Księgowość- O niej samej, w kilku słowach

Podstawowym zadaniem każdej firmy jest dokładne udokumentowanie jej działań, zwłaszcza w sprawach finansowych. Wszystko w firmie trzeba zaksięgować. Czyli: zebrać wszystkie faktury, dokumenty w firmie które dotyczą wydatków, zysków, kredytów, wypłat dla pracowników itp. Jak wiadomo każdy takie działania są obserwowane przez państwo, ponieważ później firma musi się rozliczyć z kontrahentem z budżetem.
Co za tym idzie, wszystko musi być wykonane bezbłędnie, każda pomyłka może mieć bardzo duże znaczenie. Rachunkowość musi być prowadzona w każdej firmie, gdyż tak nakazuje prawo. Jednak nie jest to jedyny powód. Drugim powodem jest to, że firma uzyskuje dzięki temu wiele informacji o swoim rozwoju, zyskach, o tym w co warto inwestować, a co okazało się porażką. W księgach rachunkowych można zobaczyć wszystkie działania finansowe firmy. Do księgowania niezbędne jest konto! Każde z nich ma dwie strony, lewa strona czyli winien, a prawa strona czyli ma. Na podstawie informacji znajdujących się na koncie można sporządzić sprawozdania finansowe, raporty finansowe lub różne zestawienia.

Czytaj więcej:

Praca ta wydaję się bardzo przyjemna, i taką która nie ściąga na siebie żadnego zagrożenia. Otóż nie jest to prawdą. Praca biurowa również potrafi być zagrożeniem. Księgowi poświęcają godziny, pracy umysłowej, siedząc zazwyczaj w jednej pozycji, co sprawia że po czasie mogą odczuwać bóle kręgosłupa, lub innych części ciała. Aby tego uniknąć ważne jest siedzenie w prawidłowej pozycji, odpowiednie krzesło, przerwy aby wstać i się „rozruszać”. Nasz pracodawca musi zadbać o dwie z wymienionych powyżej rzeczy, a o to w jakiej pozycji będziemy siedzieć zależy tylko od nas. Musimy pamiętać, że może siedzenie prosto nie zawsze jest wygodne, lecz pozwoli nam uniknąć późniejszych przykrych konsekwencji.
Poza tym praca księgowego to jest przede wszystkim ogromny stres, który bardzo źle rzutuje na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Przez niego możemy cierpieć na bezsenność, wypadanie włosów, nadmierną potliwość, możemy nie mieć apetytu. Jest wiele negatywnych czynników które są wywoływane przez stres. Pracodawca może zmienić swoje podejście do pracowników, tak aby oni sami nie odczuwali niepotrzebnego napięcia, do tego dobra atmosfera w pracy, powinna sprawić ze będziemy czuli się lepiej. Sami za to powinniśmy zadbać o siebie, o to co jemy, czy w domu oraz w pracy mamy otwarte okno tak aby zaczerpnąć trochę powietrza. Jeżeli natomiast sami nie potrafimy poradzić sobie ze stresem, bo często nie jest on związany tylko i wyłącznie z pracą, to warto udać się do psychologa.
Czasami potrzebujemy tego aby ktoś nas poprowadził, aby się komuś wygadać żeby było nam lżej. W pracy księgowego również, większość czasu spędzamy przed komputerem, czyli nasz wzrok jest bardzo narażony. Obowiązkiem pracodawcy jest zadbanie o to aby był on w odpowiedniej odległości od twarzy, odpowiednio dopasowane biurko. Niestety praca przed komputerem wiąże się z pogorszeniem naszego wzroku, oraz częstymi bólami głowy, ból głowy jest często spowodowany pogarszającym się wzrokiem, lub czasami nawet okularów, kiedy ich siła jest bardzo duża. Pracując przed komputerem, w momencie kiedy jesteśmy bardzo skupieni mrugamy rzadziej, co też ma ogromny wpływ na nasze oko, jeżeli mrugamy rzadziej nasze oczy stają się suche! Warto mieć przy sobie krople do oczu, które pozwolą nam zapobiegać przykrym konsekwencją suchych oczu.
Nie zapominajmy też, że w biurze potrafi być naprawdę głośno. Tutaj chodzi komputer, tutaj ktoś używa niszczarki, a jeszcze inny drukuje coś od godziny. Każdy z tych hałasów sprawia że jesteśmy narażeni na kolejne bóle głowy. Następną rzeczą która jest bardzo problematyczna może być nieprawidłowe oświetlenie. W związku z nim znów nasze oczy są nadwyrężone, co znów skutkuje kolejnymi problemami ze wzrokiem. Patrząc na to, jakie zagrożenia czekają na nas będąc księgowymi, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na nasze oczy, gdyż to one są najbardziej narażone na niebezpieczeństwa, kiedy zajmujemy się księgowością. Warto więc chodzić na regularne kontrole do okulisty, aby w razie problemu, jak najszybciej mu zaradzić. Musimy pamiętać o tym, że zdrowie jest najważniejsze, i że jeżeli zbytnio zaczniemy odczuwać np. bóle głowy to będziemy coraz to mniej wydajni, i wtedy będziemy wprowadzać się w błędne koło, ponieważ będąc mniej wydajnymi, będziemy zdecydowanie bardziej zestresowani.

Praca w księgowości jest to bardzo istotna praca, mająca na celu dokumentowanie wszystkiego co dzieje się w firmie. Jest to bardzo odpowiedzialna, oraz dobrze płatana praca. Jednak pamiętaj że i tam jesteś narażony na różne niebezpieczeństwa, i warto im zapobiegać. Nawet jeżeli jest wszystko dobrze, to warto kontrolować swój stan zdrowia, bo może to zmienić się każdego dnia. Aby wydajnie, oraz poprawnie wszystko robić, trzeba na siebie uważać, gdyż w momencie w którym przestaniemy, ta praca oraz odpowiedzialność może nas przerosnąć. Pamiętajmy więc że bycie księgowym jest bardzo przyjemne, ale decydujemy się na duży stres!