Trychologia

Czym jest trychologia i kiedy warto udać się do specjalisty w tej dziedzinie? Trychologia to dziedzina nauki, które obficie czerpie zarówno z medycyny, jak i fryzjerstwa czy nawet psychologii bądź dietetyki. Oznacza to, że dobry trycholog musi cechować się holistycznym podejściem, powinien również posiadać odpowiednie przygotowanie do pracy. Czym właściwie jest trychologia i kiedy warto udać się do specjalisty?

Czym jest trychologia?

Trychologia to dziedzina interdyscyplinarna, która czerpie przede wszystkim z medycyny oraz fryzjerstwa. Przedmiotem jej zainteresowania są włosy, skóra głowy oraz różne schorzenia związane z jej funkcjonowaniem. Niemniej jednak trychologia bazuje również na innych dziedzinach, wydawałoby się odległych, takich jak dietetyka czy psychologia. Dobrym przykładem jest tutaj chociażby problem wypadających włosów, którego przyczyna może leżeć w wielu źródłach. Trychologia cieszy się dużą popularnością za granicą, jednak w Polsce dopiero zdobywa uznanie osób, które borykają się z różnego rodzaju problemami związanymi z włosami czy skórą głowy. 

Kim jest trycholog?

Trycholog czasami błędnie postrzegany jest jako lekarz. Owszem, może on posiadać uprawnienia z zakresu medycyny – dotyczy to zwłaszcza dermatologów, jednak polskie prawo nie wymaga ukończenia od niego studiów specjalizacyjnych. Wręcz przeciwnie – trycholog nie jest zawodem regulowanym. Najczęściej zostaje nim osoba po odpowiednich kursach bądź kosmetolog, którzy poszerza posiadaną wiedzę. Trycholog zajmuje się diagnozowaniem oraz terapią różnego rodzaju przypadłości związanych ze skórą głowy oraz włosami. Choroby trychologiczne to między innymi atopowe zapalenie skóry, wypadanie włosów, łupież czy łuszczyca. Pamiętajmy jednak, że trycholog nie jest lekarzem, zatem nie może zalecić przyjmowania leków dostępnych wyłącznie na receptę. 

Kiedy warto udać się do trychologa?

Trychologia
Trychologia

Jeszcze kilka lat temu gabinety trychologiczne nie cieszyły się dużą popularnością. Dziś jednak coraz więcej osób decyduje się skorzystać z pomocy specjalistów. Kiedy powinniśmy udać się do trychologa? Niektórzy umawiają się na wizyty w celach profilaktycznych, które mają miejsce najczęściej raz na pół roku. Specjalista ocenia stan zdrowia skóry głowy, może również wykonać całkowicie bezpieczne zabiegi oczyszczające. Dzięki nim o wiele łatwiej utrzymać włosy w dobrej kondycji.

Do trychologa powinniśmy udać się zawsze, gdy tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy. Najczęściej wśród nich wymieniamy łupież, nadmierne przetłuszczanie włosów, wypadania włosów, świąd lub zaczerwienie skóry głowy. Czasami próbujemy w takich sytuacjach poradzić sobie samodzielnie, jednak powinniśmy mieć świadomość, że podejmowane przez nas działania mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. Jeśli sięgamy po któryś z kolei kosmetyk, warto zamiast tego skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty. 

Jak przebiega leczenie trychologiczne?

Rodzaj zabiegów oraz terapii, jakie zleci trycholog, zależy od konkretnego przypadku. Czasami wystarczające okazuje się wykonanie kilku prostych czynności, takich jak na przykład oczyszczanie skóry głowy, aby zobaczyć oczekiwane efekty. W innych przypadkach zabiegi wykonywane w gabinecie stanowią początek leczenia właściwego. Może ono opierać się na przyjmowaniu konkretnych preparatów bądź stosowaniu specjalistycznych kosmetyków. Jak długo trwa leczenie trychologiczne? Na to pytanie również nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Czasami potrwa ono kilka tygodni, w innych przypadkach nawet kilka miesięcy.

Trycholodzy nie wykluczają również podejścia interdyscyplinarnego, co oznacza, że mogą skierować pacjenta do innego specjalisty, na przykład psychologa czy dermatologa. Wiele zależy od diagnozy, jaką ostatecznie uda im się postawić oraz od tego, czy zaplanowana terapia przynosi efekty. Zwróćmy uwagę, że w niektórych sytuacjach pierwsze rezultaty zobaczymy już po kilku dniach, niemniej jednak procedurę zawsze należy doprowadzić do końca.

Trycholog, fryzjer czy dermatolog?

Może wydawać się, że trycholog posiada podobne kompetencje co dermatolog czy fryzjer. Niemniej jednak każdy z tych specjalistów zajmuje się czymś zupełnie innym. Fryzjer pełni raczej rolę stylisty, nie leczy natomiast schorzeń związanych ze skórą głowy. Dermatolog natomiast jest lekarzem, który podejmuje się leczenia zaawansowanych schorzeń, na przykład grzybicy skóry głowy. Ma on uprawnienia do tego, aby wdrażać terapię opartą na lekarz dostępnych wyłącznie na receptę. Niemniej jednak dermatolodzy nie zajmują się wyłącznie skórą głowy – zakres ich kompetencji jest o wiele szerszy.

Tymczasem trycholog to osoba, do której powinniśmy się udać w momencie, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy związane ze stanem skóry głowy bądź włosów. Przeprowadzi on wywiad oraz specjalistyczne badanie, dzięki którym będzie mógł postawić trafną diagnozę. Następnie wdroży odpowiednią terapię, której efekty będzie kontrolował podczas kolejnych wizyt. Pamiętajmy, że przebieg leczenia w każdym przypadku ma charakter indywidualny, dlatego warto zaufać wykwalifikowanemu specjaliście.