Czym są półkolonie?

Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny. Szkoła kończy się, a dzieci i młodzież udają się na zasłużony odpoczynek. Przed nimi blisko ponad dwa miesiące wolnego, a z tym wiążące się plany. Okres wakacji bowiem to czas na spotkania ze znajomymi, wyjazdy do różnych miejsc w Polsce czy też na świecie lub spokojna rekreacja w domu. Wszystko to brzmi wręcz wspaniale, gdyby nie fakt, iż dwa miesiące laby dotyczące jedynie uczniów, a nie najczęściej czynnie pracujących dorosłych.

Skutkiem tego jest pojawiający się problem, szczególnie dotyczący młodszych dzieci. Często okazuje się bowiem, iż rodzice nie możliwości zapewnienia im należytej opieki. Ktoś powie, że maluchy można zawsze zostawić na jakiś czas u kogoś bliskiego z rodziny. Warto przypomnieć jednak, że nie każdy mieszka na tyle blisko jej, by mieć warunki skorzystania z tego sposobu. Inną możliwością jest wynajęcia opiekuna/opiekunki. Jednak, podobnie jak w przypadku z rodziną, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Na szczęście istnieje alternatywa, jaką są półkolonie!

Dlaczego kolonia to nie zawsze dobry pomysł?

Najczęściej podczas okresu wakacyjnego słyszy się o koloniach. Te wyjazdy, znane w Polsce już od wielu lat, pozwalały dzieciom, nawet z biedniejszych rodzic, spędzić radośnie czas na wyjeździe. Koszty kolonii bowiem zamykały się w granicach kilkuset złotych, a w zamian dostawialiśmy między innymi nocleg, wyżywienie, transport, ubezpieczenie oraz, co najważniejsze dla małych, szereg atrakcji. Odbywały się one zazwyczaj z kilkoma opiekunami i trwały od kilku do nawet kilkunastu dni. Organizowane wyjazdy umożliwiały rodzicom odpoczynek, a dzieciom zapewniały ciekawą formę rozrywki. Często jednak okazywało się, że uczniowie i uczennice, głównie młodsi, nie byli gotowi na wielodniową rozłąkę z ukochanymi rodzicami, przez co dochodziło do przykrych sytuacji. Dzieci panikowały, płakały, a czasami nawet kończyło się przymusem przyjazdu opiekuna oraz zabrania jego pociechy. Kolonia, zamiast być formą aktywnego i miłego spędzenia czasu, okazywała się koszmarem, który niejednokrotnie powodował traumę. Stąd też udało się wynaleźć półkolonię, która została alternatywą dla tego typu wyjazdów.

Półkolonia, czyli szansa dla mniej śmiałych dzieci

Półkolonia, jak sama nazwa mówi jest pochodną kolonii, jednak nie ma w niej mowy o nocowaniu. Polega ona bowiem na dziennym korzystaniu z atrakcji, a potem powrocie do domu. Zajęcia odbywają się w godzinach podobnych do tych podczas roku szkolnego, tj. zaczynają się rano, a kończą po południu. Dzięki temu, nasze dziecko wysłane na półkolonie jest zaznajomione z formą, w jakiej funkcjonuje ona. Co więcej, rodzic może mieć pełną kontrolę, a przez to sam decydować, kiedy pragnie odebrać swoją pociechę. Jest to znacząca przewaga półkolonii nad kolonią, w której nie mamy możliwości skrócenia bez ponoszenia kosztów. Przechodząc do cen, półkolonie zależnie od czasu trwania oraz oferowanych atrakcji różnią się tym między sobą. Nie ma więc możliwości określenia średniego pułapu cen. Najczęściej jednak jest ona z góry podawana przez szkoły, które są głównymi organizatorami tego typu przedsięwzięć w wakacje. Co jednak oferują półkolonie?

Bogata oferta

Półkolonia, jak już wspominaliśmy, jest bardzo podobna w swojej formie do znanej każdemu kolonii. Zapewniane jest bowiem wyżywienie naszemu dziecku najczęściej składające się ze śniadania oraz obiadu. Dodatkowo, pozostaje ono cały czas pod opieką wykwalifikowanego pracownika szkoły, stąd nie powinno być żadnych obaw, co do jego bezpieczeństwa. Warto jednak przejść teraz do najważniejszej części półkolonii, jaką są jej atrakcje. Najczęściej zależą one od konkretnego dnia tygodnia, a ich rozpiska jest z góry udostępniona rodzicom. Odbywać się one mogą w budynku szkoły lub też poza nim. Do najpopularniejszych należą między innymi:

  • Basen – wyjście na pływalnie stanowi niemałą atrakcję dla dzieci i młodzieży, niezależnie od wieku. Możliwość spędzenia czasu w wodzie nie tylko daje okazję do aktywnego wypoczynku wśród znajomych, lecz także korzystnie wpływa na zdrowie. Co więcej, cena takiego wyjścia jest zazwyczaj stosunkowo niska, stąd jest to bardzo popularna i owiana dobrą sławą opcja.
  • Strzelnica – sposób na urozmaicenie czasu dla nieco starszych. Kto bowiem z nas nie marzył, by móc postrzelać z prawdziwej broni? Całość zajęć odbywa się pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który sprawuje pieczę nad naszymi pociechami.
  • Boiska – piłka nożna, koszykówka czy też siatkówka stanowią najbardziej znane i lubiane przez młodzież sporty, więc ich także na półkolonii zabraknąć nie może. Sport to przecież samo zdrowie, nieprawdaż?

To tylko niektóre z przykładów lokalizacji, gdzie najczęściej udają się uczestnicy półkolonii. Wiele zajęć często odbywa się także w szkole, gdzie możemy liczyć na różne zabawy integracyjne. Jeśli więc wydaje Ci się, że twoje dziecko odnalazłoby się jako uczestnik półkolonii, czemu by nie spróbować? Do wakacji pozostało mało czasu, stąd warto podjąć szybką decyzję, gdyż miejsc może zabraknąć!