Rodzaje rolet okiennych

Rodzaje rolet okiennych: zatrzymują promienie słoneczne latem i ciepło zimą, a także nadają każdemu pomieszczeniu zupełnie innego charakteru. O czym jednak mowa? Oczywiście o roletach, które już dawno temu wyparły z naszych okien zasłony oraz firany. Obecnie rolety okienne to jeden z najważniejszych elementów wystroju naszych okien, jednak przed podjęciem decyzji o ich zakupie powinniśmy zastanowić się nad tym, jaką rolę mają one spełniać.

Ważny jest nie tylko dobór odpowiedniego materiału oraz koloru, ale również wybór odpowiedniego rodzaju tego elementu. Jakie jednak rodzaje rolet możemy obecnie znaleźć w sklepach i czym tak naprawdę się charakteryzują?

Rolety ekranowe

Najpopularniejszym obecnie rodzajem rolet są oczywiście te ekranowe, które sprawdzają się idealnie nie tylko w domu, ale również w biurze oraz innych tego typu budynkach. Czym się jednak charakteryzują? Zwijanym pasem materiału, który może być wykonany z włókna szklanego, poliestru lub PCV. Podczas zakupu takiej rolety należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jakość wykorzystanego podczas jej produkcji materiału, który powinien być odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Dosyć ważne jest również to, aby się nie odbarwił pod wpływem działania promieni słonecznych. Jeśli chodzi o właściwości rolet ekranowych, to warto wiedzieć o tym, iż w większości przepuszczają one rozproszone światło słoneczne, przy czym ochraniają one wnętrze pomieszczenia przed zbyt dużym nagrzaniem.

Rolety rzymskie

Kolejnym dosyć popularnym rodzajem rolet są rolety rzymskie, które najczęściej wybierają osoby ceniące sobie estetykę. Można je montować zarówno na ścianie, jak i na suficie lub ramie okna. Stanowią świetny element dekoracyjny mieszkania, gdyż mogą być wykończone falbanką, jednak bez problemu możemy również znaleźć modele wykończone w tradycyjny sposób. Produkuje się je z dosyć cienkich materiałów, a ich znakiem rozpoznawczym jest układanie się w szerokie, poziome pasy. Wyposażone są w specjalny mechanizm sterowany łańcuszkiem, a także w system linek, dzięki czemu w łatwy sposób można je podnosić i opuszczać a podczas uchylania okna trzymają się powierzchni ramy.

Rolety dzień – noc

Rodzaje rolet okiennych
Rodzaje rolet okiennych

W ostatnim czasie sporą popularnością zaczynają cieszyć się rolety dzień-noc, które mają dosyć charakterystyczną budowę. Składają się bowiem z prześwitujących oraz zaciemniających pasów ułożonych na przemian. Dzięki temu możliwe jest regulowanie w pomieszczeniu stopnia jego zaciemnienia, co oznacza, iż możemy nimi całkowicie zasłonić okno lub tylko częściowo je przysłonić. Ciemniejsze odcienie materiału umożliwiają całkowicie zniwelować prześwit nie tylko światła słonecznego, ale również tego ulicznego. Dzięki nim w salonie, sypialni czy też kuchni nie trzeba wieszać ani firanek, ani zasłon (chyba że tych dekoracyjnych), gdyż same w sobie stanowią element dekoracyjny i bardzo dobrze ochraniają wnętrze przed wzrokiem przechodniów, a także przed promieniami słonecznymi. Montuje się je w bardzo prosty i szybki sposób, najczęściej wyposażone są w specjalną linkę (prowadzi się ją od góry do dołu okna, dzięki czemu podczas jego uchylania roleta nie zwisa) oraz mechanizm sterowany łańcuszkiem.

Rolety austriackie

Jeśli zależy nam na walorach dekoracyjnych w salonie lub sypialni, powinniśmy zainteresować się z pewnością roletami austriackimi. Są one podobne do klasycznych zasłon, a dzięki specjalnemu systemowi sznurków podnosi się je jak kurtynę w teatrze, co prezentuje się dosyć ciekawie. Mogą być produkowane z dowolnie wybranego materiału, dlatego też każdy powinien bez problemu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Rolety plisowane

Ostatnim polecanym rodzajem rolet są rolety plisowane, które są dosyć uniwersalne, ponieważ mogą być montowane zarówno na oknach ściennych, jak i tych dachowych. Taka roleta na całej długości rozwijana jest równolegle, przybierając tym samym kształt harmonijki. Możemy znaleźć zarówno takie umieszczone w kasecie, jak i wolnowiszące. Ich niewątpliwą zaletą jest to, iż mogą zwijać się zarówno do góry, jak i w obu kierunkach. Można je bez problemu dopasować do przeróżnych kształtów okna a produkuje się je zarówno z tkanin naturalnych, jak i tych całkowicie sztucznych. Każdy z pewnością znajdzie coś, co sprosta wszystkim jego wymaganiom.

rolety okienne

Zakup rolet wydaje się dosyć prosty, jednak w rzeczywistości należy zastanowić się nad tym, jakie funkcje ma spełniać roleta, czy stanowić ma jedynie element dekoracyjny, czy też całkowicie zaciemnić pomieszczenie poprzez zablokowanie dostępu do niego promieni słonecznych. Warto przede wszystkim wybierać modele charakteryzujące się wysoką jakością co może wiązać się z nieco wyższą ceną, jednak takie rolety przez wiele lat powinny bardzo dobrze służyć domownikom. W niektórych tańszych modelach po krótkim czasie użytkowania może dochodzić do zerwania niektórych elementów, dlatego też zbyt niską ceną zakupu nie należy się absolutnie sugerować. Lepiej zapłacić nieco więcej i mieć produkt, który przed długi czas będzie jak najlepiej spełniał wszystkie swoje funkcje.