Czyszczenie nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dużą lub znacznie zabrudzoną powierzchnią. Alternatywą dla ręcznego mycia jest oferta czyszczenia metalu. Profesjonalna firma zapewnia trwałe efekty, możliwe dzięki piaskowaniu. Intensywny rozwój technologii i wprowadzanie coraz nowszych urządzeń sprawia, że nawet czyszczenie różnych powierzchni, w tym metalu może być przyjemne i wydajne. Piaskowanie, czyli obróbka strumieniowo-ścierna to jedna z powszechnych metod czyszczenia, która stosowana jest do różnego rodzaju powierzchni. Istnieje na rynku usług od 1870 roku, kiedy została opatentowana przez Benjamina Chew Tilghmana. Piaskowanie jest specjalistycznym procesem technologicznym, który wykorzystuje do czyszczenia tak zwane ścierniwo. Urządzenie wyrzuca ten materiał za pomocą sprężonego powietrza lub cieczy. Maszyna, która wykonuje to zadanie to piaskarka. Ścierniwem może być kilka tworzyw. Do niedawna wykorzystywano w tym celu przede wszystkim piasek szklarski lub kwarcowy. Obecnie zastępują go: szklane kulki, elektrokorund, stalowy śrut, garnet, a nawet zmielone łupiny orzechów oraz wiele innych. Dzięki temu piaskowanie kamienia jest bardziej efektywne. Po pierwsze powierzchnia kamienia jest czysta, po drugie staje się wygładzona. Aby materiał stał się przydatny w procedurze piaskowania, musi być odpowiednio oczyszczony.
Jakie etapy składają się na proces piaskowania?
Procedura czyszczenia poprzez piaskowanie składa się z trzech etapów. Pierwszy to usunięcie starych powłok i zanieczyszczeń z powierzchni. Dzięki temu materiał jest solidnie przygotowany do dalszych działań. Ten etap ma na celu usunięcie wszystkich zbędnych powłok. Drugi to wygładzanie powierzchni. Dzięki temu obrabiana powierzchnia jest równa i estetyczna, a tym samym bardziej podatna na dalszą obróbkę. Trzeci etap piaskowania elewacji drewnianej to nadanie jej właściwej chropowatości. Zakończenie tych etapów pozwala przejść do kolejnych działań, np. malowania lub lakierowania. Jaki efekt daje piaskowanie? Większość specjalistów porównuje go do szlifowania. Należy jednak podkreślić, że powierzchnia jest lepiej wygładzona, przez co bardziej nadaje się do dalszej obróbki. Dlaczego? Po piaskowaniu materiał jest bardziej szorstki, co zwiększa przyczepność farb. Co więcej, z powierzchni metalowych można usunąć ślady korozji dzięki czyszczenie piaskiem. W związku z tym świetnie sprawdza się do niwelowania zanieczyszczeń, ale także konsekwencji oddziaływań czynników atmosferycznych. Aby utrzymać efekt jak najdłużej, należy odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię.
Jak wygląda piaskowanie krok po kroku?
Piaskowanie może być dużym wyzwaniem, szczególnie dla osób, które są w tym temacie niedoświadczone. Aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa, należy zadbać o strój ochronny. Nieprzestrzeganie podstawowych środków ostrożności może doprowadzić do poważnych urazów. Od czego zatem zacząć? Pierwszym krokiem jest wybór właściwego urządzenia i dopasowanie ścierniwa do konkretnej powierzchni. Na tej podstawie można dopiero wybrać środki ochrony osobistej. Wykonując piaskowanie, należy zachować szczególną ostrożność. Sąsiadujące powierzchnie, które mogłyby ulec uszkodzeniu, należy właściwie zabezpieczyć. Nabiera to szczególnego znaczenia w przypadku starych i delikatnych murów. Kiedy operator urządzenia wybrał już właściwe narzędzia pracy, przygotował się do podjęcia obróbki i zabezpieczył powierzchnię, może przystąpić do działań właściwych. Na początku warto wykonać krótki test, sprawdzając w mało widocznym miejscu, jak ścierana powierzchnia reaguje na ścierniwo. W najgorszym przypadku może dojść do odbarwień lub uszkodzeń. W przypadku gdy nie występują żadne skutki uboczne, można przystąpić do obróbki większej powierzchni.
Charakter prac i rodzaj podejmowanych działań jest ściśle uzależniony od typu obrabianej powierzchni. Specjaliści są zgodni, że czyszczenie chodników wykonanych z betonu jest najmniej wymagające. Beton to materiał, który trudno uszkodzić, dlatego potrzebna jest tutaj podstawowa wiedza z zakresu obsługi piaskarki. Inaczej sytuacja wygląda z usuwaniem rdzy, ponieważ w tym przypadku konieczna jest specjalistyczna wiedza. Dlaczego? Aby ochronić powierzchnię przed czynnikami atmosferycznymi, należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Zarówno elementy metalowe, jak stalowe, które są narażone na powstawanie rdzy, należy pokryć specjalną farbą lub inną powłoką antykorozyjną. Zasady postępowania różnią się także w zależności od podjętej metody piaskowania. W przypadku czyszczenia na mokro, należy zaczekać, aż do momentu całkowitego wyschnięcia powierzchni. Dopiero wtedy można przystąpić do kolejnych etapów prac.
Podsumowując, piaskowanie to wygodny i skuteczny sposób na czyszczenie wielu powierzchni (np. drewna, metalu, betonu). Aby przeprowadzić procedurę poprawnie, należy dysponować odpowiednimi narzędziami i wiedzą w zakresie ich obsługi, a także reaktywności różnych tworzyw. W związku z tym piaskowanie jest tylko pozornie proste.