Jak wybrać dobry prywatny dom opieki?

Państwowe domy opieki nie zawsze spełniają nasze wymagania. Niestety w wielu z nich panują warunki, które nie są akceptowalne. Dla osób, dla których chcemy jak najlepiej znajdziemy najlepszy dom opieki, choćbyśmy mieli przeszukać cały internet. Od czego zacząć?

Państwowe czy prywatne?

Na sam początek musimy się zastanowić nad wyborem typu domu opieki. Mamy wybór pomiędzy państwowym domem opieki, jak i także prywatnym domem opieki. Zarówno jednych oraz drugich na mapie Polski jest cała masa. Jest w czym wybierać. Oczywiście domy te różnią się od siebie tym, że za państwowy dom opieki nie płacimy, ewentualnie przekazujemy po prostu emeryturę osoby, którą do domu opieki oddajemy. Jeśli chodzi o prywatne domy opieki, to musimy je opłacać z własnej kieszeni. Niejednokrotnie są niesamowicie kosztowne. Powinniśmy na tym etapie zaznaczyć, że do prywatnych domów opieki czy też państwowych nie oddaje się tylko osób starszych będących na emeryturze, a także osoby w różnym przedziale wiekowym. Czasem są to osoby  niepełnosprawne, którymi po prostu nie ma kto się zająć. Wiele osób stawia w dzisiejszych czasach na prywatne domy opieki. Jakie argumenty przemawiają za ich wyborem? W zasadzie zwykle w prywatnych domach opieki po prostu wszystko jest lepsze: warunki, oferta dla podopiecznego, opieka medyczna, jedzenie oraz wiele, wiele innych kwestii. Raczej argumenty te mówią same za siebie. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej prywatnym domom opieki. Co więcej dowiedzmy się na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego miejsca?

Cena

Oczywiście na samym początku powinniśmy dokonać selekcji. Zobaczmy w sieci ile prywatnych domów opieki w niedalekiej lokalizacji od naszego miejsca zamieszkania funkcjonuje. Następny krok to określenie budżetu, który na pobyt w prywatnym domu opieki przeznaczyć. Nie ma nawet co oglądać prywatnych domów opieki, które kosztują miesięcznie pięć czy też sześć tysięcy złotych, skoro nasz budżet opiewa na trzy tysiące złotych. Od razu odejdzie nam kilka jak nie kilkadziesiąt domów opieki, które możemy z naszej kartki wykreślić. Wiadomo, że cena jest dla nas najważniejsza. Jednak nie powinniśmy jedynie nią się sugerować. Najgorsze co możemy zrobić to wybór pierwszego lepszego prywatnego domu opieki, który oferuje najniższą cenę. Idąc tym tokiem myślenia naprawdę może dokonać złego wyboru, którego będziemy żałować. Cena jest ważna, ale odstawmy ją na drugi plan.

 

Zobacz również:

 

Warunki

Prywatne domy opieki powinny być przez nas przeanalizowane pod względem warunków, w nich panujących. Pomocna okazuje się galeria zdjęć. Jednak od razu musimy wychodzić z założenia, że na dobrych zdjęciach nawet złe warunki można przedstawić interesująco. W związku z powyższym nieuchronna okaże się wizyta w wybranych domach, aby o warunkach przekonać się na własne oczy. Poza warunkami pokojowymi, restauracyjnymi, ogrodowymi oraz także socjalnymi liczy się dla nas sama oferta. Podopieczni nie mogą przecież być pozostawieni sami sobie. Muszą całe dnie coś robić. Opiekunowie powinni zagwarantować im liczne atrakcje. Są to różnego rodzaju animacje oraz zabawy. W dobrych prywatnych domach opieki prowadzone są także kółka zainteresowań. Każdy podopieczny znajdzie coś ciekawego dla siebie. Jedzenie również jest bardzo ważne. Powinno być nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Musimy dbać o osoby chore i wpływać pozytywnie na ich kupki smakowe. Jak widać wiele elementów ma znaczenie. W związku z tym wybór nie jest taki prosty.

Opieka medyczna i rehabilitacyjna

Bez dwóch zdań osoby, które są kierowane do domów opieki są osobami schorowanymi. Potrzebują zatem opieki medycznej. Zróbmy co w naszej mocy, aby była to opieka medyczna na najwyższym poziomie. Powinna to być najlepiej opieka 24-godzinna. Co więcej potrzebni są także rehabilitanci. Rehabilitacja jest szczególnie ważna dla osób po wypadkach czy też po udarze. Im wcześniej zabiegi rehabilitacyjne będą przeprowadzane, tym dana osoba szybciej powróci do sprawności.

Miejmy bliskich blisko siebie

Na sam koniec dodajmy, że bardzo ważne jest to, aby mieć swoich bliskich blisko siebie. W związku z tym musimy zrobić co w naszej mocy, aby prywatny dom opieki znajdował się w przystępnej odległości od naszego miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkamy na południu Polski, to nieco trudu sprawi nam dostanie się do Gdańska. Wówczas odwiedziny będą się odbywały raz może dwa razy w miesiącu. Jednak gdy dana osoba będzie w domu, który znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od naszego domu, to idealnie. Możemy odwiedzać daną osobę nawet kilka razy w tygodniu (jeśli oczywiście czas nam na to pozwala). Pamiętajmy, że tego rodzaju bliski kontakt jest ważny zarówno dla nas, jak i tym bardziej dla osób, które w danym domu mieszkają. Nie zapominajmy o osobach, które przebywają w tego typu miejscach. Potrzebują naszego wsparcia, jak i także naszej miłości. Nie zapominajmy o wspólnym spędzeniu świąt oraz innych ważnych dni. Jest to ważne dla obu stron. Nie może być inaczej. Rodzina to rodzina.