Rekuperacja ciepła – co to jest i jakie daje korzyści?

By zapewnić dobre warunki klimatyczne w budynku, warto wiedzieć o różnych możliwościach. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań daje wiele korzyści, w tym i finansowe. Rozpowszechnianie się rekuperatorów ma swoje przyczyny. Warto je poznać.

Na czym polega rekuperacja ciepła?

Pojęcie rekuperacji ciepła w budynkach w Krakowie łączy się z ich wentylacją. To instalacja, dzięki której zapewniona jest wentylacja i odzyskuje się ciepło. Odzysk energii cieplnej jest ważny ze względu na koszty ogrzewania domu. Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła to rekuperacja. Układ wentylacyjny wymienia powietrze na świeże, a ciepło wykorzystywane jest ponownie. Jest to alternatywa dla wentylacji grawitacyjnej, która ma duże ograniczenia. Oferuje więcej niż klimatyzacja, a dzięki jednostce chłodzącej też schładza powietrze.

Wentylacja z rekuperacją w budynku

Rekuperację wybiera się dla różnych budynków, coraz częściej i dla mieszkalnych. Instalacja ta składa się z rekuperatora oraz kanałów wentylacyjnych, czyli najczęściej polietylenowych przewodów. Dzięki niej zapewnione jest stale świeże powietrze w domu. Zużyte powietrze wymieniane jest na świeże, natomiast odzyskane ciepło ogrzewa wnętrze budynku. Rekuperator zamontowany jest w kotłowni albo na strychu. Jeśli jest inne pomieszczenie gospodarcze, to też może się tam znaleźć. Wentylację mechaniczną z rekuperacją stosuje się zamiast wentylacji grawitacyjnej. Przy grawitacyjnej niezbędne jest otwieranie okien. Powietrze jest wymieniane, ale nie filtrowane. Wentylacja ta słabo się sprawdza, gdy na zewnątrz jest ciepło. W mechanicznej jest filtrowanie powietrza i nie ma konieczności otwierania okien. Działa dobrze w każdą porę roku. Rekuperacja zapewnia też sporo więcej niż klimatyzacja. Przede wszystkim pomaga obniżyć koszty eksploatacji budynku. Jest wymiana powietrza na świeże. I można, kiedy się chce, otwierać okna. Nie przeszkadza to w prawidłowej pracy instalacji, jak jest to przy klimatyzacji.

Oszczędności ze stosowania nowoczesnych rozwiązań

Duża część kosztów związanych z użytkowaniem domu to wydatki na ogrzewanie. Choć zima trwa trzy miesiące, to ogrzewa się budynek zwykle przez pół roku. Późna jesień i wczesna wiosna bywają zimne. W rekuperatorze znajduje się wymiennik ciepła. Część ciepła, które jest wywiewane, zostaje odzyskana. Powietrze, które nawiewane jest do wewnątrz, ocieplane jest tą energią. Rekuperacja ciepła pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na energię cieplną. To oznacza niższe rachunki związane z eksploatacją budynku. Odczuje się to zwłaszcza w chłodne miesiące roku. Rachunki za ogrzewanie są niższe. Gdy jest zimno, a nie ma wentylacji z rekuperacją, to konieczne jest wietrzenie, czyli otwieranie okien. Zaniedbanie tego powoduje, że w domu jest nieświeże powietrze, czyli też niezdrowe. Otworzenie okna to spore straty ciepła. Z rekuperacją jest i świeże powietrze, i sporo ciepła zatrzymuje się, by ponownie je wykorzystać.

Inne korzyści z montażu rekuperatora

Możliwość obniżenia kosztów utrzymania domu to zachęta do zainwestowania w rekuperację. Dla kogoś, kto zna wartość świeżego powietrza w domu, inne korzyści mogą być nawet ważniejsze. Montaż rekuperatora i całej instalacji to stały dopływ świeżego powietrza i dobra jego jakość. Usuwane jest powietrze pełne zanieczyszczeń takich jak np. roztocza, wirusy, bakterie, dym tytoniowy, brzydkie zapachy. Usuwany jest dwutlenek węgla. Nawiewane jest natomiast świeże powietrze z zewnątrz. Jest filtrowane, więc nie ma w nim kurzu czy innych zanieczyszczeń. Jest ono czyste. W domu, gdzie jest rekuperacja, powietrze jest stale czyste, świeże, z niską zawartością dwutlenku węgla. Eliminowany jest także nadmiar wilgoci. W takim domu powietrze jest korzystne dla zdrowia. Wentylacja z rekuperacją nie zastąpi instalacji grzewczej. Może natomiast obniżać temperaturę powietrza nawiewanego latem. Służy do tego znajdująca się w tej instalacji jednostka chłodząca. Dzięki temu można np. latem spać przy zamkniętym oknie, czyli bez obawy o pojawianie się z zewnątrz insektów.

Co jeszcze warto wiedzieć o rekuperacji?

Użytkowanie takiej instalacji nie sprawia problemów, ponieważ wszystkim steruje automatyka. By maksymalnie odczuć wszystkie korzyści z rekuperacji, ważne są dwie rzeczy. Pierwsza to dobór rekuperatora o odpowiedniej mocy. Musi być dostosowana do powierzchni budynku oraz ilości pomieszczeń. Druga ważna kwestia to wykonanie projektu i montażu wentylacji z rekuperacją przez kompetentną firmę. Są też słabe strony wykonania takiej instalacji. To przede wszystkim wydatek, jak się z tym wiąże, a także konieczność wykonywania przeglądów serwisowych. Nie są te słabe strony na tyle ważne, by zniechęcić osoby poważnie tym zainteresowane. Warto je jednak znać tak samo, jak i zalety. Rekuperacja to doskonałe rozwiązanie, gdy ważne jest świeże powietrze. Zapewnia sporo więcej niż tylko to. Powietrze jest czyste i o niskiej zawartości dwutlenku węgla oraz wilgoci. Latem można wybrać, by nawiewane było chłodniejsze, niż jest na zewnątrz. W okresie grzewczym poczuje się sporą różnicę w kosztach ogrzewania domu.