Funkcjonalna i wygodna odzież BHP

Funkcjonalna i wygodna odzież BHP – prace budowlane, remontowe lub wykończeniowe wymagają stosowania mocnej odzieży roboczy. Ma ona chronić przed zabrudzeniem a przy tym być lekka i wygodna, zapewniając komfort pracy przez cały dzień. Dodatkowo powinna posiadać wiele kieszeni, w których można przechowywać potrzebne rzeczy.

Odzież nie jest jedynym elementem ubioru mającego chronić pracownika przed niebezpieczeństwami miejsca pracy. Pracując w branżach z szeroko rozumianego sektora budowlanego, warto zaopatrzyć pracowników w kaski, rękawiczki a także specjalne buty ochronne, które mają chronić stopy na wypadek uderzenia przez coś ciężkiego. Cała odzież BHP ma zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo i wygodę. Jak ją wybrać, żeby była funkcjonalna i wygodna a przy tym gwarantowała bezpieczeństwo?

Pracodawca zapewnia odzież BHP

Funkcjonalna i wygodna odzież BHP
Funkcjonalna i wygodna odzież BHP

Zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy a także postanowień Kodeksu Pracy to pracodawca zobowiązany jest do dostarczenia pracownikom specjalnej odzieży ochronnej i roboczej. W zależności od wykonywanego rodzaju pracy i niebezpieczeństw wynikających z niej, stworzone zostały różne kategorie odzieży BHP. Z tymi kategoriami powinni zapoznać się pracodawcy zanim zdecydują się na zakup konkretnej odzieży. Asortyment oferowany przez producentów i dystrybutorów odzieży BHP jest bardzo szeroki także każdy przedsiębiorca ma możliwość szerokiego wyboru. Różnią się one nie tylko kategorią ochrony, ale również materiałem a przede wszystkim ceną. Wybierając idealne rozwiązanie, nie warto kierować się jedynie czynnikiem finansowym. Odpowiednia odzież BHP może służyć pracownikowi kilka lat.

Czym są normy odzieży ochronnej?

Podstawowym podziałem odzieży BHP używanej przez pracowników jest podział na odzież roboczą oraz odzież ochronną. Odzież robocza nie wymaga specjalnego certyfikowania, za to odzież ochronna musi mieć odpowiednie certyfikaty i spełniać odpowiednie normy BHP. Potwierdzają one ochronę na konkretnymi zagrożeniami, z którymi może się spotkać pracownik w miejscu pracy. Takimi zagrożeniami może być niska lub wysoka temperatura, wilgoć, ogień, żrące substancje, opary i gazy, hałas czy obsługa niektórych sprzętów mechanicznych. Przed decyzją o zakupie konkretnego modelu warto dobrze zapoznać się ze specyfiką wykonywanej pracy, znacznie ułatwi to proces wyboru odpowiedniego ubioru.

Zobacz najlepsze szkolenia BHP:

W praktyce oba te rodzaje są często mylone i razem potocznie są nazywane odzieżą BHP. Znacznie różni się jednak zakres wykonywanych przez nie obowiązków. Zadaniem odzieży roboczej jest ochrona noszonego przez pracownika, prywatnego ubrania przed zabrudzeniem czy też uszkodzeniem mechanicznym. Odzież ochronna ma dużo bardziej specjalistyczne przeznaczenie. Jej zadaniem jest ochrona, głównie przed zagrożeniami takimi jak zagrożenia chemiczne czy też biologiczne. Musi ona posiadać specjalne certyfikaty, które oznaczają spełnienie określonych norm. W wielu branżach jest ona wymagana, regulują to zapisy Kodeksu Pracy i odpowiednich rozporządzeń.

Funkcjonalna odzież robocza dla każdego

Kwestia funkcjonalności odzieży jest niezwykle ważna, dlatego należy wziąć ją pod uwagę decydując się na jej zakup. Pracując w branżach budowlanych najlepsza jest odzież z dużą liczbą kieszeni i przegród, które znacznie ułatwiają pracę. Odzież robocza powinna mieć również zawieszki i uchwyty, do których bez problemu przyczepisz narzędzia pracy jak mały młotek. Dodatkowo powinna być ona odpowiednio lekka i przewiewna, dzięki czemu nie będzie odczuwalne noszenie jej. Koniecznie należy ją również dostosować do wymagań danej pory roku. W zimniejsze miesiące warto zaopatrzyć się w ciepłą odzież BHP z odpowiednimi ocieplaczami. W cieplejszych, letnich miesiącach warto postawić na coś lżejszego co nie będzie tworzyły dyskomfortu podczas wykonywanych zajęć. Wybierając swój strój warto również uwzględnić, ile czasu podczas danego dnia spędzamy na zewnątrz, a ile w środku.

Postaw na wygodny strój BHP

Wybierając strój BHP dla siebie czy też swoich pracowników, musisz pamiętać, że przeważnie spędzasz w nim od 8 do często 12 godzin dziennie. Taki strój nie może, więc być niewygodny czy też niefunkcjonalny. Praca na kolanach przez 10 godzin dziennie, ciągłe wstawanie, schylanie się – tak mniej więcej wygląda praca w ekipie budowlanej. Sprawne poruszanie się może komplikować niewygodny strój roboczy. Dlatego przed zakupem koniecznie przymierz co najmniej kilka par spodni czy też bluz tak żeby właściwie dobrać  rozmiar. Pamiętaj, że na wygodę wpływa również gramatura i technika szycia, dlatego najlepszymi materiałami są “materiały oddychające”. Najczęściej stosuje się bawełnę lub wszelkiego rodzaju mieszanki bawełny z innymi tkaninami. Materiał ten jest wysoce wytrzymały, przyjazny dla ciała a przy tym łatwy w praniu i utrzymaniu czystości. Warto, więc dokładnie sprawdzić katalogi i oferty producentów odzieży ochronnej i roboczej, żeby wybrać najlepsze rozwiązania dla swojego biznesu. Ciekawym rozwiązaniem dla właścicieli firm jest opcja leasingu odzieży BHP, dzięki której mogą oni wypożyczać taką odzież dla pracowników.