Ortopeda – wszystko co należy wiedzieć

Ortopeda – wszystko co należy wiedzieć: wiele osób szukając w sieci lekarza zajmującego się schorzeniami układu ruchu często może się zastanawiać do jakiego lekarza powinni się udać. W tym wypadku jedynym rozwiązaniem jest lekarz ortopeda. Wszelkie schorzenia, ból kręgosłupa, mięśni, stawów czy też wady w rozwoju kości oraz narządów ruchu mogą być leczone wyłącznie pod okiem ortopedy. Warto zatem wiedzieć czym dokładnie zajmuje się ten lekarz oraz kiedy niezwłocznie należy się do niego udać.

Ortopeda – kim jest i czym się zajmuje?

W oparciu o definicję ortopeda z Ortho Expert jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem, różnicowaniem, a także wdrażaniem procesu leczenia schorzeń oraz wad rozwojowych narządów związanych z układem ruchowym. Mowa tutaj przede wszystkim o leczeniu wszelkiego rodzaju schorzeń kończyn, kręgosłupa oraz niektórych mięśni u człowieka. Dodatkowo do głównych zadań ortopedy można zaliczyć m.in:

  • urazy takie jak skręcenia, złamania, zwichnięcia czy też uszkodzenia niektórych kości i stawów;
  • pojawiające się zmiany zwyrodnieniowe;
  • płaskostopie;
  • dyskopatie;
  • wady postawy kręgosłupa np. lordoza, skolioza, kifoza;
  • nowotwory kości;
  • wrodzone wady ruchu;
  • przeciążenia;
  • choroby zapalne w układzie kostnym.

Powyższe zestawienie daje obraz, iż lekarz ortopeda jest w stanie pomóc przy praktycznie każdym schorzeniu układu ruchowego. Dzięki jego pomocy oraz stosowaniu się do zaleceń można szybko wrócić do pełnej sprawności.

Czym różni się ortopeda dziecięcy od ortopedy dla osób dorosłych?

W medycynie wyróżnione są dwa rodzaje lekarza ortopedy. Pierwszym z nich jest lekarz ortopeda dla dzieci. Taki lekarz zajmuje się wyłącznie schorzeniami (najczęściej wrodzonymi) już wśród noworodków oraz niemowląt. Co więcej, jest on również odpowiedzialny za wdrożenie odpowiedniego leczenia czy też zestawów ćwiczeń dla dzieci do 18 roku życia z problemami z układem ruchowym. Warto również wiedzieć, iż choroby układu ruchowego u dzieci i młodzieży są często również wynikiem porażenia mózgowego, które muszą być leczone i nadzorowane pod okiem ortopedy dziecięcego. 

Z kolei ortopeda dla osób dorosłych zajmuje się wszelkiego rodzaju schorzeniami oraz problemami z układem ruchowym wśród osób, które ukończyły 18 rok życia. Najczęściej jednak – oprócz leczenia zwichnięć, złamań czy też innego rodzaju schorzeń u młodszych osób – ortopedzi w głównej mierze zajmują się schorzeniami u osób starszych. Mowa tutaj o osobach po 60 roku życia, które uskarżają się na problemy z kręgosłupem, chodzeniem czy też z brakiem możliwości samodzielnego poruszania się.

Jakiego rodzaju badania wykonuje ortopeda?

Warto wiedzieć, iż do lekarza ortopedy mogą zgłaszać się tylko i wyłącznie osoby uskarżają się na problemy z właściwą postawą kręgosłupa, schorzeniami układu ruchowego czy też innymi problemami, które utrudniają im codzienne poruszanie się. Na samym początku każdy lekarz ortopeda z Ortho Expert musi przeprowadzić wywiad. Lekarz zawiera w nim m.in pytania o historię podobnych chorób, ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki czy też historię wszystkich przebytych operacji na układ ruchowy.

Ortopeda - wszystko co należy wiedzieć:
Ortopeda – wszystko co należy wiedzieć:

Następnie lekarz ortopeda może przeprowadzić specjalny rodzaj badań – jest to badanie palpacyjne, które pomaga określić rodzaj schorzenia. Jest to podstawowe badania, którego można się spodziewać praktycznie u każdego ortopedy. Jednak nie należy się go obawiać, gdyż nie sprawia ono bólu ani dyskomfortu, a jedynie pomaga lekarzowi ocenić jaki jest problem oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Ponadto lekarz ortopeda może zlecić dodatkowe badania, do których zaliczają się:

  • zdjęcie rentgenowskie (RTG) dotyczące kręgosłupa, klatki piersiowej, stopy, dłoni, czy też przedramienia;
  • badanie USG (głównie stosowane wśród kobiet);
  • tomografia komputerowa czaszki;
  • rezonans magnetyczny;
  • artrografia;
  • densytometria – badanie, które polega na pomiarze gęstości kości pod względem mineralnym;
  • badanie radiologiczne.

Warto również wiedzieć, iż dobry ortopeda oprócz przeprowadzenia kompletnego wywiadu na temat historii chorób oraz operacji pacjenta powinien on posiadać jak najlepsze opinie. Dzięki temu wiadomo, iż jest on rzetelnym i godnym zaufania lekarzem, który pomoże w walce z wszelkimi schorzeniami.

Kiedy warto udać się do ortopedy?

Wbrew obiegowej opinii nie z każdym schorzeniem należy od razu udawać się do ortopedy. Do lekarza ortopedy należy udać się z każdym schorzeniem dotyczącym układu ruchowego oraz kostnego, jednak wtedy gdy wymaga tego zaistniała sytuacja. Dla przykładu ze zwichniętą ręką czy też bólem kręgosłupa dosyć trudno jest uporać się samemu. Jednak niektóre rodzaje bólu są spowodowane nerwami czy też innymi czynnikami, które można rozwiązać bez konieczności korzystania z usług lekarza ortopedy.

Bez względu jednak na okoliczności należy korzystać z usług ortopedy w przypadku wad wrodzonych czy też schorzeń, które z wiekiem stają się coraz bardziej uciążliwe. Szczególne ważne jest, aby w przypadku problemów z kręgosłupem czy też wad wrodzonych nie bagatelizować problemu. W tej sytuacji jedynie lekarz ortopeda będzie w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie oraz pomóc chorej osobie. Warto również wiedzieć, iż aby udać się do ortopedy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia niezbędne jest posiadanie skierowania na takie badanie. Można również korzystać z prywatnych wizyt u ortopedy, jednak należy pamiętać, iż wówczas wizyty prywatne u ortopedy są płatne.