Czy warto wypożyczyć samochód?

Każdy, kto posiada swoje auto wie, że jest to dla nas ogromna wygoda i niezależność. Własny samochód oprócz korzyści, przysparza nam często również nieplanowanych wydatków i formalności, tj. koszt naprawy usterki lub obowiązkowe opłacenie ubezpieczenia. Nie każdy posiada wystarczającą ilość pieniędzy, by móc utrzymać auto. W taki okolicznościach można skorzystać z usług wypożyczalni samochodów.

Zalety wypożyczenia samochodu

Aby móc podróżować bezpiecznie i w komfortowych warunkach nie musimy być posiadaczami drogich samochodów. Oferty dostępne w wypożyczalniach aut dostosowane są do różnych potrzeb klientów. Poruszanie się po kraju lub nawet całej Europie wypożyczonym samochodem może być równie przyjemne, co jazda własnym autem. Ponadto, taka usługa posiada wiele zalet.

Różne modele. Wypożyczalnie samochodów oferują nam szeroki asortyment różnych modeli aut, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Dostępne są samochody z segmentu A lub B, a także w wersji luksusowej, czyli tzw. klasy Premium. Wypożyczalnie sieciowe dają nam również możliwość wynajęcia samochodu dostawczego, niezbędnego np. podczas przeprowadzki lub większych zakupów, tj. komplet mebli.

Przystępna cena. Obecnie każda wypożyczalnia samochodów umożliwia wynajęcie auta także dla mniej zamożnych klientów. Ceny usługi zaczynają się już od 100 zł za dobę. Dodatkowo niektóre wypożyczalnie nie pobierają kaucji początkowej. Ponadto w okresie letnim dostępne są oferty promocyjne, dzięki czemu można podróżować po Europie nie obawiając się limitu kilometrów.

Pomoc techniczna zawsze w pogotowiu. W przypadku nagłej usterki zawsze można skorzystać z całodobowej pomocy technicznej. Jeśli natomiast samochód uległ poważniejszej awarii, pracownik wypożyczalni dostarczy klientowi inny pojazd.

Gwarancja sprawności auta. Wypożyczalnia samochodów udostępni nam wyłącznie pojazd w pełni sprawny technicznie. Właściciele wynajmowanych aut sami muszą zadbać o przeglądy techniczne lub ewentualne naprawy samochodów. Daje nam to poczucie komfortu i bezpieczeństwa, szczególnie jeśli planujemy dłuższą trasę.

Duża dostępność usługi. Praktycznie w każdym mieście w Polsce mamy możliwość wypożyczyć samochód. Ze względu na większą dostępność i proste zasady, z roku na rok pojawia się coraz więcej klientów. Oprócz lokalnych wypożyczalni, dostępne są także strony internetowe, na których możemy zarezerwować samochód i umówić się na jego odbiór. Zostanie on dostarczony do wyznaczonego przez klienta miejsca.

Wady wypożyczenia samochodu

Oprócz licznych zalet wypożyczanie samochodów ma też swoje wady. Zazwyczaj wynikają one z formalności, których trzeba dokonać jeszcze przed wynajęciem pojazdu. Barierą może być także wiek osoby wypożyczającej auto. Młodzi kierowcy mogą nawet zapłacić za usługę więcej niż przeciętny użytkownik, gdyż większość wypożyczalni aut pobiera dodatkową opłatę w przypadku klientów, którzy nie mają ukończonych 25 lat. Dla niektórych znacznym utrudnieniem może być fakt, że samochody sportowe i te klasy premium są dosyć kosztowne, więc nie każdy może pozwolić sobie na taki luksus. Wybrana przez nas wypożyczalnia samochodów w Szczecinie może montować w swoich samochodach nadajniki GPS, przez co każdy krok klienta jest dokładnie śledzony przez firmę, z której usługi skorzystał. Firmy tego typu wykorzystują te nadajniki w celu uniknięcia kradzieży samochodu, jednak świadomość, że wypożyczalnia samochodów zna nasz każdy krok, nie dla każdego jest komfortowa.

Na co zwrócić uwagę odbierając auto z wypożyczalni?

Nawet, jeżeli wypożyczalnia samochodów udostępniła nam już swój pojazd, przed opuszczeniem parkingu warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, by uniknąć ewentualnych nieprzyjemności w trakcie wycieczki lub po powrocie z niej. Na co więc należy zwrócić uwagę podczas odbioru samochodu?

Stan techniczny samochodu. Jeszcze przed wyjazdem zrób zdjęcia wewnątrz i na zewnątrz auta. Jeśli dostrzeżemy nawet najmniejsze uszkodzenie, od razu powinniśmy to zgłosić pracownikowi, chyba że są widoczne skazy zostały już wcześniej uwzględnione w karcie samochodu, którą otrzymamy w wypożyczalni.

Paliwo. Obowiązkowo sprawdzamy ilość paliwa w baku, ale również stan oleju czy wodę w wycieraczkach.

Dokładny czas na oddanie auta. Jeżeli oddamy samochód po wypożyczalni zbyt późno, pracownicy mogą nam policzyć więcej za jego wynajem. Warto również zapytać w jakich godzinach wypożyczalnia jest otwarta i kiedy jej pracownicy mają przerwy, by nie stresować się dodatkowo, że nie uda nam się zwrócić samochodu na czas.

Podsumowanie

Każda wypożyczalnia samochodów zapewnia komfortowe poruszanie się samochodem wszystkim, którzy z różnych przyczyn nie mogą posiadać własnego auta. Firmy zajmujące się tego typu usługami oferują wiele różnych pojazdów, więc każdy kierowca znajdzie taki model, który będzie mu odpowiadał pod każdym względem. Warto jednak przed podjęciem decyzji upewnić się, że posiadamy wiedzę na temat dokonywania wszelkich formalności związanych z wypożyczeniem auta. Musimy również liczyć się, że taka usługa posiada również funkcje, które nie dla każdego są sprzyjające i komfortowe.