Jak zaaranżować łazienkę?

Jak zaaranżować łazienkę? Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem w naszym domu. Korzystamy z niej każdego ranka a także  wieczorem. W starych blokach i domach łazienka jest najczęściej oddzielona od toalety, natomiast w nowszych nieruchomościach oba pomieszczenia raczej są połączone. Wydawałoby się, że tak niewielką przestrzeń łatwo zaaranżować, jednak nic bardziej mylnego. Chcielibyśmy, żeby była przytulna i funkcjonalna jednocześnie mieszcząc wszystkie niezbędne artykuły. A kilka metrów kwadratowych nie daje zbyt wielu możliwości.

Kapitalny remont

Kiedy wchodzimy do mieszkania w stanie deweloperskim mamy gotowe miejsce do pracy. Wystarczy tylko wymyślić projekt i wołać ekipę budowlaną. Gorzej jednak jest z łazienkami, które okafelkowane zostały kilkadziesiąt lat temu. Nawet nowoczesne sprzęty nie sprawią, że nasza łazienka zacznie przypominać upragnione miejsce. Oprócz fatalnego designu stare łazienki mają również nieestetyczne grzejniki, popękane i uszkodzone kafle a także przerdzewiałe wanny. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego niż wziąć się za kapitalny remont. Na początek musimy oczywiście wyrzucić meble łazienkowe, które z pewnością są również uszkodzone. Potem czeka nas oczywiście kucie, wszystkie kafle trzeba usunąć i nie jest to łatwa praca. Potrzebujemy ciężki sprzęt, który pozwoli nam na usunięcie kleju. Jeśli zlew czy wanna mają duże odpryski to nie ma co zostawiać takich sprzętów, lepiej zainwestować w nowe.

Taki remont najlepiej wykonywać w okresie letnim, kiedy mamy możliwość zakręcenia grzejników i odcięcia wody. Pozwoli nam to na usunięcie starych modeli i założenie nowszych, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Po przygotowaniu powierzchni musimy się zastanowić, czy wolimy wannę czy prysznic. Ten drugi zajmie zdecydowanie mniej miejsca, co pozwoli na większą swobodę w poruszaniu się po łazience. Przy tak małych powierzchniach musimy zadbać o optyczne powiększenie poprzez stosowanie połyskujących i kontrastujących ze sobą barw a także luster. Remont łazienki wykonujemy raz na kilkanaście lat więc zadbajmy o ponadczasowe kolory i desenie, które za chwilę nie wyjdą z mody. Wybór mebli łazienkowych również ma ogromne znaczenie. Powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, mieć jak najwięcej miejsca i wyglądać estetycznie.

Sprawdź koniecznie:

Meble na wymiar

Jak zaaranżować łazienkę?Bardzo dobrym rozwiązaniem na małą powierzchnię są meble na wymiar, które możemy wykonać w każdym większym sklepie meblowym. Jest to doskonały pomysł, by w inteligentny sposób zagospodarować każdy kawałek dostępnej powierzchni. Wcześniej meble na wymiar wykonywano tylko do kuchni, a meble łazienkowe kupowało się tak, żeby jakoś pasowały. I to bardzo często widać w naszych łazienkach. Pomiędzy szafkami i wannami zostają wolne przestrzenie, które służą tylko do zbierania się kurzu. Takich dziwnych luk powstałych z niedopasowania mebli jest całe mnóstwo a w rezultacie zabiera nam to sporo miejsca. Przez to część artykułów higienicznych musimy eksponować na wierzchu, bo nie mieszczą się już w szafkach.

W poszukiwaniu mebli łazienkowych możemy udać się do kilku sklepów, by porównać ceny i fachowe doradztwo. Sama cena mebli to nie wszystko, musimy zapytać o koszt montażu. Jest to konieczne, gdy będziemy sami montować elementy i uszkodzimy któryś z nich to będziemy za to odpowiadać. Gdy zdecydujemy się na konkretną firmę czy sklep to musimy uprzednio dobrze zmierzyć łazienkę. Bardzo często meble projektuje się co do tzw. centymetra więc bardzo ważna jest precyzja. Dzięki znanym wymiarom specjalista może wykonać projekt. I tu warto przejrzeć kilka projektów, by odpowiadały one naszym potrzebom. Jeśli np. posiadamy dzieci to będziemy potrzebować naprawdę dużo powierzchni do przechowywania. Meble łazienkowe muszą być trwałe więc zdecydujmy się na wysokiej jakości materiały. Najczęściej wybierana jest jasna kolorystyka lub dla kontrastu całkowicie ciemna lub w jakimś zdecydowanym kolorze, np. w granacie. Na meble musimy oczywiście zaczekać kilka tygodni, pozostaje tylko montaż i gotowe.

Tanie sposoby na odnowę łazienki

Jeśli nie mamy zbyt wielu środków na odnowienie łazienki możemy zastosować kilka trików, które pozwolą nam cieszyć się ze zmodernizowanego pomieszczenia. Przede wszystkim weźmy się za malowanie. Pomalować możemy wszystko ściany, podłogi, kafle czy nawet meble. Malowanie kafli to nic trudnego, jednak muszą być one w dobrym stanie. Następnie trzeba je dobrze odtłuścić i pomalować specjalnymi farbami, które są dostępne w wielu kolorach. To samo możemy zrobić z podłogą, zupełnie odnowi to nasze wnętrze i nada nowoczesnego charakteru.

Odnowić możemy również meble łazienkowe. Wystarczy szlifierka lub zwykły papier ścierny do zdarcia lakieru i mamy gotową powierzchnię do malowania. Używamy specjalnych farb do drewna, które doskonale kryją i chronią drewno. Do tego kilka dodatków i mamy zupełnie inną łazienkę. Zadbajmy o nowoczesną kolorystykę i odpowiednie kontrasty. Całość podkreśli duże lustro w grubej ramie i odpowiednie oświetlenie w ciepłej lub zimnej barwie.