Co warto wiedzieć o psychoterapii?

Co warto wiedzieć o psychoterapii? Żyjemy w czasach, w których większość ludzi funkcjonuje bardzo dynamicznie. Często brakuje nam czasu na sprawy naprawdę ważne. Naszą uwagę pochłaniają obowiązki rodzinne, opieka nad dziećmi, zaspokajanie ich potrzeb oraz praca zawodowa. Czasami borykamy się z kłopotami, których w przeszłości nie rozwiązaliśmy prawidłowo. Mówimy wtedy o zamiataniu spraw pod dywan.

Trudne emocje i ich wpływ na psychikę

Okazuje się, że jeśli nie przepracowaliśmy pewnych traumatycznych przeżyć, powracają one do nas w rozmaitej formie. Czasami powodują smutek, rozgoryczenie, rozdrażnienie lub lęki. Taka sytuacja sprawia, że niektóre osoby obawiają się nawet wyjść z domu lub nie chcą wchodzić w relacje z innymi. Trzeba powiedzieć, że prowadzenie wtedy normalnego życia jest bardzo utrudnione, a czasami nawet niemożliwe. Każdy z nas ma jakieś problemy, a niektórzy sporo przeszli. W odpowiednim czasie warto rozłożyć wszystkie swoje uczucia i emocje na czynniki pierwsze, aby sobie z nimi poradzić.

Trzeba uświadomić sobie, że to, co czujemy jest ważne i odgrywa duży wpływ na naszą psychikę. Niektórzy uważają, że bardzo pomocna jest psychoterapia. Kiedy możemy porozmawiać z kompetentną osobą, która wie, jakie pytanie nam zadać oraz wie na co zwrócić uwagę, jest nam znacznie łatwiej dotrzeć do przyczyn swojego zachowania. Są różne rodzaje psychoterapii https://psychoterapeuta-gdynia.pl/psychoterapia-mlodziezy/, a każda z nich powinna być dopasowana do danej osoby i do sytuacji, w której się ona znajduje.

Siła nawyków i zdrowa świadomość 

Co warto wiedzieć o psychoterapii?
Co warto wiedzieć o psychoterapii?

Czasem wystarczy zrozumieć, co jest przyczyną naszego niewłaściwego zachowania czy kiepskiego samopoczucia. W wielu sytuacjach być może nie potrafimy zapanować nad swoimi emocjami lub popadamy w nerwicę. Niektóre osoby dobrze wiedzą czym są natręctwa i nie potrafią sobie z nimi poradzić. Mogą one bardzo utrudniać funkcjonowanie.

Psychoterapia wydaje się wtedy bardzo dobrym sposobem na zmianę swoich życiowych nawyków, które są bardzo silne – zarówno te pozytywne jak i negatywne. Zwyczaje odgrywają dużą rolę w naszym życiu, dlatego warto wzmacniać te pozytywne i stale nad sobą pracować. Może zauważyliśmy, że popadamy w pewne niekorzystne schematy, które wywołują niebezpieczną karuzelę w naszym umyśle. Dostrzeganie tego jest ważne, jest pierwszym krokiem do pomocy sobie. Korzystanie z usług psychoterapeuty nie jest żadnym powodem do wstydu. Uświadomienie sobie problemu to pierwszy krok do zmiany. Niektóre osoby mają duży kłopot, aby otworzyć się właściwie przed obcą osobą.

Podpowiedzi podświadomości i słuchanie emocji

Dużą wskazówką dla zrozumienia własnej psychiki mogą być nasze sny. To podświadomość podpowiada nam, co jest dla nas ważne, co wzbudza w nas emocje i z czym warto się zmierzyć. Stawianie czoła wyzwaniom może dać nam sporo satysfakcji. Dobrze jest pamiętać o tym, że każdy człowiek ponosi porażki. Jeżeli coś nam w naszym życiu nam nie wychodzi, warto pochylić się nad tym i zrozumieć, że na wszystko jest wyznaczony czas. Cierpliwość to cnota. Niektóre sytuacje wymagają od nas dużego zaangażowania oraz pochłaniają sporo naszej energii. Wtedy nie mamy czasu tak naprawdę na siebie, na relaks i wypracowanie sobie odpowiedniego balansu życiowego. Może być to bardzo destruktywne.

Takim etapem życia jest żałoba po śmierci bliskiej osoby lub utrata partnera w wyniku innych okoliczności. Czasem bardzo poważne problemy nie wywołują u nas żadnego załamania, ale składają się na nie drobne detale, które powoli niczym robaki podgryzają duże drzewo prowadząc do jego choroby. Duże problemy, którym stawiamy czoła mogą być świetnym sprawdzianem naszej odporności, ale to małe sprawy, z których składa się życie mogą być kroplami, które z czasem przelewają czarę goryczy.

Psychoterapia etapem zrozumienia siebie

psychoterapia

Psychoterapia jest jednym z elementów pracy nad sobą. Nie możemy uważać, że lekarz wykona całą pracę za nas. Musimy zrozumieć jak ważne w tym procesie jest nasze zaangażowanie. Niektóre osoby bardzo chwalą sobie psychoterapię i mówią, że pomogła im ona zrozumieć siebie i swoją osobowość.

Czasem mamy ogromny problem z komunikacją, nie potrafimy rozmawiać oraz dogadywać się z bliskimi nam osobami. To wszystko z powodu różnic naszych osobowości, które sprawiają, że niezrozumienie jest bardzo wysokie. Dobrym lekarstwem na własne kłopoty jest taktowne interesowanie się sprawami innych. Kiedy szukamy okazji do tego, aby pomóc potrzebującym, czujemy się znacznie lepiej. Być może nawet wtedy nasze problemy wydadzą nam się znacznie mniejsze.

Pewne jest, że trzeba dbać o swoją psychikę  http://www.d3k.net.pl/czy-da-sie-wyjsc-z-depresji/ tak, jak dbamy o każdy inny obszary zdrowia. Nie ma powodu, dla którego mielibyśmy bagatelizować pewne toksyczne zachowania u siebie czy u innych, a mogą one przybierać bardzo różną formę. Dla niektórych sposobem jest ucieczka w pracę i w rozmaite zajęcia. Uważają oni, że kiedy nie zajmują się rzeczywistym problemem staje się od mniejszy. Tak naprawdę tylko odkładamy w czasie eskalację i o ile zajęcia i dużo pracy zawsze przynosi korzyść naszej psychice to warto pamiętać o tym, co jest najważniejsze.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl