Jak wybrać laptop do biura? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Laptopy do biura to niezwykle szeroka kategoria produktów. Możemy znaleźć w niej całą masę zróżnicowanych laptopów o różnorodnych specyfikacjach technicznych. Czym należy kierować się podczas wyboru najlepszego laptopa do biura? Na co w szczególności trzeba zwracać uwagę? Oto kompletne kompendium wiedzy dla osób, które chciałyby zainwestować w dobry laptop do biura. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Laptopy do biura – jakie powinny być?
Warto wiedzieć, że do zdecydowanej większości prac biurowych nie jest nam potrzebny laptop bardzo wydajny, dlatego szukanie kosztownych konfiguracji wcale nie jest konieczne. Najistotniejsze jest to, aby kupować modele laptopów biurowych wyłącznie od sprawdzonych producentów, którzy cieszą się w branży nieposzlakowaną opinią. Laptopy do biura muszą być zatem bezawaryjne, solidnie wykonane, funkcjonalne oraz w miarę tanie. Są to najistotniejsze cechy laptopa biurowego, o których nie wolno zapominać w trakcie szukania tego urządzenia.
W pracy biurowej laptop lub komputer towarzyszy nam przez cały dzień pracy. Oznacza to, że musi to być maszyna spełniająca określone wymogi i standardy. Jest to niezbędne do tego, aby komfort pracy na laptopie biurowym był na możliwie najwyższym poziomie. Na co trzeba zwracać uwagę w trakcie wybierania najlepszego laptopa do biura? Szereg przydatnych wskazówek oraz porad znajduje się w dalszej części artykułu.
Wydajność – to nie jest takie ważne!
Gdy szukamy laptopa, warto dokładnie pomyśleć nad tym, jakie konkretnie elementy laptopa są istotne w trakcie pracy biurowej. Czy na pewno w laptopie biurowym musi znajdować się najnowszy procesor oraz najlepsza karta graficzna? Wszyscy eksperci są zgodni: oczywiście, że nie. Laptopy do biura są jak sama nazwa wskazuje przeznaczone do prac biurowych, nie zaś do grania w gry czy montowania filmów w jakości 8K.
Zdecydowana większość laptopów do biura jest wykorzystywana do wykonywania podstawowych zadań, które wymagają bardzo niewielkich mocy obliczeniowych. W przeciętnym biurze uruchomione są zazwyczaj tylko karty w przeglądarce, program Excel oraz Word czy program pocztowy. W tle może także lecieć muzyka. Laptop spełniający wymogi do uruchamiania takich podstawowych aplikacji nie musi być ani najnowszym ani najdroższym modelem. W zupełności wystarczy nam podstawowe urządzenie ze standardową konfiguracją.
Jak wybrać laptop do biura? Oto najważniejsze porady i wskazówki!
Na które elementy specyfikacji laptopów do biura trzeba zwracać szczególną uwagę? Pierwszy z elementów, o którym napiszemy, to będzie karta graficzna. Jaką rolę pełni ona w laptopie do biura? Wszyscy eksperci są zgodni: jej znaczenie jest praktycznie żadne. Najzwyczajniej w świecie nie zobaczymy żadnych różnic w pracy pomiędzy mega wydajną kartą graficzną a najprostszą, najtańszą kartą. Zarówno jedna jak i druga karta graficzna bez problemu poradzi sobie ze wszystkimi pracami biurowymi. Różnice będą widoczne tylko i wyłącznie w temperaturze obudowy oraz głośności pracy układu chłodzącego. Jeśli chcemy kupować laptopy do biura, w żadnym wypadku nie musimy sięgać po laptopy z wydajną grafiką. Do prac typowo biurowych grafika wcale nie jest ważna.
Następnym elementem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest procesor. Jeśli chcemy wykonywać zadania typowo biurowe, w zupełności wystarczą nam jednostki wyposażone w niewielkie częstotliwości oraz takie, które nie będą pochłaniały dużych ilości prądu. W żadnym wypadku nie opłaca się także dopłacać do większej liczby rdzeni. Dwurdzeniowe, małonapięciowe procesory w zupełności wystarczą do przeprowadzania prac biurowych.
Kolejna rzecz – pamięć RAM. W laptopie przeznaczonym do prac biurowych element ten ma zdecydowanie większe znaczenie. Stara zasada dotycząca komputerów mówi o tym, że pamięci RAM nigdy nie jest za dużo. System operacyjny wykorzystuje pamięć w sposób optymalny zawsze, bez względu na to ile jej posiadamy w swoim komputerze. Większa ilość pamięci RAM zawsze będzie bardzo dobrym rozwiązaniem i opłaca się wybierać takie laptopy do biura, które mają tej pamięci RAM jak najwięcej. Minimum odnośnie pamięci RAM to 4 GB. W pracy biurowej warto jednak postawić na model laptopa biurowego wyposażony w 8 GB RAM, a najlepiej, gdy będzie także możliwość rozszerzenia dostępnej pamięci RAM w przyszłości.
Dysk twardy
Dysk twardy jest miejscem, w którym magazynujemy wszystkie zgromadzone przez nas dane. Mało osób zastanawia się nad jego szybkością. Zdecydowana większość osób największą uwagę zwraca na jego szybkość, co jest dużym błędem. W chwili obecnej na rynku mamy do czynienia z niezwykle ciekawą sytuacją, w której nowsze dyski SSD sukcesywnie wypierają dyski starego typu, czyli dyski HDD. Dyski HDD, czyli dyski talerzowe, są znacznie tańsze i pojemniejsze, jednak wolniej zapisują dane oraz jest ryzyko, że w którymś momencie do ich uszkodzenia, co spowoduje, że wszystkie zapisane na takim dysku dane zostaną bezpowrotnie utracone. Dlatego też laptopy do biura powinny posiadać dyski SSD.