Ile kosztuje adwokat za pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Ile kosztuje adwokat za pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej? Niedawno wprowadzono możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. To idealne rozwiązanie dla tych dłużników, którzy chcą spłacać swoje długi zgodnie z obowiązującymi przepisami. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który nie tylko doradzi, ale także przeprowadzi przez wszystkie formalności. Badamy koszty prawników upadłościowych dla konsumentów.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, ile kosztuje pełnomocnik ds. upadłości konsumenckiej, warto zastanowić się, dlaczego warto skorzystać z jego pomocy. Upadłość konsumencka jest tworem prawnym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nie możesz być wspólnikiem w spółce w dniu ogłoszenia upadłości. W rzeczywistości upadłość konsumencka dotyczy osób, które być może nigdy nie miały dostępu do prawa. Właściciele firm często lepiej znają obowiązujące przepisy niż osoby fizyczne. Wynika to ze specyfiki ich pracy i konieczności prowadzenia działalności rynkowej zgodnie z prawem.

Jednocześnie osoby fizyczne mają problemy nie tylko z interpretacją zapisów, ale także z ich praktycznym stosowaniem. Nawet czytając artykuły w Internecie czy prasie, ich wiedza nie poszerzyła się na tyle, by samodzielnie poradzić sobie w sądzie. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to bardzo poważne wyzwanie, które może ciągnąć się latami. Dlatego dobrze jest mieć obok siebie kogoś, kto przeprowadzi nas przez gąszcz przepisów i pomoże bez problemu ogłosić upadłość.

Czasami nie warto zwracać uwagi na opłaty adwokackie zajmujące się upadłością konsumencką. Jego honorarium może być dla wielu z nas ogromnym kosztem, ale jego pomoc przynosi nam jeszcze więcej korzyści. Prawnik postara się jak najszybciej wykonać plan spłaty i zbyć majątek na naszą korzyść. Pomoże również w kwestiach formalnych – podejmie z nami współpracę przy wypełnianiu wniosku o ogłoszenie upadłości lub interpretacji korespondencji sądowej.

Ile kosztuje prawnik zajmujący się upadłością?

Ile kosztuje adwokat za pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
Ile kosztuje adwokat za pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Opłaty adwokata zajmującego się upadłością konsumencką zależą przede wszystkim od jego specjalizacji. Możemy postawić na prawników, którzy zajmują się lub obsługują zdecydowaną większość spraw upadłościowych. Takich firm na rynku jest bardzo mało, ale działają one w pełni profesjonalnie i są na bieżąco z wszelkimi interpretacjami czy osądami. Ich pomoc też była droga – profesjonalni prawnicy na pewno nie zażądaliby od nas mniej niż 5000 zł. Cały proces może nas kosztować nawet 10 000 zł.

Ale rozważmy prawnika, który nie specjalizuje się w prawie upadłościowym. Z ich pomocą zapłacimy trochę mniej, ale tak naprawdę ostateczna kwota zależy od tego, ile prawnik robi w sprawie. Jeśli chcemy, aby prawnik załatwiał za nas wszystkie sprawy urzędowe, chodził za nas na rozprawy sądowe i analizował pisma, zapłacimy ok. 40-10 tys. zł. Otwarte pozostaje pytanie, który prawnik przeprowadzi nas przez upadłość konsumencką i czy jego ceny będą inne. Zastanawiając się, ile kosztuje pełnomocnik ds. upadłości konsumenckiej, musimy wziąć pod uwagę radców prawnych i adwokatów. Mają dokładnie takie same uprawnienia w reprezentowaniu spraw upadłościowych. Ich ceny właściwie niewiele się różnią, więc nie ma znaczenia, czy zatrudnimy radcę prawnego, czy adwokata.

Ceny usług prawnych w dużych i małych miastach

Weź również pod uwagę czynnik wielkości miasta, w którym znajduje się prawnik. W pewnym stopniu wpływa to również na opłaty adwokackie związane z upadłością konsumencką. W dużych miastach jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk zapłacilibyśmy zdecydowanie więcej. Niestety działanie w dużym mieście jest drogie, przez co cena usługi jest wyższa. W małych miejscowościach płacimy zdecydowanie mniej, może nawet o połowę mniej.

Ale czy opłaca się współpracować z małomiasteczkowym prawnikiem w dużym mieście? tak i nie. Byłoby pomocne, gdyby tylko mała rada lub pomoc prawnika. Jednocześnie, jeśli chcemy, aby był z nami przez cały czas w sądzie, musimy również pokryć koszty jego podróży. Dodatkowo musielibyśmy fizycznie dojechać do urzędu po poradę, co również wiązałoby się z kosztami. W końcu może się okazać, że oszczędzamy bardzo mało i tracimy dużo cennego czasu. Warto pamiętać, że nie ma określonej ustawowej taryfy, która określa, ile prawnicy będą pobierać za konkretną sprawę.

Każda kancelaria ustala własne stawki, które są dostosowane do potrzeb klientów. Dzięki temu możemy porównać opłaty kilku kancelarii i wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada. Warto również wziąć pod uwagę skuteczność prawnika i reputację kancelarii, a nie tylko cenę, jaką nam wyznaczy.