Jak walczyć z alkoholizmem?

Jak walczyć z alkoholizmem? Alkoholizm jest bardzo powszechnym, złożonym i poważnym problemem. Dotyka ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci czy wieku. Oczywiście zdecydowanie bardziej narażeni na uzależnienie są ludzie młodzi i tzw. „kryzys wieku średniego”. Jednak alkoholizm może również spaść na nastolatków lub osoby starsze. Ze względu na poważne następstwa tego zaburzenia leczenie uzależnienia od alkoholu powinno być traktowane priorytetowo. Jak zatem rozwiązać lub ograniczyć ten problem?

Edukacja

Leczenie uzależnienia od alkoholu i narkotyków to bardzo żmudny i trudny proces. Oczywiście im wcześniej zaczniesz, tym większe masz szanse na sukces. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa. Kampanie społeczne przeciwko wszelkiego rodzaju nadużywaniu alkoholu powinny być przeprowadzane jak najczęściej. W szkole warto uczyć dzieci i młodzież czym jest alkoholizm i jakie niebezpieczeństwa się z nim wiążą. Nie bój się, że mówienie o alkoholizmie sprawi, że młodzi ludzie to zrobią. Uznanie, że alkoholizm może szkodzić zdrowiu, związkom i finansom, może uchronić młodych ludzi przed wpadnięciem w szpony alkoholizmu. Oczywiście nie oznacza to, że należy edukować tylko dzieci i młodzież w wieku szkolnym.

Aby leczenie alkoholizmu stało się bardziej powszechne i dostępne, stygmatyzacja osób uzależnionych powinna się skończyć. Niestety w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, na temat alkoholizmu krążą krzywdzące stereotypy. Alkoholicy są często postrzegani jako leniwi, agresywni i pobłażający sobie. Jednocześnie niewiele osób interesuje się tym, jak taka osoba wpadła w szpony uzależnienia od alkoholu. Niejednokrotnie okazuje się, że jest wypadkową poważnych problemów i trudności, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Dlatego powinieneś spróbować zmienić sposób, w jaki myślisz o alkoholikach. Ci ludzie potrzebują pomocy, a uzależnienie od alkoholu i substancji psychoaktywnych dotyka nas wszystkich.

Sesje AA i psychoterapia uzależnień

Osoby, które wpadają w szpony alkoholizmu potrzebują pomocy. Często taka osoba chce sobie pomóc. Niestety osoba uzależniona nie do końca rozumie swój problem. Należy ją wtedy zachęcić do pójścia na terapię. Sposób szukania pomocy może być naprawdę różny. Poradnie leczenia uzależnień i uzależnień z pewnością mogą pomóc. Być może psychiatra lub lekarz poradziłby alkoholikowi stosowanie preparatu wywołującego niechęć do alkoholu. Psychiatra powie ci również, co zrobić, jeśli alkoholizm maskuje zaburzenie psychiczne. Niezależnie od tego warto poprosić o pomoc na spotkaniu AA. Anonimowi Alkoholicy dzielą się ze sobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Starali się pomagać sobie nawzajem, co miało ogromny wpływ na rzucenie alkoholu.

Jak walczyć z alkoholizmem?
Jak walczyć z alkoholizmem?

Oprócz sesji AA warto skorzystać z psychoterapii uzależnień. Psychoterapia alkoholowa powinna być prowadzona przez doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę ds. uzależnień. Warto zapoznać się z opiniami poszczególnych ekspertów na temat leczenia alkoholizmu. Im większa liczba pozytywnych opinii, tym większe prawdopodobieństwo, że ekspert rzeczywiście posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności. Aby terapia antyalkoholowa była skuteczna, musi trwać odpowiednio długo. To samo dotyczy spotkań AA. Alkoholicy uczestniczący w terapii lub sesjach AA muszą pozostać trzeźwi. Nie możesz uczestniczyć w terapii ani spotkaniach w stanie nietrzeźwości. Wówczas dostęp najprawdopodobniej zostanie anulowany.

Leczenie w ośrodku zamkniętym

Stacjonarne leczenie uzależnienia od alkoholu nie zawsze pomaga. Czasami pomoc jest dostępna tylko w zamkniętych ośrodkach alkoholowych. To nie jest miejsce, które powinno mieć negatywne konotacje. Pacjenci są tam, aby uzyskać pomoc, której potrzebują. Istnieją różne etapy terapii alkoholowej w pokoju. Na początku detoks jest absolutnie konieczny. Bez tego daleko nie zajedziesz. Jest to etap opisywany przez alkoholików jako wysoce nieprzyjemny, ale konieczny. Po detoksie zachowaj trzeźwość przed walką z alkoholem. Absolutnie konieczne jest powstrzymanie się od alkoholu. Nigdy więcej nie wolno ci pić, nawet jeśli uzależniony myśli, że ma problem.

Zamknięte ośrodki dla alkoholików mogą być prywatne lub państwowe. Nie ma naprawdę ostatecznej odpowiedzi na pytanie, jakie środki wybrać. Oczywiście prywatne ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu oferują pacjentom większą wygodę i komfort leczenia. Nie oznacza to jednak, że leczenie w Krajowym Centrum nie ma żadnych zalet. Po pierwsze, państwowe zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu są bezpłatne. Często są też przepełnione i trudno do nich dotrzeć. Dlatego najlepiej, aby alkoholik sam zastanowił się, które rozwiązanie jest dla niego bardziej odpowiednie.