Komputer dla graczy

Gdy wybieramy komputery dla graczy oprócz zwrócenia uwagi na dobrej jakości procesory i karty graficzne, należy również zwrócić uwagę na doby jakościowo monitor. Jest to tak samo kluczowe jak sam komputer, ponieważ bez monitora ani rusz. Komputer stanowi główne centrum dowodzenia a monitor stanowi drugorzędną po komputerze funkcję.

Zaraz po wyborze komputera trzeba zabrać się za wybieranie monitora i to dobrej jakości, ze względu na to, że komputery dla graczy są specyficzne i nie takie jak do zwykłych  komputerów czy laptopów , monitory również muszą posiadać specjalne funkcje. Zapewne monitory klasyczne różnią się od tych specjalistycznych dla graczy ceną, często ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, wszystko zależy od parametrów jaki ma dany monitor czyli od jego wielkości, funkcji, czy tzw.: funkcji specjalnych, które cieszą oko. Często słono możemy zapłacić za to, że monitor jest znanej firmy i płacimy dodatkowo za markę.

Przed zakupem należy wiedzieć jakie monitor musi mieć cechy, aby nadawał się na  wykorzystanie przy komputerach dla graczy. Po pierwsze musi mieć odpowiednią rozdzielczość, po drugie mieć potrzebne złącza i mieć krótki czas reakcji. Przy wyborze tego odpowiedniego monitora trzeba mieć pojęcie jaką matrycę wybrać. Występuje kilka rodzajów matryc: matryca TN- czyli niska cena i dość krótki czas reakcji, następna najbardziej znana to matryca IPS- odwzorowuje kolory, ale ma wyższy czas reakcji. Warto, aby była matowa spowoduje to, że światło nie będzie się odbijało i gra będzie komfortowa. Następne pytanie jakie warto sobie zadać przy wyborze monitora? Musi z pewnością być dostosowany do komputera.

Komputer dla graczy musi posiadać sprawny monitor, który ma dobrą rozdzielczość ekranu i rozdzielczość powinna być jak największa. Rozdzielczość należy czytać jako liczbę pikseli w pionie i w poziomie. Komputery dla graczy zazwyczaj mają monitory o liczbie pikseli: 16:9-jest to panoramiczny i 21:9 jest to ultra panoramiczny. Monitor o rozdzielczości 21: 9 ma zdecydowanie większy obraz niż 16:9. Dobrze sprawdza się właśnie do gier i również do oglądania filmów. Najtańszy laptop do gier jak sama nazwa wskazują mają służyć graczom, więc warto zastanowić się czy nie kupić monitora 4K wtedy gdy jesteśmy już zaawansowanymi graczami i testujemy coraz to bardziej wymagające gry. Aby móc w pełni korzystać z monitora 4K należy w komputerze mieć bardzo wydajną kartę graficzną. Kolejnym aspektem o którym powinien wiedzieć każdy gracz jest regularne odświeżanie ekranu, jest to liczba obrazów, która jest wyświetlana na ekranie w ciągu 1 sekundy. Warto by ta liczba obrazów była jak największa pozwoli to na płynny obraz bez zakłóceń. Bardzo zaawansowani gracze inwestują w monitory, które odświeżają obraz około 240 razy na minutę. Dla graczy płynność obrazu jest kluczową sprawą, nie jest to  konieczność, ale raczej każdy kto zajmuje się graniem zawodowo i spędza na tym dużo czasu, zdaje sobie sprawę jak męczący musi być ciągle zawieszający się obraz. Istotnym elementem są złącza w monitorze, przy wyborze komputera dla gracza. Są one konieczne do podłączenia monitora do komputera. Popularnym złączem jest gniazdo HDMI, porty D-SUB do nowych komputerów już raczej nie będą pasować.

Warto zwrócić uwagę na takie udogodnienie jak dodatkowe wejścia USB na monitorze do podpięcia słuchawek lub mikrofonu pozwoli to na sprawną pracę i nie będzie wymagało schylania się do wtyczek w komputerze. Kolejne pytanie jakie sobie można postawić przy wyborze monitora do komputera dla graczy to skrzywiony ekran, po nazwie można wywnioskować, że jest to jakiś wymysł i niepotrzebnie wydany pieniądz. Ten ekran kosztuje sporo więcej od tego klasycznego, ale za to jaki daje efekt. Graczowi wydaje się jakby obraz z monitora go otaczał i jakby był częścią tego świata za szklanym monitorem, chodź faktycznie tak nie jest ten ekran daje takie złudzenie. Nie sprawdzi się on jednak, gdy lubimy siedzieć i grać ze znajomymi. Aspektem, który jest również bardzo istotny jest odchylenie monitora, regulowanie jego wysokości w zależności od tego jak wysocy jesteśmy. Ważną funkcją jest też to, że specjaliści od gier spędzają wiele godzin wlepiając oczy w ekran monitora a wiadomo, że nie jest to do końca zdrowe, więc warto zaopatrzyć się w monitor, który ma funkcję ochrony oczu np. : redukuje migotanie po to by nie niszczył się wzrok.

Istnieją dwa najbardziej popularne rodzaje monitorów specjalistycznych, które chronią oczy przez szkodliwym promieniowaniem. Pierwszy rodzaj to: monitor z filtrem światła niebieskiego, drugi to redukcja migotania. Monitory z filtrem światła niebieskiego wahają się pomiędzy kwotą 300 a 500 zł, więc jeśli biorąc pod uwagę to, że mają specjalny filtr ochronny cena jest całkiem przyzwoita. Natomiast monitory, które spełniają funkcję redukcji migotania są już znacznie droższe ponieważ cena zaczyna się od tysiąca złotych. Producenci wyszli na przeciw osobom,  które zawodowo pracują przy komputerze i automatycznie spędzają przy nim długie godziny i wymyślili właśnie specjalne monitory, które chronią oczy, jest to strzał w 10 bo oczy są chronione a my możemy spokojnie pracować.