Co to jest rekuperacja w domu?

Dostęp do świeżego powietrza w domu nie zawsze był łatwy. Jeszcze w starym budownictwie był uzależniony od pory roku. Zimą zaklejano kratki wentylacyjne, aby ciepło nie uciekało z domu, a latem wietrzono za pomocą okien. W nowoczesnych domach nie ma miejsca na takie rozwiązania, stąd potrzeba montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Czym jest i ile kosztuje?

Jak działa nowoczesna wentylacja?

Aby rozprowadzić świeże powietrze po całym domu, montuje się rekuperator oraz rozprowadza kanały wentylacyjne. W zależności od rodzaju instalacji, można umieścić je w wylewce (podobnie jak ogrzewanie podłogowe) lub w stropie. Bardzo często wykorzystuje się w tym celu niewykończone poddasze. Montażu rekuperacji w domu pozwala nie tylko na wentylację pomieszczeń i dostęp do świeżego powietrza, ale też na odzyskiwanie ciepła. Jednocześnie urządzenie jest wyposażone w filtry, które usuwają zanieczyszczenia. Dotyczy to nie tylko smogu, ale też wszelkich wirusów.

Różnice między wentylacją grawitacyjną a rekuperacją

Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje różnicę ciśnień między powietrzem w domu oraz tym za oknem. Aby nastąpiła cyrkulacja, należy zamontować nawiewniki. Działają one jednak w temperaturze poniżej 12 stopni. Stąd wentylacja grawitacyjna bywa zależna od warunków powodowych oraz jakości okna (nieszczelności). Tymczasem rekuperacja funkcjonuje przez cały rok. Nie wymaga otwierania okien, ponieważ cały proces wymiany powietrza zachodzi w systemie rekuperacji. Zimą wpływa na podwyższenie temperatury, odzyskując ciepło, natomiast latem pozwala na chłodzenie. Ponadto w czasie budowy można zrezygnować z kominów wentylacyjnych, wentylatorków w łazienkach, otwieranych okien. Jest to sposób na zaoszczędzenie sporej kwoty, którą można odliczyć od kosztów rekuperacji.

Korzyści inwestycji

Największą przewagą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nad tradycyjną wentylacją jest jej niezawodność. Zmiany pogodowe nie mają wpływu na jej funkcjonowanie. Istotną jest również kwestia energooszczędności – spada zużycie ciepła potrzebnego do ogrzania domu. Biorąc pod uwagę nowe normy w zakresie budowy domów, inwestycja ta pozwala na bezpieczne zmieszczenie się w limicie energetycznym. Może więc zastąpić montaż pompy ciepła, dodatkową izolację lub energooszczędne okna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszystkie te rozwiązania połączyć. Będzie się to wiązało z dużą obniżką rachunków.Co to jest rekuperacja w domu?

Kolejną korzyścią wynikającą z rekuperacji jest filtrowanie i oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń. W zależności od wyboru urządzenia obejmuje ono kurze, smog, pleśń i grzyby, a nawet wirusy i bakterie. Wpływa to bezpośrednio na samopoczucie i bezpieczeństwo domowników. Zapobiega też niektórym alergiom. Warto wspomnieć o możliwości zdalnego sterowania systemem za pomocą smartfona.

Aby te korzyści w pełni wykorzystać, należy wybrać odpowiednią firmę oraz sprzęt. Musi on odzyskiwać przynajmniej 85 procent ciepła i działać we wszystkich warunkach pogodowych. Oszczędzanie może sprawić, że wszystkie wymienione wcześniej zalety nie będą miały nic wspólnego z rzeczywistością. 

Montaż rekuperacji

Warto przemyśleć instalację tego rodzaju wentylacji już we wstępnej fazie projektowania. Pozwoli to na rezygnację z budowy zbędnego kominu wentylacyjnego. Ułatwi to też rozmieszczenie kanałów tak, aby nie trzeba zmieniać układu pomieszczeń i dokonywać wyburzeń. Ważny jest też wybór miejsca – w przypadku rekuperatora ściennego należy umieścić go w oddali od pomieszczeń dziennych. Może bowiem wydawać dźwięki utrudniające sen. 

Instalacja wiąże się z kosztami, które należy uwzględnić przed rozpoczęciem budowy. Zależą one od wielkości domu (szczególnie powierzchni ogrzewanej i wentylowanej), ilości pomieszczeń, rodzaju rekuperatora, jakości materiałów oraz dodatkowych elementów. Mogą to być urządzenia jonizujące powietrzem, sterowniki czy jednostka chłodząca. Istotne są również koszty związane z firmą instalacyjną. 

W przypadku budowy nowego domu, cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła mieści się w granicach 15-25 tysięcy złotych. Na różnicę składa się przede wszystkim wybór urządzenia (rekuperator obrotowy jest znacznie droższy od kompaktowego) oraz firmy. Zwrot inwestycji jest spodziewany po około 10 latach i wynika z oszczędności na energii cieplnej. 

Jak uzyskać wsparcie finansowe?

Okazuje się, że można liczyć na wsparcie programów rządowych i unijnych. W ramach “Czystego powietrza” można ubiegać się o zwrot w wysokości do 10000 złotych. Ponadto można liczyć na ugli podatkowe związane z termomodernizacją. Dodatkowo warto brać pod uwagę redukcję kosztów ogrzewania nawet o połowę i możliwość zakupu mniejszych grzejników. Takie ułatwienia sprawiają, że rekuperacja nie jest olbrzymim wydatkiem. 

Biorąc pod uwagę coraz bardziej wyśrubowane wymagania względem budowy nowych domów, warto rozważyć złożenie wniosku o dofinansowanie. Chociaż najłatwiej jest wykonać montaż rekuperacji w nowym budownictwie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmodernizować starszy budynek. Kuszące są nie tylko oszczędności, ale też świadomość przyczynienia się do poprawy stanu środowiska. Rosnąca liczba firm zajmujących się nowoczesnymi wentylacjami pozwoli na wybór odpowiednich rozwiązań, co przyniesie wymierne korzyści.