Czym cechują się pożyczki dla firm?

Czym cechują się pożyczki dla firm? Współcześnie wiele osób decyduje się na założenie swojej własnej działalności gospodarczej. Choć jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż pozwala się ono usamodzielnić i uniezależnić od jakichkolwiek szefów czy “standardowych norm pracy” zmuszających do pracy w określonych godzinach i z góry narzuconym schemacie, często okazuje się, że nie jest przemyślane. Ludzie bardzo często spoglądają na firmę pod względem pomysłu na jej działanie, nie przykładając większej wagi do finansowych aspektów.

Prowadzi to często do sytuacji, w której pieniędzy po prostu zaczyna brakować – czy to na bieżące działania, czy też na konkretne inwestycje, których chcemy podjąć celem zwiększenia efektywności działania. Co w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzą pożyczki dla firm, zapewniające zastrzyk gotówki, a często ratujące firmom życie. W dosłownym tego wyrażenia znaczeniu. Co zatem powinniśmy wiedzieć o samych pożyczkach?

Główne cechy pożyczki dla firm

Czym cechują się pożyczki dla firm?
Czym cechują się pożyczki dla firm?

Biorąc pożyczkę dla firmy, którą prowadzimy, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy musieli posiadać tak zwaną “zdolność kredytową” – działa ona na dokładnie tak samo, jak w przypadku pozyskiwania kredytu (o różnicach między kredytem a pożyczką mówimy poniżej). Czym za to wyróżniają się same pożyczki dla firm? Otóż cechuje je:

  • szybkość pozyskania – decyzja związana z tym, czy dostaniemy pieniądze, czy też bank odrzucił nasz wniosek i niestety nie możemy na nie liczyć zapada w zaledwie kilkanaście minut po złożeniu takowego; warto też wspomnieć o tym, że same pieniądze najczęściej dostajemy od razu – czy to do ręki, czy też w postaci przelewu dokonywanego na nasze konto firmowe;
  • elastyczność – w przeciwieństwie do bardzo popularnych kredytów, pożyczki dla firm nie muszą mieć określonego przeznaczenia – choć takowe może pomóc, jeśli nie posiadamy za dużej zdolności kredytowej, nie jest wymagane do określenia przy samym składaniu wniosku; pieniądze możemy więc wykorzystać na co chcemy i nie jest to w żaden sposób regulowane;
  • niski próg wejścia – w zależności od tego, ile pieniędzy potrzebujemy, pożyczki dla firm nie podchodzą tak restrykcyjnie co do stawianych nam wymagań – możemy na nie liczyć nawet wtedy, gdy pod kątem kredytu nie jesteśmy brani pod uwagę (mogą więc stanowić dla nich alternatywę);
  • możliwość zawieszenia spłaty – jeżeli w naszej firmie się powodzi, pożyczkę możemy spłacać na bieżąco, z miesiąca na miesiąc; jeśli jednak dany okres rozliczeniowy okaże się dla nas nieco mniej korzystny, większość banków daje możliwość zawieszenia spłaty na kilka miesięcy; może to być dla nas buforem bezpieczeństwa, z którego będziemy mogli skorzystać w nagłych przypadkach.

Pożyczka a kredyt

Pożyczka dla firmy posiada jedną najważniejszą różnicę w stosunku do “konkurencyjnego”, a raczej “stanowiącego alternatywę” kredytu – można ją dostać bardzo szybko niekoniecznie na z góry określony cel. Oczywiście, najlepiej, aby ten został wskazany i wiązał się ściśle ze sprawami rozwoju przedsiębiorstwa – technicznie rzecz ujmując nie jest on jednak wymagany. Różnice pomiędzy pożyczkami a kredytami widoczne są również w kwotach – podczas gdy biorąc kredyt zazwyczaj potrzebujemy większej sumy pieniędzy, na przykład na inwestycję (ale często też na samo działanie firmy – do takich celów powstał tak zwany “kredyt obrotowy”), pożyczka opiewa na znacznie mniejszą kwotę. Zazwyczaj jej górną granicą jest 200 tysięcy złotych, przy czym bardzo zdarza się tak, że na taką kwotę decydują się osoby decydujące się właśnie na pożyczkę.

Kredyt jest często zaciągany na bardzo długi czas, często przekraczający dziesięć lat. Pożyczkę zazwyczaj trzeba spłacić w maksymalnie siedem lat – choć zależy to w pełni od banku, na jakiego usługi się decydujemy, rzadko zdarza się, że jest inaczej.

Czy zatem warto?

Pożyczki dla firm mają to do siebie, że są nieco mniej zobowiązujące od kredytów. Oczywistym jest, że je również trzeba spłacić – ich pozyskanie nie wiąże się jednak z koniecznością przedstawiania bankom bardzo wielu papierów oraz udowodnienia tego, że pieniądze zostaną przeznaczone na konkretny, ściśle związany z działaniem firmy cel. Warto wspomnieć o tym, że pożyczki są kierowane również do nowych, nieposiadających jeszcze swojej zdolności kredytowej firm (choć w ich przypadku pożyczana kwota jest znacznie mniejsza). Choć kredyty często również mają takie zastosowanie, na ich przyznanie trzeba czekać znacznie dłużej – a w przypadku nowych firm czas to pieniądz. Dosłownie i w przenośni.

Podsumowanie

Prowadzenie firmy w naszym kraju nie jest łatwe, a często dochodzi do sytuacji, w których jako przedsiębiorcy potrzebujemy dodatkowych środków, pozornie niemożliwych do pozyskania. Kredyt w takich sytuacjach wydaje się czymś zbyt poważnym, zwłaszcza, że musi być przeznaczony na konkretny cel – jedyną opcją pozostaje pożyczka dla firm. Choć jest to jedyna opcja, wcale nie można nazwać ją najgorszą i absolutnie “ostateczną” – w końcu jest czymś tak szybkim, elastycznym i przyjaznym przedsiębiorcom, że należy ją traktować bardziej jako zbawienie, aniżeli konieczność i ostateczność.