Jak zlikwidować modzele?

Jak zlikwidować modzele? Modzele nie bolą, ale wyglądają nieestetycznie. Co gorsza, nierzadko pod nimi mogą pojawić się także odciski z jądrem, które podrażnia zakończenia nerwowe skóry, powodując ból. Dlatego należy jak najszybciej pozbyć się tych zmian, by nie narażać się na kolejne powikłania. Sprawdź, jak zlikwidować modzele.

Czym jest modzel?

Zanim przejdziemy do opisywania metod usuwania, warto zdefiniować, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Modzel to zgrubienie warstwy rogowej naskórka, które jest miękkie w dotyku i wyróżnia się żółtawą barwą. Jego średnica zazwyczaj nie przekracza 2 cm, kształt jest owalny, a kolor kremowo-żółty. Zwykle zlokalizowane są na opuszkach palców, pod główkami kości śródstopia oraz na stawach wszystkich palców, z wyjątkiem pierwszego.

Główne przyczyny powstawania modzeli

Z reguły problem modzeli dotyczy głównie kobiet, które noszą wysokie obcasy. Modzele powstają również na stopach osób, które chodzą w butach o zbyt cienkiej podeszwie. To właśnie w wyniku przedłużającego się ucisku lub tarcia powstaje tego rodzaju zgrubienie. Wśród przyczyn powstawania modzeli znajdują się również te związane z deformacją stopy. Ostroga piętowa czy płaskostopie to przykłady takich czynników sprzyjających ich występowaniu. Czasem przyczyna modzeli jest jednak bardziej prozaiczna. Okazuje się, że często pojawiają się u osób, które chętnie chodzą boso po twardej powierzchni.

Występowanie modzeli może być również następstwem chorób. Szczególne tendencje do pojawiania się takich zmian mają osoby chorujące na cukrzycę, niedoczynność i nadczynność tarczycy czy też zaburzenia krążenia.

Sprawdź również:

Różnice między modzelem, a odciskiem

Wielu pacjentów udających się do gabinetów podologicznych myli modzel z odciskiem. Okazuje się, że obie zmiany różnią się znacząco. Przede wszystkim modzel nie boli. Niektórzy jednak skarżą się na pojawiający się ból wywołany tą zmianą. Okazuje się bowiem, że pod modzelem znajduje się ukryty odcisk, który jest bezpośrednią przyczyną dolegliwości bólowych. Z tego względu nie można bagatelizować problemu, bo może się okazać dosłownie głębszy, niż przypuszczaliśmy. Najlepiej od razu udać się do podologa, który nawet podczas jednej wizyty pomoże pozbyć się nam problemu, zamiast sięgać po domowe sposoby. Jeżeli jednak chcemy najpierw samemu powalczyć z tą dolegliwością, mamy do tego prawo.

Co więcej, odciski wyglądają zupełnie inaczej i są wyposażone w jądro, które naciska na nerwy, powodując ból. Odcisk to mały biały punkt z jądrem, natomiast modzel może mieć o wiele większą średnicę, jest kremowo-żółty.

Modzele są także zlokalizowane w nieco innych miejscach niż odciski. Te ostatnie mogą pojawić się w wałach paznokciowych, na podeszwie stopy czy pod płytką paznokciową.

Domowe sposoby na usunięcie modzeli

Gdy modzele są małe, możemy spróbować usunąć je w domowym zaciszu. Przygotujmy sobie miskę z wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Następnie wymoczmy stopy przez około 30 minut. W kolejnym kroku sięgnijmy po pumeks, za pomocą którego pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka. Możemy także sięgnąć po preparaty dostępne w sklepie Kerpro.pl na bazie kwasu salicylowego. 

Profesjonalna pomoc w walce z modzelami

Aby pozbyć się modzeli, należy udać się do gabinetu podologicznego, gdzie specjalista zajmujący się pielęgnacją stóp przeprowadzi wywiad, a następnie określi sposób działania, dzięki któremu będzie można bez trudu usunąć zmiany.

Modzele usuwa się podczas nieinwazyjnego zabiegu, który rozpoczyna się od dezynfekcji stóp. Następnie modzel jest wstępnie ofrezowany za pomocą dobrze dobranego frezu. Dalej następuje etap nałożenia preparatu zmiękczającego. Podolog używa skalpela, za pomocą którego pozbywa się modzeli. Następnie specjalista przeprowadzający zabieg sięga po frezarkę i opracowuje zmianę. Na koniec zakłada także opatrunek.

Czy zabieg usunięcia modzeli boli?

Jak zlikwidować modzele?
Jak zlikwidować modzele?

Frezarki, skalpele, zakładanie opatrunku – to wszystko może brzmieć nieco przerażająco dla osoby, która nigdy nie korzystała z pomocy podologa. Niektórzy mogą obawiać się tego, że zabieg może być dla nich bolesny. Tymczasem warto podkreślić, że usunięcie modzeli nie boli, ponieważ usuwana jest już martwa skóra, a nie żywy naskórek. Wielu z nas zada zapewne pytanie o to, dlaczego w takim razie stosując preparaty na modzel, proces jego pozbywania jest bolesny, a skóra pali i szczypie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zalewanie preparatem także zdrowej skóry, która reaguje bólem. Nie jest to więc ból wywołany leczeniem modzela, a po prostu bezpośrednią stycznością zdrowej skóry z preparatem do niej nie przeznaczonym.

Wskazówki i profilaktyka po zabiegu

Wiele osób boryka się jednak z problemem nawracających modzeli. Warto więc zadbać o to, by wyeliminować bezpośrednie przyczyny, które mogą prowadzić do pojawiania się takich zmian. Przede wszystkim należy zadbać o wygodne obuwie. Przewlekły ucisk w jednym miejscu jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi modzeli. Nie można także zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji. Pomogą w tym kremy nawilżające i zmiękczające dostępne w sklepie Kerpro. Zrezygnujmy także z noszenia rajstop z grubym szwem, ponieważ mogą one sprzyjać pojawianiu się modzeli. Równie istotną częścią profilaktyki antymodzelowej są regularne kontrole stóp. Warto przyglądać się swoim stopom i działać natychmiast, gdy pojawią się na nich niepokojące zmiany.

Czasem mimo stosowania odpowiedniej profilaktyki modzel nadal nie znika. Wtedy warto przyjrzeć się swojemu ogólnemu stanowi zdrowia i sprawdzić, czy przypadkiem nie cierpimy na schorzenia takie jak cukrzyca, niedoczynność albo nadczynność tarczycy albo choroby krążenia. Modzele na stopach mogą być dla nas bardzo sugestywnym znakiem, który może wskazywać, że z naszym organizmem nie dzieje się dobrze. Warto to wziąć pod uwagę i skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem.

Obecność modzeli może wynikać z nieprawidłowego poruszania się i mechaniki naszego chodu. Dlatego warto porozmawiać na ten temat z fizjoterapeutą, który sprawdzi, czy problem jest efektem złego chodzenia. Jeżeli tak zasugeruje Ci terapię oraz poleci specjalne wkładki ortopedyczne, dostosowane do niwelowania Twojej wady.

Wsparcie dobrego podologa – dlaczego jest istotne?

Modzele to zmiany w obrębie skóry, których dzięki odpowiedniemu podejściu do zdrowia naszych stóp możemy pozbyć się raz na zawsze. Bardzo potrzebne jest jednak odpowiednie wsparcie ze strony podologa, który pokieruje nas i podpowie, co zrobić, by móc cieszyć się pięknie wyglądającymi stopami.

Czym kierować się podczas wyboru podologa, który zaopiekuje się naszymi stopami? Oczywiście opiniami, które pozyskamy od znajomych czy znajdziemy na zaufanych stronach w Internecie. Warto również skontaktować się z takim specjalistą bezpośrednio i porozmawiać z nim dłużej, by poznać techniki jego pracy lepiej. Możemy zapytać m.in. o to, jakich kosmetyków  podczas zabiegu używa. Powinniśmy zwrócić uwagę, czy sięga po sprawdzone profesjonalne produkty, np. ze sklepu Kerpro. Taka rozmowa może być dobrym wstępem do dalszej współpracy z tym ekspertem.

Należy pamiętać, że człowiek stanowi jedno i nie można mówić o problemach stóp w oderwaniu od innych aspektów związanych ze zdrowiem. Czasem wiele trudności związanych ze stopami wynika z chorób czy deformacji, dlatego dobry podolog powinien współpracować na bieżąco z lekarzami. Dowiedz się, czy specjalista, z którego usług chcesz skorzystać, działa tylko objawowo czy dba również o to, by pozbyć się źródła dolegliwości. Sprawdzisz to, ustalając, czy podolog zleca dodatkowe badania oraz czy korzysta ze wsparcia innych specjalistów zajmujących się innymi aspektami zdrowia.

Modzel to zgrubienie skórne, które można dość szybko i łatwo usunąć u podologa. Warto rozważyć opcję jego odwiedzenia, gdy nie wiemy jak zlikwidować modzele i szukamy rozwiązania naszych problemów.