Wszystko o wiązarach dachowych.

Wiązary dachowe i ich zadanie.

Czy kiedykolwiek wszedłeś do starego budynku, spojrzałeś w górę i podziwiałeś wiele imponujących belek i zastanawiałeś się, czym one są i jakie zadanie właściwie spełniają? Konstrukcje te, zwane wiązarami dachowymi http://www.wiazary-kratowe.pl/kontakt/, są specjalnie zaprojektowane do podpierania dachu budynku i stają się coraz popularniejszym wyborem dla wielu właścicieli nieruchomości domowych i komercyjnych.

 

Ponieważ tradycyjne krokwie i legary stają się coraz mniej powszechne w branży budowlanej, prefabrykowane wiązary wypełniły przestrzeń, przy czym tą metodą buduje się około 80% mieszkań. Będąc korzystnym zarówno dla nowych konstrukcji, jak i dla klientów pragnących zwiększyć swoją własność. Wiązary dachowe mogą być świetną inwestycją. Jednak skoro masz wiele różnych konstrukcji wiązarów dachowych wykorzystujących różne materiały i techniki, to skąd masz pewność, że taka inwestycja jest dla Ciebie odpowiednia?

Jaką rolę odgrywają wiązary dachowe w budynku?

W kategoriach laika wiązary to zespół belek, który tworzy sztywną strukturę. Konstrukcja ta jest sztywna dzięki dwóm siłom działającym jako pojedynczy obiekt. Dzięki konstrukcji trójkątnej zastosowano kratownice w postaci wiązar dachowych do projektów mostów, podłóg i, oczywiście, pokryć dachowych. Chociaż kratownica dachowa jest podobna do krokwi, jest bardziej złożona i została wyposażona w szereg trójkątów w głównej ramie zwanej środnikami, aby zapewnić najwyższy poziom podparcia konstrukcji.

Mimo że kratownice dachowe są dziś bardzo popularne, możesz być zaskoczony, że zostały użyte w  konstrukcjach już za czasów Egipcjan na ich statkach. Od tego czasu ten projekt konstrukcyjny był używany przez wieki, od prymitywnych mieszkań nad jeziorem we wczesnej epoce brązu po rozległe mosty znalezione na całym świecie dzięki zastosowaniu kutego żelaza, a później z kolei stopu stali.

Obecnie projekty kratownic można znaleźć niemal wszędzie, ponieważ oferują wiele korzyści.

Korzyści związane z montażem wysokiej jakości wiązary dachowe.

Jeśli chodzi o różne zalety wiązarów dachowych, najbardziej wyróżnia się oszczędność czasu. W porównaniu z konwencjonalnymi technikami budowy dachu, które mogą zabrać cenny czas z procesu budowlanego i są zwykle budowane na miejscu, kratownicę wysokiej jakości wykonaną przez inżyniera można zwykle zainstalować w ciągu jednego dnia, ponieważ wszystko jest montowane w ich warsztacie. Instalując kratownicę w ten sposób, konstruktorzy mogą znacznie skrócić czas pracy na dachu.

Zaprojektowanie i montaż kratownicy we własnym zakresie oferuje również przewagę nad zachowaniem. Dzięki zminimalizowaniu czasu, przez który kratownica jest narażona na działanie elementów. Materiały będą mniej narażone na późniejsze problemy z nadmiarem wilgoci.

Na koniec należy zauważyć, że kratownica dachowa jest niezwykle wszechstronna. Dopasowuje się do niemal każdego niestandardowego projektu dachu, wysokiej jakości inżynier wiązarów dachowych będzie w stanie skonstruować produkt końcowy, który idealnie spełni twoje indywidualne potrzeby niezależnie od wizji projektu.

Rodzaje wiązarów dachowych.

Podczas gdy wszystkie kratownice oferują szeroki zakres korzyści dla budynku, nie wszystkie są takie same, dostępne w różnych kształtach i rozmiarach w zależności od projektu budowlanego. Z tego powodu dobrze jest wiedzieć, jakie czynniki decydują o rodzaju kratownicy potrzebnej do budowy.

Oczywiście konstrukcja i kształt dachu będą głównym zastrzeżeniem określającym rodzaj kratownicy, którego będziesz potrzebować. Odtąd projekt kratownic do budowy domu jest podzielony na dwie główne podgrupy znane jako płaskie i pochyłe. Można je następnie podzielić na bardziej szczegółowe typy kratownic, które mogą pasować do różnych projektów budowlanych.

Jeden z najczęstszych rodzajów kratownic dwuspadowych stosowanych w gospodarstwach domowych w Wielkiej Brytanii jest znany jako kratownica słupkowa. Podstawowe krokwie i belka łącząca tworzą trójkąt, słupek jest następnie montowany na środku belki łączącej i łączony z kalenicą dachu. W ramach jednego z najprostszych dostępnych projektów kratownic wiązary zwykle znajdują się w starych stodołach, jednak nadal mogą być przydatne na nowych dachach o małych rozpiętościach.

 

Kratownica słupkowa jest kojarzona z dwoma pionowymi słupkami zamiast jednego i zestawem naprężających belek, które mogą zapewnić wyższy poziom stabilności konstrukcji dachu. Oznacza to, że kratownice słupkowe mogą być skuteczne w przypadku dachów o większej rozpiętości niż kratownica słupkowa.

Kratownica dostosowana do poddasza.

Projekt ten, znany również jako kratownica „pokoju na dachu”, staje się coraz bardziej popularny wśród właścicieli domów jednorodzinnych z dużą ilością pomieszczeń, którzy chcą zmaksymalizować przestrzeń życiową na poddaszu bez zmiany powierzchni pomieszczenia, co czyni go niezwykle opłacalną opcją dla kupujących dom.

Kratownica na poddaszu http://www.wiazary-kratowe.pl/galeria/ polega na wprowadzeniu do projektu przestrzeni podłogowej, co oznacza, że otwarta przestrzeń pośrodku może być wykorzystana jako świetna przestrzeń życiowa. Z tego dodatkowego pokoju można korzystać na różne sposoby, od dodatkowych sypialni po nowy salon.