Tusz do drukarki HP

Tusz do drukarki HP – w dzisiejszych czasach cyfryzacja nie wyparła całkowicie dokumentów papierowych. W wielu miejscach, np. w rozmaitych urzędach, to co zostanie wprowadzone na komputerach, jest następnie drukowane. Drukarki są elementem wyposażenia niemal każdego biura. Często wiele osób posiada również w swoich domach podręczne drukarki, zwłaszcza studenci i uczniowie, tak aby w sytuacji nagłej potrzeby wydrukowania czegoś np. w środku nocy nie musieć się stresować. W niniejszym artykule opowiemy, czym charakteryzuje się tusz do drukarek i w jaki sposób różni się od tonerów. Zachęcamy do zapoznania się z treścią niniejszego tekstu.

Charakterystyka tuszu do drukarki

Tusz do drukarki jest połączeniem wody oraz pigmentu, który nadaje mu określony kolor. Mówiąc jednak o składzie chemicznym, w tuszu znajdują się konserwanty, humektanty, koagulanty, związki chelatowe, substancje higroskopijne czy polimery. Jak widać skład tuszu jest bogaty i to właśnie dzięki dobraniu właściwych proporcji oraz odpowiedniej kolejności składników w momencie drukowania cząsteczki atramentu nie mieszają się w sposób przypadkowy.

Pojemnik z tuszem posiada natomiast elektronikę, która umożliwia komunikację między drukarką a pojemnikiem, dzięki czemu można wykonać wydruk. W biurach oraz w domach najczęściej stosowane są drukarki atramentowe oraz laserowe. Tusze do drukarki HP przed wprowadzeniem na rynek są sprawdzane w laboratoriach szeregiem badań oraz testami różnego rodzaju. Nieodpowiednio dobrane proporcje mogą przyczyniać się na przykład do szybszego blaknięcia wydruków, co jest zdecydowanie niepożądane. 

Podstawowe kolory tuszu do drukarek

Tusz do drukarki HP
Tusz do drukarki HP

Tusz do drukarek, w tym tusz do drukarki HP, występują w opcji tuszu czarnego lub kolorowego. Drukarka oferuje kilkaset różnorodnych odcieni, jednak w tuszu kolorowym znajdują się tylko cztery podstawowe kolory, które są w trakcie nanoszenia tuszu na papier mieszane i z których są uzyskiwane konkretne odcienie. Cztery podstawowe kolory, które są mieszane, tworzą z angielskiego skrót CMYK, oprócz litery “K”, która odnosi się do koloru czarnego (z angielskiego “black”). Litera “C” oznacza cyan, czyli odcień niebieskiego przypominający połączenie niebieskiego oraz szarego koloru, litera “M” znaczy magenta, czyli odcień będący połączeniem czerwieni i niebieskiego, dający w efekcie fuksję. Pod literą “Y” kryje się słowo yellow, czyli żółty. Tusze do drukarek różnią się od siebie na przykład głębią koloru czy stopniem nasycenia. Tusz do drukarki hp wyróżnia się wysoką jakością, dzięki czemu wydrukowane dokumenty są wyjątkowo czytelne. Nie ma się co dziwić, że tusz do drukarki HP jest popularny na całym świecie.

Czym różni się tusz od tonera?

Wiele osób błędnie używa słowa toner jako zamiennik dla słowa tusz. Toner i tusz to bowiem produkty stosowane do drukarek, ale do drukarek innego typu. Wcześniej wspomnieliśmy o dwóch rodzajach drukarek – o drukarce atramentowej i laserowej. Do drukarki atramentowej stosuje się tusz, a do drukarek laserowych – toner. Tusz pozwala na prawidłowe korzystanie z drukarek atramentowych i nie można używać tonera zamiennie – zresztą, byłoby to nawet niemożliwe.

Tusz jest materiałem eksploatacyjnym powstającym na bazie wody, natomiast toner przybiera postać pigmentu w formie proszku. W trakcie wymiany tuszu czy tonera należy koniecznie upewniać się, czy wersja danego produktu jest zgodna z naszym modelem drukarki.

Rodzaje tuszów do drukarek

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje tuszów do drukarek – tusz pigmentowy oraz tusz barwnikowy. Jeżeli chodzi o tusze barwnikowe, to mają one postać płynu, który jest przenoszony na nośnik poprzez niewielkie krople. Tusz barwnikowy sprawdza się doskonale w przypadku drukowania wydruków, które powinny być w wysokiej rozdzielczości.

Tusz pigmentowy zawiera w sobie natomiast wysoce odporne na czynniki zewnętrzne cząsteczki w postaci pigmentu. Są one odporne na ścieranie i promienie UV, dzięki czemu wydruk nie blaknie wraz z upływem czasu. Pigmenty są często stosowane do dwustronnych dokumentów, ponieważ stapiają się ze strukturą papieru. Warto wspomnieć, iż tusz do drukarki HP jest wysokiej jakości i nadaje się do wszelkich wydruków, zarówno domowych jak i biurowych.

Jaki tusz do drukarki wybrać – oryginał czy zamiennik?

Wybierając tusz do drukarki warto zastanowić się, na czym chcemy zaoszczędzić. Na jakości czy na cenie? W przypadku tuszów do drukarek zamienniki często bowiem odbiegają jakością od oryginałów i nie mamy pewności, że wydajność jest zgodna z podaną na opakowaniach wartością.

Oryginalne tusze mają bowiem gwarancję producenta, dzięki czemu zapewniają one właściwe funkcjonowanie drukarki. Jeżeli nie wiemy, jaki tusz kupić, warto wybrać tusz do drukarki HP, bowiem firma ta istnieje na rynku od wielu lat i cieszy się dobrymi opiniami. Wiele osób decyduje się jednak na korzystanie z zamienników ze względu na ich niższą cenę, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nie mamy pewności czy tusze przeszły ścisłą kontrolę i nie wywołają uszkodzeń w drukarce.