Jak usunąć plamy z wykładziny dywanowej?

Jak usunąć plamy z wykładziny dywanowej? Wykładziny dywanowe to niewątpliwa ozdoba każdego wnętrza. Pełnią też rolę wyciszającą w pomieszczeniu i nadają mu przyjemnego klimatu. Niestety wśród wielu zalet, wykazują jedną, drobną wadę – nie są odporne na plamy. Zabrudzeń nie sposób uniknąć, niezależnie od położenia dywanów. Aby się ich pozbyć, można skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej lub podjąć się tego zadania samodzielnie. Niezależnie od decyzji, warto pamiętać, że najlepsze efekty osiągniemy, gdy plamy są jeszcze świeże.

O czym należy pamiętać podczas odplamiania?

Warto sobie zdawać sprawę, że nie w każdym przypadku można się całkowicie pozbyć plam. Silnie barwiące substancje (np. gorące napoje, lakier do paznokci) mogą przyczynić się do trwałej zmiany koloru wykładziny, a ponadto nie wykazywać podatności na środki czyszczące. W związku z tym przed rozpoczęciem działań właściwych, warto wykonać test na niewielkim kawałku wykładziny. W ten sposób można się przekonać, czy środek nie wywołuje działań niepożądanych, a także czy jest skuteczny. 

Druga zasada mówi o tym, by usuwać zabrudzenia tak szybko, jak to tylko możliwe. W ten sposób można uniknąć nieestetycznych przebarwień. Poza tym im dłużej pozostają w tkaninie, tym trudniej je usunąć. Ważna jest również kolejność niwelowania zabrudzeń. Na początku zaczynamy od elementów stałych (np. farba, guma do żucia, klej). W tym celu świetnie sprawdzają się szpatułki. Natomiast świeże, mokre plamy należy dokładnie osuszyć, używając do tego np. ręcznika, chusteczki lub innego materiału o dobrej chłonności. Niewskazane są natomiast kolorowe ściereczki, które mogą farbować. Czynność powtarzamy, aż do momentu całkowitego usunięcia wilgoci. W następnym kroku można nakładać środek czyszczący (po uprzednim wykonaniu testu). Delikatnymi ruchami tamponujemy go czystym ręcznikiem. Nie wolno wykonywać dynamicznych ruchów ani używać do tego celu szczotki. Ruch zaczyna się od zewnętrznej krawędzi i kontynuowany jest do środka, aby nie powodować odkształceń włókna.

Ostatnim etapem usuwania plamy zawsze jest płukanie. W tym celu używamy wody albo kwaśnego preparatu, którego pH wynosi 4-7. Podczas suszenia konieczne może być znowu zbieranie wilgoci za pomocą ręcznika. Cały proces mycia należy wykonywać dokładnie i powoli, aż do momentu osiągnięcia satysfakcjonującego efektu. Niektóre plamy wymagają użycia większej ilości środka lub dłuższego okresu jego wcierania. W skrajnych przypadkach usuwanie plamy nie jest możliwe. Wpływ ma na to wiele czynników, w tym: struktura wykładziny, rodzaj plamy czy czas, jaki minął od momentu jej powstania. Przed zastosowaniem środka czyszczącego, należy dokładnie sprawdzić jego skład. Zawsze dobieramy preparat do rodzaju wykładziny i jej właściwości. Na opakowaniu znajdują się również dokładne instrukcje dotyczące jego stosowania. 

Jak usunąć konkretne plamy?

Czasami na wykładzinie powstają plamy z konkretnych substancji. Istnieją określone sposoby, jak się ich pozbyć. Plamy z sosu, tłuszczu oraz czekolady usuwamy za pomocą rozpuszczalnika. Natomiast z krwi, moczu, czerwonego wina oraz farby emulsyjnej należy polać zimną wodą, a następnie potraktować specjalnym środkiem do czyszczenia wykładzin. Z kolei plamy z kawy i herbaty można rozjaśnić mieszanką soku z cytryny i zimnej wody. Krople lakieru do paznokci można zniwelować z użyciem acetonu, natomiast plamy po tuszu do rzęs i do drukarki, używając spirytusu.

Polecamy również:

Jakie błędy najczęściej popełniane są przy odplamianiu?

Choć większość z nas słyszała o tym w jaki sposób usuwać plamy, często popełniamy kardynalne błędy. Niestety prowadzą one do utrwalania zmian. Uporczywe zabrudzenia usuwane są wielokrotnie, na wiele sposobów. Najpopularniejszy błąd polega na tym, że do plamy wybieramy nieodpowiedni preparat chemiczny. Następnym jest intensywne szorowanie plamy, a także pocieranie jej w wielu kierunkach. To prowadzi nie tylko do jej utrwalenia, ale również uszkodzenia włókien. Po wyschnięciu materiał tworzy nieestetyczną, rozczochraną powierzchnię, a plama wciąż jest zauważalna. Co więcej, jej resztki trafiają w głębsze warstwy dywanu. Efektem takich działań może być jeszcze jeden problem. Stosując odplamiacz, który wykazuje silne działanie chemiczne, a jednocześnie wysoki poziom pH, można spowodować odbarwienia.

Jak można zabezpieczyć wykładzinę przed plamami?

Zabezpieczenie wykładziny przed plamami nigdy nie daje stuprocentowej gwarancji. Niestety ze względu na materiał i strukturę, a także warunki jej użytkowania, dywan jest szczególnie podatny na zabrudzenia. Duże natężenie ruchu w budynkach publicznych, obecność zwierząt i małych dzieci to podstawowe czynniki ryzyka. Natomiast zadaniem impregnacji jest ochrona włókien przed przywieraniem plam. W związku z tym specjaliści rekomendują impregnację wszystkich rodzajów wykładzin dywanowych – z wyjątkiem wełnianych. Istotne jest, aby miały one naturalny składnik zabezpieczający, którym jest lanolina. Tak zabezpieczoną wykładzinę, wystarczy regularnie pielęgnować za pomocą specjalnej metody, którą jest kapsulacja.