Dom z drewna – jak wysoki jest koszt budowy? 

Drewniane domy otoczone piękną zielenią były swego czasu marzeniem niejednej osoby, która pragnęła porzucić stresujące życie w mieście. Większości z nas drewniane budowle kojarzą się z niestabilną konstrukcją oraz nieszczelnymi pomieszczeniami. Myśląc o domu z drewna w pierwszej chwili w naszej głowie pojawia się obraz standardowego domku letniskowego, który rewelacyjnie spisuje się w porze wakacyjnej. Jak się okazuje osoby, które planują w niedalekiej przyszłości wybudować duży dom https://domyhbe.pl/ dla swojej rodziny chcą go wykonać w pełni z naturalnych i solidnych surowców. Zastanawiasz się jaki jest koszt wybudowania domu z drewna? O czym należy pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę?

Zalety domów drewnianych

Domy wykonane z bali drewnianych niewątpliwie mają swój niepowtarzalny urok, który wzbudza zachwyt, a także nadaje budowli oryginalnego i charakternego wyglądu. To jednak nie wszystkie zalety drewnianych domów. Jedną z najważniejszych, która nie umknęła wykonawcom są całkowite koszty związane z budową. Ku zaskoczeniu wszystkich inwestycja w wybudowanie domu z bali jest o wiele tańszym rozwiązaniem niż budowa tradycyjnego murowanego budynku http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-pomorskie/. Oczywiście ostateczne koszty zależeć będą m.in. od powierzchni całkowitej domu oraz materiałów użytych do jego budowy i wykończenia. Niepowtarzalny wygląd i niska cena – te cechy z pewnością kuszą, ale nie można zapomnieć również o trzeciej zalecie, jaką jest łatwość i szybkość budowania domu. W zależności od projektu drewniane domy zazwyczaj powstają w klika miesięcy, budowa tych mniejszych zajmuje niekiedy dosłownie parę tygodni.
O czym warto wiedzieć to fakt, że domki letniskowe powstają z reguły na halach produkcyjnych, dopiero potem transportowane są na wyznaczoną działkę. Budowa domu z drewna przystosowanego do codziennego użytku, który tym samym jest znacznie większy odbywa się bezpośrednio na obszarze zielonym. 

Rodzinny dom z drewna…

Z domku letniskowego, jak sama nazwa wskazuje korzystamy wyłącznie w okresie letnim. Jednak fani drewnianych konstrukcji nierzadko podejmują decyzję o wybudowaniu dużego i przestrzennego domu z bali dla całej rodziny. Budowle tego typu fachowo określamy mianem domów szkieletowych.
Są to duże i solidne konstrukcje domów typu całorocznego. W tym wypadku szkielet wykonany jest zawsze z drewnianych belek, natomiast ściany i podłogi składają się z materiałów imitujących naturalne drewno. Domy szkieletowe podobnie jak domki letniskowe https://domyhbe.pl/pl/technologia-hbe budowane są zazwyczaj na hali, gdzie po zakończeniu procesu tworzenia dostarczane są do klienta. Dużą zaletą domów szkieletowych jest trwałość a także energooszczędność, co skutecznie obniża wysokość miesięcznych rachunków.
Prócz domów szkieletowych wyróżnić możemy także tradycyjne drewniane domy zbudowane z bali. Uważane są one przez architektów za jedne z najdroższych a zarazem najtrwalszych drewnianych konstrukcji. Wyróżniają się one przede wszystkim wyglądem, balie nakładane są jedna na drugą, przez co konstrukcja nabiera dosyć nietypowego kształtu i wyglądu, zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej.

Ile za dom z drewna?

O czym wspominaliśmy na wstępie ceny drewnianych domów są bardzo zróżnicowane. Najczęściej zamawianym modelem budowli z bali są domki letniskowe tutaj koszt ich produkcji waha się w granicach 700-900 za jeden metr kwadratowy. Śmiało więc można stwierdzić, że cena jest niezwykle atrakcyjna.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku tzw. domów szkieletowych, czyli tych przystosowanych do zamieszkania w przeciągu całego roku. Tutaj należy liczyć się z wydatkiem rzędu 1500-1800 zł za jeden metr kwadratowy. Najdroższym typem domów drewnianych są te wykonane z bali tutaj ochotnicy muszą przeznaczyć kwotę co najmniej 2000 zł za jeden metr kwadratowy. Pamiętajmy jednak o tym, że w parze w raz z wysoką ceną idzie wysoka jakość wykonania. Od niej zależeć będzie komfort i wygoda domowników a prze wszystkim trwałość wykonanej budowli. 

Jaki gatunek drewna jest najlepszy?

Bez wątpienia duży wpływ na jakość i trwałość drewnianej konstrukcji ma gatunek drewna wykorzystany do budowy domu. Najczęstszym gatunkiem drewna używanym do produkcji drewnianych budowli jest świerk. Dlaczego? Surowiec ten słynie jako materiał mocny i łatwy do obróbki, co z kolei przekłada się na szybkość produkcji a tym samym budowy domu. Prócz świerku często wykorzystuje się również modrzew oraz sosnę http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-torun/. Modrzew jest gatunkiem trwałym i niebywale odpornym na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, 

niestety jego wadą jest bardzo wysoka cena. Sosna z kolei jest materiałem tańszym, ale w tym wypadku należy liczyć się z gorszą jakością, dlatego też zazwyczaj używana jest do produkcji domków letniskowych. 

Niezależnie od tego z jakiego gatunku drewna zostanie wykonany dom, warto pamiętać o regularnym impregnowaniu drewna. W sklepach dostępnych jest wiele specjalistycznych preparatów, których zadaniem jest wzmocnienie naturalnej powłoki drewna oraz zabezpieczenie powierzchni przed niesprzyjającymi czynnikami.