Jak zrobić miecz do cosplayu?

Cosplay to hobby polegające na tworzeniu przebrania postaci fikcyjnej i wcielaniu się w jej rolę. Źródłem inspiracji cosplayerów są różne źródła, jednak najczęściej wzorują się na komiksach – zwłaszcza mandze, a także na: anime, serialach telewizyjnych, filmach oraz grach video. Cosplayerzy najczęściej spotykają się na zlotach fanów fantastyki – gdzie odbywają się konkursy na najlepszy kostium i występ. Bardzo wprawieni cosplayerzy samodzielnie wykonują swoje stroje i dodatki, używając do tego materiałów do cosplayu zakupionych w specjalnych sklepach z materiałami do cosplayów. Początkującym zazwyczaj ciężko jest wykonać stój, jednak robienie dodatków, np. broni nie wymaga, aż tak dużych umiejętności. 

 

Przygotowanie zamysłu stroju

Przed przystąpieniem do wykonywania stroju musisz wybrać postać, którą zechcesz odwzorować. Początkujący cosplayerzy często wykonują podstawę stroju z gotowych ubrań, ponieważ samodzielne jej wykonanie z materiałów do cosplayu wymaga chociaż minimalnych zdolności krawieckich. O ile wykonanie samego stroju może sprawiać pewne trudności, o tyle zrobienie dodatków, np. biżuterii, pasków czy broni, nie powinno sprawiać większych kłopotów. Jeżeli wybierzesz postać, która posługuje się mieczem, to z łatwością go odwzorujesz, np. przy użyciu kartonów, brystoli lub innych materiałów papierniczych. Lecz kiedy miecz ma być bardziej trójwymiarowy, to łatwiej będzie wykonać go z pianki do cosplayu, którą możesz kupić w niektórych sklepach stacjonarnych, jednak jest ona zazwyczaj sprzedawana w małych arkuszach, więc lepiej zaopatrzyć się w nią w specjalnych sklepach z materiałami do cosplayu. Dodatkowo, tak wykonany miecz będzie w stu procentach bezpieczny, a to że wykonasz go samodzielnie przyniesie Ci ogromną satysfakcję. 

Zobacz również:

 

Pianka eva 

Jeżeli chcesz wykonać miecz samodzielnie i mieć pewność, że będzie on bezpieczny skorzystaj z pianki do cosplayu. Najbardziej popularną pianką jest pianka eva, z której bardzo łatwo uformować pożądany kształt. Jest ona bardzo miękka i można w niej żłobić detale – dzięki czemu możliwe będzie dokładne odwzorowanie np. rękojeści miecza. Ten materiał do cosplayu bardzo często wykorzystywany jest przy tworzeniu strojów, ze względu na swoje właściwości. Jak zrobić miecz do cosplayu?Pianka eva wygina się bowiem pod wpływem ciepła, a gdy wystygnie pozostaje we wcześniej uformowanym kształcie. Do jej kształtowania można użyć zarówno opalarki, jak i ciepłego powietrza ze zwykłej suszarki do włosów. Taką piankę do cosplayu najlepiej kupić w specjalnych sklepach z materiałami do cosplayów, gdyż dostępna jest tam ona w dużych arkuszach – co może być istotne podczas wykonywania długiego miecza. Dokonując zakupu można wybrać także grubość pianki jaka będzie potrzebna do wykonania broni, ponieważ pianka eva dostępna jest w różnych grubościach – od 2 mm do nawet 1cm. 

Wykonanie miecza 

Przed przystąpieniem do wykonywania miecza, poszukaj odpowiedniego sklepu z materiałami do cosplayu – oferującego szeroki wybór materiałów i zaopatrz się w niezbędne przedmioty. Do wykonania miecza potrzebne będą następujące materiały:

  • kartki,
  • długopis/ołówek,
  • zdjęcie miecza,
  • pianka do cosplayu (np. pianka eva),
  • klej wikol,
  • oraz farby akrylowe.

Na kartkach odrysuj kształt miecza i wszystkie niezbędne detale, pamiętając o zachowaniu skali jego rozmiaru. Jeżeli miecz jest duży, wtedy musisz użyć kartek w dużych formatach, lub połączyć kilka arkuszy papieru w całość – tak aby zmieścił się tam cały zarys miecza. Staraj się jak najdokładniej odrysowywać cały kontur i wszystkie szczegóły. Jeżeli miecz ma jakieś zagięcia lub jego rękojeść jest owalna, to pamiętaj aby uwzględnić to podczas rysowania – poprzez takie odmierzenie kształtu, który po zwinięciu lub zagięciu będzie prawidłowo odwzorowywał właściwy kształt. Kiedy uznasz, że szkic jest gotowy możesz przenieść go na piankę. Następnie wytnij wykonany przez siebie kształt, umieszczony na materiale do cosplayu, za pomocą ostrego nożyka. Po wycięciu zadbaj o wyżłobienie wszystkich detali i szczegółów, a potem ogrzewaj piankę za pomocą gorącego powietrza z suszarki lub opalarki, tak, aby nadać jej właściwy kształt. Kiedy element wykonany z pianki do cosplayu uzyska satysfakcjonujący wygląd można przystępować do pokrycia go specjalnym klejem – wikolem. Należy nałożyć od 2 do 3 warstw, kleju, przy czym trzeba pamiętać, że przed nałożeniem każdej następnej warstwy poprzednia musi być kompletnie sucha. Kiedy wszystkie warstwy wikolu wyschną, można przystępować do malowania miecza farbami akrylowymi. Takie materiały do cosplayu, jak wikol i farby akrylowe można dostać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internetowych sklepach z materiałami do cosplayu.

Samodzielnie wykonany miecz na pewno sprawi nie tylko dużo zabawy, ale także i satysfakcji z jego wykonania. Na początek warto wybrać jakąś prostą broń, bez wymyślnych kształtów i zdobień, żeby nie zniechęcić się podczas jej wykonywania. Taki miecz wykonany z pianki będzie także bezpieczny, zarówno dla Ciebie, jak i dla ludzi w Twoim otoczeniu.