Jak pokonać uzależnienie od komputera?

Rozwój technologiczny idzie w parze z nowy problemami. Nałogi od urządzeń elektronicznych są jednymi z nich. Jak pokonać uzależnienie od komputera?

Dlaczego uzależnienie od komputera istnieje?

Jeśli spojrzymy na statystyczne wyniki, okazuje się, że zdecydowana większość młodych Polaków korzysta codziennie z komputera i Internetu. Komunikacja odbywa się w sieciach społecznościowych i za pośrednictwem komunikatorów Internetowych, a komunikacja osobista redukowana jest do zera.
Ośrodki uzależnień od wielu lat napotykają się z coraz większą ilością dzieci i dorosłych uzależnionych od komputera. Ogromne liczby gier komputerowych, nieograniczone możliwości i anonimowość to idealne środowisko dla wielu osób. Głównym problemem psychologicznym osób uzależnionych od komputera jest ich chęć ucieczki w fikcyjny świat. Nierozumienie procesów zachodzących w rzeczywistości, mylenie jej z wirtualnym światem, odosobnienie i depresja to najczęstsze problemy osób uzależnionych. Jak w takim razie pokonać uzależnienie? Często w takich przypadkach same chęci nie wystarczają, terapie odwykowe nierzadko są jedynym ratunkiem dla osoby uzależnionej.

Jak powstaje psychologiczne uzależnienie od komputera?

Centra psychoterapii i leczenia uzależnień diagnozują szereg problemów, przyczyniających się do powstawania uzależnienia od komputera. Utrata uwagi rodziny, osób bliskich czy społeczeństwa wobec dorosłego, czy dziecka to jeden z najczęstszych powodów. Niedostateczne okazywanie emocji osobie wyraźnie skrytej, czy ignorowanie jej obecności w środowisku społecznym to kolejne problematyczne przyczyny.
Problemy rodzinne. Wszelka przemoc fizyczna i psychiczna powoduje, iż osoba ucieka w bezpieczny świat. Najgorzej znoszą to dzieci, które mogą nosić uzależnienie na swoich barkach aż do wieku dorosłego. Rozwiązują problemy przy pomocy komputera, obawiając się rzeczywistości.
Dla wielu osób uzależnionych od komputera czas nie ma wartości. Spędzają coraz więcej czasu przy komputerze, zaniedbując tym samym swoje codzienne obowiązki. Uzależnienie w takiej sytuacji pojawia się naturalnie, przechodzi z nawyku w ciężką do wyleczenia chorobę. Ostateczna przyczyna uzależnienia od komputera może czaić się wielu zakątkach życia. Zły sposób wychowania przez rodziców, niska samoocena, używki, choroby psychiczne, czy zwykła nuda. To właśnie one mogą wpływać na rozwój uzależnienia i potrzebę zastosowania prywatnego odwyku.

Jak stwierdzić uzależnienie od komputera?

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba zachowuje się w przedstawione poniżej sposoby, może to świadczyć o narastającym uzależnieniu od komputera. Wymieniamy tutaj takie objawy jak:

  • Bycie online od 12 do 24 godzin na dobę;
  • Drażliwość z powodu braku dostępu do komputera;
  • Brak chęci odwracania uwagi od wirtualnej przestrzeni;
  • Ciągłe podenerwowanie, agresja i szybko powstające uczucie irytacji;
  • Lekceważenie higieny osobistej (nie zawsze!);
  • Nieregularne jedzenie bądź odmowa spożywania posiłków;
  • Depersonalizacja, utrudniona komunikacja w prawdziwym życiu;
  • Inwestowanie wszystkich pieniędzy w Internet, gry komputerowe;
  • Sytuacje konfliktowe z bliskimi, przyjaciółmi i osobami obcymi.

Jak pokonać uzależnienie od komputera?

Walka z uzależnieniem od komputera nie jest prosta, aczkolwiek możliwa do zrealizowania przy dużych nakładach pracy. Terapię można zacząć od osobistej analizy problemu i otwartej dyskusji z gronem najbliższych. Jeśli wysiłki nie przyniosą pozytywnych rezultatów, zaleca się skontaktowanie z doświadczonymi specjalistami ośrodków leczenia uzależnień od Internetu i komputera. Rozmowy z psychoanalitykiem pomogą ujawnić głębokie i prawdziwe przyczyny powstania uzależnienia. Czasami wystarczy jedna rozmowa, aby specjalista był w stanie dokładnie zidentyfikować problemy, kompleksy i ciążące urazy. Jeśli rozmowa będzie przeprowadzana z dzieckiem, obecność rodzica jest obowiązkowa.
Oczywiście, jeśli sama osoba uzależniona i jej bliscy podejmą się problemowi, pozytywne rozwiązanie przyjdzie z czasem. Jak sobie radzić z uzależnieniem od komputera? To pytanie często zadawane jest przez osoby uzależnione. Przede wszystkim konieczna jest nagła zmiana stylu życia, charakteru i przyzwyczajeń. Prywatny odwyk przy wsparciu psychologa i bliskich będzie najlepszym ratunkiem dla osoby uzależnionej.
Bardzo trudno jest samodzielnie poradzić sobie z tak uciążliwym nałogiem, ponieważ świadomość osoby uzależnionej postrzega to jako normalne zachowanie. Jeśli w twoim otoczeniu znajduje się osoba uzależniona od komputera, nie bój się zaproponowania jej terapii uzależnień od Internetu i komputera.

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

Zwiększenie odporności na stres i frustrację to podstawa walki z uzależnieniem. Wypracowanie odpowiedzialności i determinacji także. Znalezienie substytutów, ciekawych zajęć i hobby w prawdziwym życiu to klucz do sukcesu. Wraz z zastosowaniem terapii odwykowej i pomocy psychologa można osiągnąć same skuteczne rezultaty.
Akceptacja siebie samego i zaprzestanie ucieczki przed własnymi problemami, a także rzeczywistością mogą diametralnie zmienić przebieg leczenia. Miłość do samego siebie jest bardzo ważna. Uświadamiając sobie własne problemy i słabości, nałóg od komputera może być pokonany raz na zawsze.