Mity na temat leczenia stomatologicznego

Mity na temat leczenia stomatologicznego – mało kto lubi wizyty u stomatologa, jednak tylko profilaktyczne odwiedzanie gabinetów dentystycznych jest w stanie zapewnić nam zdrowy i piękny uśmiech. Niestety ze względu na strach przed bólem i kosztami przez wiele lat narosło bardzo wiele mitów na temat stomatologii i samego leczenia zębów, dlatego poniżej obalamy kilka z najpopularniejszych z nich.

W ciąży nie należy leczyć zębów

Mity na temat leczenia stomatologicznego

Nie wiadomo kto jest autorem tego stwierdzenia, wiadomo jednak, że był w ogromnym błędzie, bo w ciału nie tylko można, ale nawet powinno przybywać się pod stałym nadzorem stomatologa. Oczywiście najlepiej jest wykonać wizytę kontrolną przed sama ciąża w celu diagnostyki ewentualnych uszkodzeń i ubytków, jednak czasem sprawy się mają tak, że było to fizycznie niemożliwe. Dlatego też w całym okresie ciąży nie należy unikać dentystów i leczenia. Najlepszym okresem na ewentualne leczenie ubytków jest drugi trymestr ciąży, jednak nie oznacza to, że Jeśli pojawi się ból w pierwszych tygodniach ciąży należy czekać z leczeniem zębów do tego czasu. Wbrew przeciwnie trzeba jak najszybciej udać się do dentysty w celu wyleczenia ogniska stanu zapalnego, który wbrew pozorom może być bardzo groźny zarówno dla zdrowia dziecka, jak i matki.

Zębów mlecznych wcale nie trzeba leczyć

Rozpowszechnieni się tego mitu, jest tragiczne w późniejszych skutkach i stanie uzębienia młodych osób. To prawda, że niektóre zmiany na zębach mlecznych nie wymagają leczenia stomatologicznego, jednak tylko doświadczony dentysta, może to określić. Dodatkowo zęby mleczne są bardzo delikatne, a próchnica na nich rozwija się w zastraszającym tempie, zwłaszcza przy bogatej w słodycze diecie wielu dzieci. Nieleczone ogniska próchnicy są niebezpieczne zwłaszcza w okresie wymiany zębów z mlecznych na stałe, ponieważ istnieje podwyższone ryzyko zainfekowania stałym zębów próchnica. Dlatego też pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się w wieku około 3 lat. Najczęściej taka wizyta kończy się jedynie przeglądem dziąseł i ewentualnego stanu uzębienia. Taki rozwój sytuacji ma jeszcze jeden pozytywny aspekt, dziecko nie będzie kojarzyło gabinetu stomatologicznego z bólem, przez co chętniej będzie go odwiedzać w przyszłości.

Nie ma potrzeby odbywania wizyty u dentysty, jeśli nie zauważyłem nic niepokojącego

Niestety takie zdanie ma większość Polaków, co często prowadzi do długotrwałego leczenia uzębienia. Prawda jest taka, że w momencie zauważenia ubytku czy też wystąpienia bólu jest już późno i skutki rozwoju próchnicy są już bardzo rozległe. Ponieważ żeby zaczynają się najczęściej psuć w niewidocznych miejscach, między szczelinami międzyzębowymi. Dopiero dalszy etap tego procesu jest zauważalny gołym okiem. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka i wizyty kontrolne w gabinetach dentystycznych, które pozwalają na eliminację ewentualnych problemów w porę.

Leczenie kanałowe jest bardzo bolesne

Czasy, kiedy wizyta u stomatologa wiązała się z bólem, mijają bezpowrotnie, obecnie w niemal wszystkich ośrodkach możliwe jest wykonywanie nawet tak skomplikowanego zabiegu, jak leczenie kanałowe bezboleśnie i sprawnie. W przeciągu kilku ostatnich lat sprzęt dentystyczny także stał się bardziej nowoczesny i precyzyjny co wiąże się z mniejszym odczuwaniem bólu. Dużą dostępność różnego rodzaju środków znieczulających pozwala dobrać dentyście ten, który najbardziej się sprawdzi u danego pacjenta. W szczególnych przypadkach jest także możliwość przeprowadzenia leczenia stomatologicznego pod narkozą. Metoda ta ma zastosowanie u osób cierpiących na paraliżujący strach przed zabiegiem.

Jeśli po leczeniu kanałowym odczuwalny jest ból, to dentysta nie wyleczył do końca zęba

Nie jest to do końca prawda, ponieważ leczenie kanałowe w gabinecie stomatologicznym to skomplikowany zabieg, który wiąże się z ingerencją w tkankę miękką zęba. Dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, że pacjent nawet do kilku dni po zabiegu może odczuwać ból czy też dyskomfort w okolicy leczonego zęba. Niestety czasem jednak zdarza się tak, że jełki pacjent, zgłasza się do stomatologa z mocno zaawansowaną chorobą zęba, szanse na niepowodzenie zabiegu zwiększa się. Dlatego jełki po leczeniu kanałowym ból utrzymuje się przez dłuższy czas, a nie okres kilku dni po wizycie, należy ponownie podjąć się leczenia w gabinecie.

Każdą plombę trzeba w końcu wymienić

To nieprawda. Plomby należy wymienić tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jej struktura ulegnie skruszeniu, czy też pęknięciu, lub ząb w jej okolic zacznie się psuć. Wtedy niezbędna jest wymiana plomby na nowej w celu prawidłowego zabezpieczenia zęba. Jednak jeśli nie występuje żadna z wyżej wymienionych przyczyn, nie ma potrzeby wymieniać plomby.

Wierzenie w te i wiele innych mitów jest najczęstszym powodem, zbyt późnego zgłoszenia się do dentysty pacjentów, kiedy to konieczne jest już leczenie uzębienia. Należy pamiętać, że tylko regularne wizyty kontrolne, niezależnie od okoliczności są w stanie zapewnić nam pewność tego, że nasza jama ustna i uzębienie jest w pełni zdrowe.