Klimatyzacja

Klimatyzacja – umiejętne zarządzanie i rzetelna praca menedżerów nie zawsze wystarczają do poprawy efektywności pracowników biurowych. Czasami praca może być nieefektywna z przyczyn niezależnych od komunikacji. Najczęściej jest to spowodowane niekorzystnymi warunkami temperaturowymi w pomieszczeniach, które wraz z pogorszeniem stanu zdrowia niekorzystnie wpływają również na wyposażenie biura.

Aby uniknąć takich kłopotów, wystarczy zaplanować system klimatyzacji tak, aby każdy pracownik mógł w komfortowych warunkach wykonywać swoje obowiązki. Chcąc przedłużyć żywotność sprzętu biurowego, warto zadbać również o skuteczny klimatyzator. Przecież latem, już i tak rozgrzany sprzęt co jakiś czas się przegrzewa, klimatyzacja schładza powietrze, zapobiegając awariom.

Systemy klimatyzacji odpowiednie do biura

 • Klimatyzator kasetonowy to system, który działa na rzecz zmiany mikroklimatu za pomocą równomiernego przepływu zimnego powietrza. Wydmuchiwane powietrze spływa w dół, wypierając w ten sposób cieplejsze powietrze na wysokość do 2 metrów nad podłogą. Działanie tego systemu zapewni pracownikom biurowym dobre samopoczucie i zdrowie, a także znacząco zwiększy wydajność ich pracy.  
 • Klimatyzacja z urządzeniem montowanym na ścianie jest odpowiednia do biura, w którym ten system jest potrzebny tylko do jednego pomieszczenia. System split składa się z dwóch bloków połączonych rurami, z których jeden wewnętrzny znajduje się w pomieszczeniu, a drugi zewnętrzny zawierający sprężarkę, znajduje się na zewnątrz.
 • W przypadku konieczności regulowania temperatury w kilku pomieszczeniach jednocześnie, należy zamontować system multi-split, który przy jednej jednostce zewnętrznej może obsłużyć kilka wewnętrznych znajdujących się w różnych pomieszczeniach. System ten nadaje się do dużych biur, które wymagają oddzielnej klimatyzacji kilku pomieszczeń w tym samym czasie.
 • Klimatyzacja kanałowa to także bardzo powszechny i wygodny system normalizacji mikroklimatu pomieszczeń biurowych.

Klimatyzacja serwerowni w biurach

Klimatyzacja do serwerowni to konieczność, jej obecność w tego typu pomieszczeniu jest warunkiem utrzymania optymalnego poziomu temperatury, wilgotności, czystości powietrza i co najważniejsze zapewnienia całorocznej pracy systemów komputerowych. Każda firma z dużą ilością biur, call center lub wsparcie internetowe online ma specjalne pomieszczenie, które nazywa się serwerownią.Taki pokój zazwyczaj niewielkich rozmiarów, zawiera dużą ilość sprzętu sterującego masą komputerów, telefonów, faksów oraz innych urządzeń znajdujących się w budynku. Ciągła praca serwera, czy to komputera, czy też podstacji, zawsze wymaga zachowania pewnego mikroklimatu. Zalecana temperatura nie powinna być wyższa niż 15 do 27 stopni Celsjusza. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą systemy klimatyzacji, najczęściej modele ścienne.

Domowy system klimatyzacji 

Wybór domowego systemu klimatyzacji powinien być już na etapie tworzenia projektu. Aby wybrać optymalne rozwiązanie wymagana jest wizyta specjalisty znającego różne technologie chłodzenia.

Zadaniem klimatyzacji do użytku domowego jest:

 • Utrzymanie optymalnej temperatury we wszystkich pokojach.
 • Lokalizacja jednostek zewnętrznych powinna być ledwo zauważalna, aby zachować estetykę elewacji.
 • Wydajność jednostek wewnętrznych musi być wystarczająca do schłodzenia pomieszczeń.
 • Wymiary jednostek wewnętrznych, a także ich wygląd, muszą pasować do ogólnego projektu pomieszczeń.
 • Elastyczność lokalizacji (brak ograniczeń co do długości trasy).
 • Praca klimatyzatorów wewnętrznych nie powoduje uciążliwego hałasu.
 • Praca jednostek zewnętrznych nie jest słyszalna w domu, nie ma też efektu wibracji.

Prace serwisowe i naprawcze domowego systemu klimatyzacji mogą być prowadzone jedynie przez specjalistów przy wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów. Wybierając system klimatyzacji do domu jednorodzinnego, należy wziąć pod uwagę zarówno cechy architektoniczne budynku, jak i stan okablowania elektrycznego (jego zdolność do wytrzymania znacznych obciążeń), a także poprawnie obliczyć moc. Wybierając sprzęt, który spełni wymagania techniczne i będzie pasował do określonego typu pomieszczenia, należy skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w podjęciu właściwej decyzji, a także zaplanuje montaż klimatyzacji i systematyczne prace serwisowe.  

Specjalne systemy klimatyzacji wielostrefowe VRV i VRF

Uważa się, że jest to najbardziej optymalny rodzaj systemów klimatyzacji dla domu jednorodzinnego. System VRV składa się z kilku jednostek wewnętrznych i jednostki zewnętrznej. Pozwala to na ustawienie własnych parametrów klimatycznych dla każdego pomieszczenia.

Klimatyzacja
Klimatyzacja

System split posiada jednostkę zewnętrzna zainstalowaną od strony ulicy i jednostkę wewnętrzną, która zapewnia określoną temperaturę w pomieszczeniu. Jednostki wewnętrzne można umieścić w dogodnym miejscu: na podłodze, na ścianie, na suficie. Wśród wielu typów nowoczesnych systemów klimatyzacji split wyróżniamy główne: ścienne, kasetonowe, kanałowe.

Główną cechą klimatyzacji kanałowej jest regulacja temperatury w pomieszczeniu, a także zapewnienie niezbędnego przepływu powietrza. Jednostki wewnętrzne są przeważnie montowane pod sufitem podwieszanym, powietrze jest dostarczane z ulicy i rozprowadzane po pomieszczeniach kanałami powietrznymi.

Nowoczesny system multi-split jest niezbędny jeżeli konieczne jest utrzymanie komfortowych warunków w kilku pomieszczeniach jednocześnie. W tym przypadku zamiast kilku oddzielnych klimatyzatorów wykorzystywany jest jeden integralny system multi-split. Jednostki wewnętrzne tego systemu mogą utrzymywać swoją temperaturę niemal niezależnie od innych, dlatego nazywane są ekonomiczną wersja systemów VRV. Dzięki znacznie niższym kosztom i doskonałej wydajności, nowoczesny system klimatyzacji będzie bardzo dobrym wyborem dla stworzenia atmosfery w Twoim domu.