniszczeń przyrody oraz w nią nieingerująca. Jeżeli jesteśmy osobami poważnie myślącymi o ekologii, jest to rozwiązanie zdecydowanie dla nas. Ponadto, fotowoltaika http://www.gmstarbud.pl/kontakt/ nie tworzy szkodliwych substancji, więc możemy być bezpieczni o zdrowie nasze i najbliższych. Z prądu uzyskanego za pomocą paneli fotowoltaicznych, możemy korzystać dokładnie tak, jak korzystalibyśmy z prądu tradycyjnego. Warto także wspomnieć, że panele robione są z bardzo dobrego jakościowo materiału, który nie niszczy się pod wpływem warunków atmosferycznych, czego może obawiać się część osób. Tak jak wspomniane zostało powyżej, fotowoltaika wykorzystywana jest przede wszystkim po to, aby zaoszczędzić.

Fotowoltaika jako źródło pieniędzy

Przybliżmy zatem temat, który wyjaśni nam, w jaki sposób w naszym portfelu znajdzie się więcej pieniędzy, po montażu paneli. Cała instalacja fotowoltaiczna połączona jest oczywiście z tradycyjną siecią elektryczną. Prąd, który jest pobierany, w pierwszej kolejności idzie z ogniw. Jeżeli zostanie wyczerpany, pobierany zostaje prąd w sposób tradycyjny (musimy za niego zapłacić zgodnie z taryfą). Rachunki w tym wypadku pozostają bez porównania niskie. Ogromną zaletą fotowoltaiki jest to, że prąd produkowany jest z nadwyżką. Co możemy z nią zrobić? Wykorzystujemy ją w nocy, w zimową porę, a jeżeli nadal mamy jej aż nadto, możemy sprzedać energię do zakładu energetycznego i dodatkowo zarobić. Zakupując panele fotowoltaiczne, warto kupić dokładnie taką ilość, jaka jest nam niezbędna do wytworzenia prądu, gdyż nadwyżki prądu ważne są przez dwanaście miesięcy, a po upływie tego czasu niestety przepadają.

Sprawdź koniecznie:

Fotowoltaika – gdzie montować?

Ciekawy jest także fakt, że fotowoltaike zamontować możemy praktycznie w dowolnym miejscu: na dachu, na gruncie, z boku budynku. Ważne jest jednak to, aby zwracać uwagę na załamania słońca w ciągu dnia, aby do paneli słońce dochodziło przez możliwie jak największa ilość czasu. Znając zalety fotowoltaiki, przejdźmy do jej wad. Przede wszystkim jest to wspomniana już określona liczba miesięcy, w ciągu których wykorzystać możemy nadwyżkę. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje też cena, która dla niektórych (mimo późniejszego zwrotu), może okazać się barierą nie do pokonania. Jeżeli chodzi o dom jednorodzinny, to musimy liczyć się z inwestycją około dwudziestu tysięcy złotych. Większe budynki, zużywające większa ilość prądu, muszą liczyć się z inwestycją rzędu pięćdziesięciu tysięcy złotych. Pieniądze włożone w fotowoltaikę zwracają się praktycznie za każdym razem, ale oczywiście wymaga to upływu czasu. Mimo tego, że panele robione są z dobrej jakości materiałów, to ze względu na klimat, który w naszym kraju korzystny nie jest, często ich wydajność jest skrócona. Na temat paneli tego typu zwolenników jest praktycznie tyle samo, ile przeciwników. Opinie są zróżnicowane. Dla jednych ogromną zaletą będzie fakt, że jest to rozwiązanie ekologiczne, inni na pierwszym miejscu postawią konieczność ogromnej inwestycji. Ze względu na klimat w Polsce, fotowoltaika jest wciąż mało spotykanym rozwiązaniem. Jeżeli jesteśmy jednak jej fanami, to warto wiedzieć, że ceny paneli fotowoltaicznych z roku na rok maleją. Ponadto, jest możliwość uzyskania na nie dofinansowania, które w zależności od regionu, wynosi od pięciu do trzydziestu procent. Jeżeli jest możliwość otrzymania dofinansowania, warto z niego skorzystać. Zyska na tym nasz portfel, zdrowie oraz ekologia, o którą we współczesnym świecie troszczy się coraz mniej osób.