Jak dbać o wyświetlacz smartfona?

Aktualnie standardem na rynku telekomunikacyjnym jest to, że większość klientów wymienia swoje telefony co około dwa lata, gdy kończą im się umowy z operatorami i podpisują oni nowe. Przeważnie aparaty nie wymagają jednak wymiany, gdyż są w pełni sprawne, lecz tym, co bardzo często szwankuje, są ekrany dotykowe, które w czasie użytkowania łatwo się rysują, a nawet pękają. Chcąc przedłużyć żywotność wyświetlacza, warto o niego odpowiednio zadbać, na przykład za pomocą folii ochronnej na telefon, a także dodatkowych zabiegów, które uchronią go przed mechanicznym uszkodzeniem.

Najpoważniejsze zagrożenia dla ekranu smartfona

Szkodą, która najczęściej dyskwalifikuje aparat z możliwości jego dalszego użytkowania, jest zbicie szybki wyświetlacza. Jest to bardzo poważny problem, gdyż większość smartfonów ma dość duże ekrany, co sprawia, że w przypadku jakiegokolwiek upadku lub delikatnego uderzenia, ulegają one uszkodzeniu o wiele szybciej niż ich mniejsze odpowiedniki. Gdy już dojdzie do zbicia ekranu, czasem można nadal użytkować telefon, o ile touchpad działa poprawnie, a ekran nie jest na tyle popękany, że da się go jeszcze normalnie użytkować, gdyż widać przez niego odpowiednio dużo. Niestety często wcale tak nie jest i telefon nadaje się tylko do wyrzucenia, a jedyną opcją jest kosztowna  wymiana wyświetlacza, która rzadko kiedy się opłaca. Trudno ochronić telefon przed takim zdarzeniem, ale warto wspomnieć, że wielu operatorów oferuje ubezpieczenie od zbitej szybki, co umożliwia darmową wymianę ekranu na nowy, jeśli stary zostanie stłuczony. Poza ubezpieczeniem można ewentualnie starać się nosić telefon na specjalnej smyczy, co sprawi, że łatwiej będzie uniknąć upadku z dużej wysokości, która jest najbardziej niebezpieczna.

Kolejnym z problemów, choć zdecydowanie mniej drastycznym jest zwykłe porysowanie wyświetlacza.  Na ten problem użytkownik może poradzić o wiele więcej, gdyż bardzo wiele da założenie folii ochronnej na telefon. Nie jest to taka folia, która naklejana jest na ekran podczas jego produkcji, a taka, która jest specjalnie dopasowana do tego, by wkomponować się w wyświetlacz i stworzyć z nim jedną całość, by użytkownik nie poczuł różnicy podczas użytkowania aparatu. Taka folia ochroni przed większością zadrapań i porysowań wynikających z delikatnego ocieranie się innych przedmiotów o ekran telefonu. Ułatwi to wzięcie sobie do serca kolejnej rady, która mówi o tym, by unikać noszenia telefonu  w kieszeni z innymi rzeczami. Kieszenie spodni lub kurtek są dość ciasne, a to oznacza, że schowane tam przedmioty są ze sobą ściśnięte. Jeśli cokolwiek ostrego będzie regularnie dociskać ekran wyświetlacza, a nie będzie on miał na sobie zabezpieczenia w formie, nie zawsze wygodnego etui lub pokrowca, ani folii ochronnej na telefon, nie ma możliwości, aby nie uległ on zarysowaniu. 

Jak zabezpieczyć telefon przed zalaniem?

Bardzo poważnym zagrożeniem dla każdego urządzenia elektronicznego, w tym telefonu jest zalanie wodą. Folia ochronna na telefon jest w stanie przed tym nieco zabezpieczyć, ale oczywiście nie ochroni przed uszkodzeniem w przypadku całkowitego zanurzenia w wodzie. Jest to jednak bardzo skuteczna ochrona, jeśli chodzi o częściowe zamoknięcie wynikające na przykład z używania telefonu na deszczu lub przenoszenia go w kieszeniach, w przemoczonej odzieży. Uważni użytkownicy smartfonów z pewnością zauważyli, że mokry wyświetlacz przestaje działać, a możliwość sterowania telefonem pojawia się dopiero wtedy, gdy szkiełko ekranu całkiem wyschnie. Jednocześnie bardzo trudno jest ją wytrzeć, gdyż takie ekrany mają specyficzną budowę. Folia ochronna na telefon sprawia, że nieco łatwiej doprowadzić ekran do porządku, a także istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że ulegnie on całkowitemu uszkodzeniu. Lepszą alternatywą w kontekście zabezpieczenia przed zalaniem telefonu, jest tylko noszenie go w szczelnym etui, które jest dedykowane do tego rodzaju użytku. W sklepach specjalistycznych z akcesoriami do telefonów, lub w sklepach sportowych i militarnych, można kupić tego rodzaju wodoszczelne pokrowce, ale kompletnie nie sprawdzają się one w czasie codziennego użytkowania, gdyż są mało poręczne, a przeważnie także nieestetyczne. 

Czyszczenie wyświetlacza

Chcąc zachować ekran w dobrym stanie, warto dbać o to, by był relatywnie czysty. Podczas użytkowania często pojawiają się na nim tłuste plamy i tego raczej nie da się uniknąć, choć folia ochronna na telefon nieco ułatwi ich usuwanie, a także ograniczy ich powstawanie. Nie jest to jednak największym problemem, a jest nim pojawienie się małych pyłków lub drobinek piasku, które przyczepiają się do ekranu, a po delikatnym przyciśnięciu zostawiają rysy. Warto na bieżąco dbać o to, by żadne obce ciała nie znajdowały się na ekranie wyświetlacza, co mogłoby spowodować jego zarysowanie. Na to zalecenie warto zwrócić uwagę zwłaszcza w plenerze. Należy również podejść do tego z drugiej strony i nie dotykać ekranu mając brudne ręce, na których mogłyby znajdować się na przykład drobiny piasku.