Sprzęt dla jeźdźców

Sport jakim jest jazda konna może być dla każdego. Jednak najbardziej poleca się to osobom które są wytrwałe w dążeniu do celu. Jest to dyscyplina trudna, czasochłonna a przede wszystkim to umiejętność współpracy ze zwierzęciem. Jeśli zdecydujemy się więc na przygodę jaką jest jazda konna musimy zaopatrzyć się w tak zwany sprzęt dla jeźdźców. Jest on stosunkowo drogi w porównaniu do akcesoriów z innej dziedziny sportu. Jednak sprzęt dla jeźdźców w tej dyscyplinie jest bardzo ważny i odgrywa dużą rolę w nauce.

Sprzęt dla jeźdźców
Sprzęt dla jeźdźców

Bez względu na to czym nas nas jest jeździectwo konne – sprzęt dla jeźdźców jest niezbędny. Od niego w głównej mierze będzie zależeć nasze bezpieczeństwo i to jak będziemy się poruszać. Błędnie dobrany sprzęt jeździecki może doprowadzić do upadku a w rezultacie do długotrwałej kontuzji. Dlatego też przed takim zakupem, a przede wszystkim przed wybraniem się do sklepu musimy odpowiedzieć sobie czy naprawdę tego chcemy. Tak jak już wyżej zostało wspomniane, sprzęt jest drogi, więc aby uniknąć niepotrzebnego wydania pieniędzy należy się nad tym dobrze zastanowić. Gdy już będziemy pewni swojej decyzji musimy wybrać się do odpowiedniego sklepu. Najlepiej poczytać w internecie. Dużo ilość sklepów posiada solidny asortyment i jest rekomendowana przez klientów.  Powinniśmy się też precyzyjnie określić który sprzęt dla jeźdźców, będzie dla nas tym najlepszym.

Najważniejszym sprzętem dla jeźdźca są:

  • Bryczesy czyli spodnie bezszwowe, które zapewniają  nam odpowiednie trzymanie w siodle. A przede wszystkim powodują łatwy dosiad.
  • Sztyblety lub oficerki czyli specjalne buty do jazdy konnej. Oficerki to buty sięgające za kostkę, natomiast sztyblety sięgają tylko do kostki. Sztyblety poleca się bardziej na ciepłe dni.

Kolejnym ważnym elementem jest kurtka jeździecka. Taka profesjonalna kurtka jeździecka przyda się z pewnością nawet  w chłodniejsze dni. Bo jak wiemy jeździć można w wielu warunkach. Dlatego też powinna być zrobiona z wodoodpornego materiału, ale także musi przepuszczać powietrze. Przy zakupie takiej kurtki musimy zwrócić uwagę na ilość kieszeń. Duża ilość kieszonek będzie potrzebna w dalsze wyjazdy w teren. Chyba najważniejszym elementem w kategorii sprzęt dla jeźdźców pojawi się kask lub toczek.

Kask lub toczek to od niego zależy nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że przy jego zakupie powinniśmy wybrać wybrać model z atestem. Różnica pomiędzy nimi jest tylko w wyglądzie. Jednakże zarówno kask jak toczek w jednakowym stopniu będą chronić naszą głowę.

Sprzęt dla jeźdźców powinien być dostępny w każdej szkółce której się uczymy. Jednak sztyblety lub oficerki oraz bryczesy musimy mieć swoje. Z kaskiem przez chwile możemy się wstrzymać. Ale ponieważ jest on najważniejszy to nigdy nie możemy wsiąść bez niego. Sprzęt dla jeźdźców jest bardzo ważny ale nasze zwierzę też musi być dobrze wyposażone. W takie wyposażenie będzie wchodzić:

  • Siodło jest głównym elementem wyposażenia naszego konia. Na rynku mamy dostępną dużą liczbę modeli, które można podzielić na kategorie. Innego siodła będziemy używać do skoków niż na przykład do jazdy rekreacyjnej. Od jakości siodła i prawidłowego dopasowania do naszej budowy ciała, zależy nasz dosiad. Dlatego pamiętajmy aby każde siodło zostało dokładnie sprawdzone i założone przez profesjonalistę.
  • Czaprak to podkładka pod siodło, która ma za zadanie chronić grzbiet konia przed otarciami. Powinien być on wykonany z miękkiego i chłonnego materiału, który uda nam się w łatwy sposób osuszyć po jeździe.
  • Puśliska są to skórzane paski, na których wiszą strzemiona.
  • Strzemiona są to metalowe pałąki przymocowane do siodła, w które my jako jeźdźcy wkładam stopy podczas jazdy. Umożliwiają nam one dobrą postawę w siodle. Która jest bardzo ważna.
  • Popręg natomiast służy do zapięcia siodła pod brzuchem konia.
  • Ogłowie  jest to uzda wykonana przeważnie z rzemienia, która nakładana jest na głowę konia. Elementem ogłowia jest również wędzidło oraz wodza. Dzięki ogłowiu poprzez wodze możemy oddziaływać na pysk naszego konia. Wynika z tego, że sprzęt dla konia, jest także sprzętem dla jeźdźców. Nauka jazdy konnej jest wzajemnym partnerowaniem. Dlatego sprzęt dla jeźdźców jak i dla konia jest również istotny.

Na rynku dostępne jest jeszcze wiele innych rodzajów akcesoriów jeździeckich jeźdźca jak i dla naszego zwierzęcia. Jednak na sam początek wystarczy nam tylko wyżej wymieniony sprzęt. Na stronach internetowych jak i w sklepach stacjonarnych znajdziemy bardzo wiele akcesoriów i możemy się przerazić ich ilością. Jednak dopóki nie będziemy dobrze jeździć, większa ilość sprzętu może nam tylko utrudnić jego jazdę. Nie możemy oszczędzać na sprzęcie. Jak wiadomo cena to także jakość. Sprzęt dla jeźdźców nie jest tani, dlatego jeśli naprawdę zależy nam na profesjonalnej jeździe nie możemy oszczędzać. Sprzęt dla jeźdźców waha się od około tysiąca do kilku tysięcy złotych. Jest to spora suma dlatego warto przemyśleć tę decyzję. Kto już tego spróbował z pewnością nie żałuje, bo po dłuższym czasie z pewnością zrozumiemy, że jazda konna to nie tylko sport ale także partnerstwo.