W jakim wieku najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne?

W jakim wieku najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne? Ortodoncja to dynamicznie rozwijająca się dziedzina stomatologii. Zarówno dzieci, jak i dorośli potrzebują usług ortodonty. Powstaje jednak pytanie, w jakim wieku najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne? Odpowiadamy.

Zabierz dziecko do ortodonty

Ortodonci zalecają, aby na wizytę z dzieckiem przychodzić już od piątego roku życia. Wynika to z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest prawidłowy rozwój uzębienia oraz możliwość wczesnego wykrycia ewentualnych wad zgryzu. Drugi jest nieco bardziej prozaiczny. Cóż, młodsze dzieci mogą niechętnie współpracować z ortodontą. W rezultacie rodzice mogą stracić czas i pieniądze. Mimo to pięciolatki są gotowe na pierwsze badania kontrolne. Jeśli wszystko okaże się w porządku, może warto ponownie odwiedzić ortodontę, gdy wyrzynają się zęby stałe. Jeżeli ortodonta już na tym etapie zauważy wadę zgryzu, może przystąpić do skutecznego leczenia. Rodzice nie powinni zwlekać z pierwszą wizytą dziecka u ortodonty. Lekarz powiedział, że 10-latek powinien być odpowiednio leczony. Pod koniec okresu wymiany zębów, maksymalnie w wieku 12 lat, każde dziecko powinno zobaczyć się z ortodontą.

Leczenie ortodontyczne dorosłych

W jakim wieku najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne?
W jakim wieku najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Nieco inaczej wyglądają problemy z leczeniem ortodontycznym dorosłych. Coraz więcej osób ma 30-40 lat. Lata szukania pomocy medycznej. Istnieje wiele powodów. Jednym z nich może być ignorancja rodziców, którzy nie wiedzą o konieczności sprawdzania jakości uzębienia dzieci. Drugi to finanse – w końcu nie każdego stać na aparat ortodontyczny. Innym problemem jest brak ortodontów w niektórych częściach kraju. Nawet dzisiaj nie wszędzie mamy swobodny dostęp do gabinetów ortodontycznych. Ten problem był jeszcze większy dekadę temu. Ale czy w tym wieku warto iść do ortodonty? W końcu dużo mówi się o jak najwcześniejszym rozpoczęciu leczenia ortodontycznego. Odpowiedź brzmi: oczywiście! Ortodonci kierują się zasadą – lepiej późno niż wcale. Często leczenie wady zgryzu może zapobiec przedwczesnej utracie zębów. W końcu o wiele łatwiej jest zachować zdrowy, prosty zgryz. Musimy jednak mieć świadomość, że leczenie ortodontyczne może trwać dłużej w późniejszym wieku niż u dzieci. Może też wiązać się z wyższymi kosztami.

Terapia dla osób starszych

Wbrew pozorom osoby starsze zazwyczaj zachowują swoje naturalne zęby. Jeśli więc lekarz podejmie z nimi taką decyzję, mogą rozpocząć leczenie ortodontyczne. Wiek w większości przypadków nie jest przeciwwskazaniem. Ważna jest liczba pozostałych zębów w jamie ustnej oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Najbardziej sensowne jest leczenie osób starszych. Dzięki prostemu zgryzowi w jamie ustnej gromadzi się mniej bakterii i łatwiej zadbać o przestrzenie międzyzębowe. Jednak leczenie ortodontyczne jest mniej rozpowszechnione wśród osób starszych. Wynika to głównie z zaniedbania możliwości leczenia ortodontycznego w zaawansowanym wieku. Nie jest też tajemnicą, że nie każdego seniora na to stać. Wielu z nich wolałoby finansować leczenie swoich dzieci lub wnuków niż własne. Również osoby starsze powinny być świadome korzyści płynących z terapii okluzyjnej, nawet w późniejszym wieku.

Kiedy powinienem zobaczyć się z ortodontą?

Podsumowując, należy jak najszybciej zgłosić to ortodoncie. Największą rolę odgrywa tutaj świadomość rodziców, którzy przyprowadzają swoje pociechy do poradni. Dlatego możemy rozpocząć leczenie jak najwcześniej, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. Oczywiście ci, którzy nie mieli możliwości leczenia wad zgryzu w młodym wieku, nie są przytłoczeni. W każdej chwili mogą odwiedzić gabinet ortodonty. Wiele osób dorosłych zgłasza się do ortodonty na wizytę kontrolną, niekoniecznie z zamiarem założenia aparatu ortodontycznego. Wbrew pozorom ortodonci mogą nam pomóc także w inny sposób. Co ważne, osoby, które w dzieciństwie leczyły się ortodontycznie, powinny zgłaszać się również na wizyty kontrolne w wieku dorosłym. Wady zgryzu mają różne oblicza – wyleczenie jednego nie gwarantuje, że w przyszłości nie będziemy mieli do czynienia z drugim. Istnieją różne czynniki ryzyka, takie jak zmiany hormonalne czy utrata zębów. Może wystąpić z wiekiem lub z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej. Jeśli nie wiemy, czy do ortodonty powinniśmy udać się sami, czy z dziećmi, zapytajmy dentystę. Dentyści są w stanie przynajmniej wstępnie ocenić jakość naszego zgryzu. Może zdecydować o skierowaniu do specjalisty, ortodonty. Może jednak również umówić się na wizytę profilaktyczną, którą zazwyczaj wykonuje również dentysta.