Gdzie stosuje się bariery mikrofalowe?

Gdzie stosuje się bariery mikrofalowe? Bariery mikrofalowe to systemy zabezpieczające, których działanie polega na generowaniu wiązki elektromagnetycznej pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Ta wiązka jest generowana przez mikrofale o wysokiej częstotliwości. W przypadku, gdy odbiornik odbiera jakiś nieregularny sygnał, przeprowadza szczegółową analizę. Jeśli uzna, że ​​w chronionym obszarze znajduje się intruz, uruchomi alarm.

Działanie i zastosowanie barier mikrofalowych

Gdzie stosuje się bariery mikrofalowe?
Gdzie stosuje się bariery mikrofalowe?

Zasada działania bariery mikrofalowej rcse.pl/barierymikrofalowe/ opiera się na współpracy nadajnika i odbiornika. Kiedy odbiornik odbiera sygnał, który ma inne właściwości niż sygnał nadawany przez nadajnik, zaczyna go analizować. Początkowo system sprawdza, czy zmiany w sygnale nie są spowodowane naturalnymi zakłóceniami, takimi jak warunki pogodowe lub wpływ flory i fauny. Jeśli odbiornik uważa, że ​​alarm nie został wyzwolony z tych powodów, automatycznie uruchomi alarm. Ponieważ przy budowie barier mikrofalowych zastosowano algorytmy cyfrowego przetwarzania sygnałów, zakłócenia powodowane przez otoczenie można odróżnić od prób wtargnięcia na posesję.

Bariery mikrofalowe są w stanie odczytać różnicę między masą człowieka a masą małego zwierzęcia, takiego jak kot, szczur, pies, mysz, lis czy ptak. W tych systemach zabezpieczeń można regulować czułość i czas zadziałania czujek mikrofalowych. Daje możliwość izolowania i rozróżniania sygnałów alarmowych od innych sygnałów. Bariery mikrofalowe rcse.pl/anarya-alarm-gallery/ można stosować w prawie każdej sytuacji, głównie dlatego, że na rynku jest tak wiele odmian do wyboru. Wysoko zaawansowane bariery są powszechnie stosowane w więzieniach, elektrowniach i rafineriach, na lotniskach i innych obiektach użyteczności publicznej. Czasami stosuje się je również w centrach handlowych i fabrykach, a także do ochrony rusztowań, tuneli i korytarzy. Te mniej zaawansowane z kolei służą głównie do ochrony prywatnej posesji, montowane na tarasach, bramach, murach czy ogrodzeniach.

Miejsca publiczne

Zaawansowane systemy barier mikrofalowych pozwalają na uzyskanie dużych zasięgów ochrony – nawet do 200 m, dlatego znajdują zastosowanie w szczególności:

  1. W zakładach karnych – w tym przypadku ważne jest nie tylko niedopuszczenie do wtargnięcia na teren obiektu, ale również uniemożliwienie wyjścia z obiektu. Bariery mikrofalowe mogą być stosowane w obszarze pomiędzy ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi zakładów karnych lub jako ochrona obwodowa budynków.
  2. Na lotniskach — wykrywaj ruch statków powietrznych, aby zapobiegać kolizjom, na przykład gdy na ścieżce kolizji znajdują się dwa samoloty. Wiązki mikrofalowe są również wykorzystywane do kontrolowania i regulowania ruchu, gdy samoloty czekają na opuszczenie pasa startowego lub wyjście do portu. Przez lata bariery mikrofalowe były również wykorzystywane do monitorowania i uzyskiwania informacji o ruchu na lotniskach w warunkach słabej widoczności, takich jak mgła lub ulewny deszcz.
  3. W elektrowniach – bariery mikrofalowe stosowane są w takich budynkach przede wszystkim do ochrony.
    W fabrykach, rafineriach i centrach handlowych – systemy bezpieczeństwa w obszarach tych budynków są szczególnie odpowiednie w przypadku wysokiego ryzyka kradzieży.

Własność prywatna

Mniej zaawansowane technologicznie systemy barier mikrofalowych rcse.pl/varya/ są czasami używane do ochrony własności prywatnej, takiej jak domki letniskowe. Systemy te są instalowane w taki sposób, że monitorują następujące miejsca: linie ogrodzenia, bramy, furtki, dachy, tarasy czy balkony – dzięki czemu są w stanie wykryć każdą niepożądaną aktywność wokół posesji. Podobnie jak bardziej zaawansowane systemy są w stanie odróżnić masę człowieka od masy małego zwierzęcia, takiego jak kot, pies, zając czy mysz. Osoby prywatne bardzo chętnie korzystają z barier mikrofalowych, ponieważ są one bardzo odporne na różnego rodzaju próby manipulacji, a ponadto są proste w obsłudze i można nimi zarządzać zdalnie. Dodatkowo są bardzo szybkie w montażu i stosunkowo łatwe w utrzymaniu.

Podsumowanie działania i zastosowania barier mikrofalowych

Wielkość obszaru, który może monitorować bariera mikrofalowa, zależy od kilku czynników, m.in. od: rodzaju i zasięgu anteny, odległości między urządzeniami oraz czułości systemu. W barierze mikrofalowej nie ma możliwości oślepienia czujek – każda taka próba jest wykrywana automatycznie. Nowocześnie skonstruowane systemy są w stanie wykryć wszelkie próby manipulacji, takie jak otwarcie obudowy, przesunięcie, włożenie lub przekręcenie czujki, a także manipulację przy nadajniku i odbiorniku.

Podczas stosowania barier mikrofalowych mogą wystąpić zakłócenia spowodowane nachodzeniem na siebie różnych obszarów chronionych. Aby tego uniknąć wystarczy ustawić wiele kanałów pracy. Dodatkowo układ elektryczny czujki mikrofalowej wyposażony jest w obwód ładowania baterii, aby zapewnić normalną pracę czujki nawet w przypadku chwilowego zaniku zasilania.

RCSE systemy zabezpieczeń
Topolowa 8
62-030 Luboń
668 417 744
www.rcse.pl