O czym należy pamiętać decydując się na zatrudnienie ludzi zza granicy?

Czujesz, że zbliża się moment zatrudnienia kolejnych osób do Twojej firmy, ale niestety rekrutacje na polskim rynku dają słabe efekty? W takim razie warto byłoby rozejrzeć się za wschodnią granicą, ponieważ to właśnie tam obecnie znajduje się sporo siły roboczej, która stale do nas emigruje. Wielu przedsiębiorców niesłusznie obawia się zatrudniania np. Ukraińców, niemniej jednak, jeśli wszystko jest dobrze przeprowadzone, to możesz na tym wyłącznie zyskać. Właśnie z tego powodu, tak dużą popularnością cieszą się agencje pracy, które zajmują się wyszukiwaniem odpowiednich ludzi poza granicami naszego kraju. Niemniej jednak, nie każdy przedsiębiorca wie, na co zwracać uwagę podczas zatrudniania takich pracowników, jakie wymogi musi spełnić i czym się kierować przy ich wyborze. Postanowiliśmy zatem zebrać nasze doświadczenia, aby dokładnie pokazać Ci, dlaczego warto zatrudniać pracowników ze wschodu oraz podpowiemy co powinieneś zrobić, aby mieć pracowników na lata.

Kierowanie się wyłącznie perspektywą oszczędności

Przyjęło się, że pracownicy ze wschodu https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/rekrutacja_kadr_pracodawcy_pracownicy_ze_wschodu_pl-html/, to pracownicy, którym można płacić mało, a oni i tak chętnie będą pracować, bo w ich krajach z płacami jest znacznie gorzej. Prawda jest jednak taka, że to nie działa w ten sposób i każdy zasługuje na godne warunki współpracy, aby mógł sobie tutaj odpowiednio układać swoje życie, czy też odkładać. Inna kwestia, równie ważne jest taka, że rynki zachodnich krajów również otwierają się na pracowników ze wschodu. Zatem można przypuszczać, że jeśli polski pracodawca nie zagwarantuje im odpowiednich warunków, to zaczną oni stopniowo z naszego kraju wyjeżdżać, co już się zresztą dzieje. Oczywiście wszystko będzie ostatecznie zależało od tego, jakie plany będzie miał dany pracownik, jednak praktyka wielu firm wyraźnie pokazuje, że im lepsze traktowanie, tym większa lojalność i tu nie ma nic szczególnie dziwnego.

Jak znaleźć najlepszych pracowników za wschodnią granicą?

To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli firm, jednakże odpowiedź tutaj nie jest jednoznaczna. Optymalnie będzie poszukać samodzielnie, niestety jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia w tych sprawach, to może się zdarzyć, że zatrudnisz nie taką osobę, na której Ci zależy. Dlatego też rekomendujemy skorzystanie z agencji pracy https://apsprofitpolska.pl/, która nie tylko zajmie się całym procesem rekrutacji, ale również zorganizowanie niezbędnych dokumentów dla takiego pracownika, aby mógł legalnie przebywać i pracować na terenie naszego kraju. Jeśli chodzi o opłaty takowych agencji, to wszystko zależy oczywiście od skomplikowania rekrutacji, jak i zakresu działania. Optymalnie jest poszukać takich agencji u siebie w okolicy, a następnie porozmawiać z ich przedstawicielami, aby dopytać, co będą w stanie Ci zaoferować. W ten sposób nie tylko zwiększasz szansę na pozyskanie wartościowych pracowników, ale również oszczędzasz swój cenny czas, a na tym na pewno także Ci zależy.

Zagwarantuj odpowiednie przeszkolenie

Nie da się zaprzeczyć, że prawidłowe przeszkolenie na początku takiego pracownika jest kluczowe. Dlatego też od razu zorientuj się, co taki pracownik potrafi, a w czym trzeba będzie mu pomagać. To ważne, aby zachować odpowiednią wyrozumiałość, szczególnie jeśli praca należy do tzw. manualnych i początkowo może nie do końca wychodzić tak, jak należy. Dobrym pomysłem, na który decyduje się również wielu właścicieli przedsiębiorstw, jest opłacenie pracownikom ze wschodu https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy_azja/ kursów języka polskiego. W ten sposób można niemalże z tygodnia na tydzień poprawiać komunikację w firmie, co oczywiście ma ogromne przełożenie na pracę całego zespołu.

Fundament każdej firmy to pracownicy

Jakbyśmy nie chcieli spojrzeć na jakąkolwiek działalność, to nie da się zaprzeczyć, że pracownicy odgrywają tam kluczową rolę. Dlatego bez wątpienia powinni być odpowiednio dobrani, przeszkoleni oraz traktowani, aby realnie wpływać na rozwój całej działalności. W przypadku, gdy wybierasz ludzi do współpracy na zasadzie “jak leci”, to niestety szybko mogą pojawić się problemy, które ciężko będzie rozwiązać. Zacznie się duża rotacja na stanowiskach, a to w żadnym wypadku nie jest dobre dla żadnej firmy. Z tego względu tak istotne jest, aby od początku zwrócić uwagę kogo zatrudniamy oraz w jaki sposób to robimy. Wspomniane wyżej agencje pracy są w stanie sprawdzić poszczególnych pracowników, czy faktycznie nadają się na stanowiska, które przygotowałeś. Oczywiście, jeśli praca jest prosta i powtarzalna, to niemal każdy będzie w stanie się jej nauczyć. Ograniczenia pojawiają się w sytuacji nieco mocniej skomplikowanych zagadnień. I na to chcielibyśmy Cię szczególnie uczulić, bowiem jeśli zdasz sobie sprawę, jak te mechanizmy funkcjonują, to możesz być pewien, iż na pewno zbudujesz zespół pracowników, który pomoże Ci zbudować silną i stabilną działalność na kolejne lata.