Ogromny rozwój techniki w ciągu kilku ostatnich lat spowodował, że usługi grafików cieszą się ogromną popularnością. W chwili obecnej grafik to jeden z najważniejszych zawodów na świecie. Każdy, kto ma odpowiednie zdolności artystyczne oraz zmysł estetyczny, powinien dobrze zastanowić się, czy może zawód grafika to nie jest jego powołanie. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega zawód grafika oraz ile zarabiają przedstawiciele tej profesji. Zapraszamy do lektury!
Ile zarabia grafik – najważniejsze informacje
Grafik musi obecnie znać nowoczesne programy graficzne – bez tego nie uda mu się zdobyć uznania wśród wymagających klientów. Graficy zajmują się projektowaniem grafik na programach graficznych przede wszystkim dla mediów drukowanych, wydawnictw bądź mediów elektronicznych. Graficy odpowiedzialni są również czasami za składanie tekstu, ilustrowanie, tworzenie interfejsu użytkowników a także za projektowanie od zera stron internetowych.
Miesięczne wynagrodzenie grafików w Polsce wynosi obecnie około 4220 złotych brutto. Co drugi grafik kreatywny otrzymuje co miesiąc od 3440 złotych do 5290 złotych. Jak pokazują najnowsze statystyki, aż 25% najgorzej wynagradzanych grafików kreatywnych otrzymuje wynagrodzenie mniejsze niż 3440 złotych brutto. Na zarobki większe niż 5290 złotych brutto może liczyć 25% grafików w naszym kraju. Najlepiej opłacani graficy muszą oczywiście posiadać fachową wiedzę oraz umieć obsługiwać najbardziej zaawansowane programy graficzne.
Zarobki grafików w zależności od województwa
Wysokość zarobków grafików uzależniona jest oczywiście od tego, w jakim województwie oni mieszkają. Zarobki mogą wahać się w przedziale od 2000 złotych do 4000 złotych. Wysokość wynagrodzenia grafika może być również uzależniona od miejscowości, w której on pracuje. Oczywiście, jak wskazuje doświadczenie, najwięcej zarabiają graficy pracujący w największych polskich miastach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że koszty utrzymania w tego typu miejscach również są znacznie wyższe. Na największe zarobki mogą liczyć mieszkańcy Warszawy. Tam graficy komputerowi zarabiają średnio 3500 złotych netto. Na drugim miejscu pod tym względem plasuje się Wrocław, gdzie zarobki wynoszą 3150 złotych netto średnio. Wśród największych polskich miast najniższe zarobki dla grafików obowiązują w Łodzi oraz Katowicach. Tam średnie zarobki wynoszą 2500 złotych netto.
Korzyści wynikające z wykonywania zawodu grafika
Osoby, które wykonują zawód grafika, mogą również liczyć na całkiem sporo korzyści. Wśród najistotniejszych benefitów wynikających z bycia grafikiem wymienia się przede wszystkim spore premie finansowe, karty sportowe oraz medyczne oraz posiadanie służbowych urządzeń takich jak laptop czy telefon. Jak pokazują statystyki, aż 70% grafików otrzymuje premie, a 50% spośród nich otrzymuje również służbowe telefony i komputery. Wśród najczęściej udzielanych benefitów znajdują się właśnie karty medyczne oraz sportowe.
Około 50% zatrudnianych grafików komputerowych pracuje w ramach umowy o pracę, 30% na umowę o dzieło, zaś mniej niż 20% na umowę zlecenie. Tylko kilka procent przebadanych osób świadczących usługi graficzne podejmuje decyzję o utworzeniu własnej działalności gospodarczej. Przeszło 70% osób pracujących w tej branży to mężczyźni.
Co trzeba zrobić, żeby zostać grafikiem?
Wszystkie osoby, dla których artystyczna praca jest marzeniem, powinny poważnie zastanowić się nad rozpoczęciem pracy jako grafik komputerowy. Co trzeba zrobić, aby nim zostać? Podstawowy wymóg jest taki, że trzeba znać programy graficzne. Jeśli znamy programy graficzne, mamy duże szanse na to, aby móc ubiegać się o otrzymanie posady grafika. W chwili obecnej bardzo dużo szkół policealnych oraz szkół prywatnych ma w ofercie kursy z zakresu grafiki komputerowej. Wiele z nich jest całkowicie darmowych, dlatego tym bardziej jest to atrakcyjna propozycja dla osób, które mają smykałkę do tworzenia rozmaitych grafik w nowoczesnych programach graficznych.
Najbardziej pożądanymi kandydatami na stanowisko grafika są osoby posiadające dyplom ukończenia Akademii Sztuk Pięknych, którzy przez 5 lat kształcą swój zmysł estetyczny oraz nieustannie rozwijają swoją kreatywność. Duża znajomość nowoczesnych programów graficznych oraz ukończenie takiej Akademii Sztuk Pięknych jest solidną podstawą do tego, aby rozwijać swoją karierę w tej interesującej branży. Grafikiem może zostać także osoba, która ukończyła kierunek techniczny bądź informatyczny. Bez względu na to, jakie szkoły oraz kursy skończyliśmy, w ubieganiu się o posadę grafika najważniejsze jest to, aby posiadać odpowiednie umiejętności, znać nowoczesne programy graficzne oraz być kreatywnym i mieć dobre portfolio. Jeśli spełniamy choć jeden z tych warunków, to na pewno mamy duże szanse na to, aby z powodzeniem ubiegać się o posadę grafika w dowolnie przez siebie wybranej firmie. Wykonywanie tego zawodu to ogromna przyjemność a także sposób na zarobienie stosunkowo dużych pieniędzy. Warto być grafikiem!